"Klima kolem pendlerů vůbec nepomohlo. Dříve jsme právě pro ně byli zajímavou lokalitou. Ale teď i kvůli tomu, že jistoty jsou na vodě, tak se to hodně přibrzdilo. Platí to poslední rok," uvedl starosta. Zájem o byty je teď jen od místních nebo z nejbližšího okolí, ale dříve byli zájemci i třeba z Dobřan, Strakonic a Plzeňska. Šlo o pendlery, kteří si chtěli najít vlastní zázemí blíže hranici.
Městys dále připravuje čtyři bytové zóny s parcelami, protože ještě před rokem evidoval spoustu žádostí o stavební pozemky. "Máme rozjeté studie na tři lokality, kde bychom chtěli změnit územní plán. Mohlo by tam vzniknout až 50 parcel," uvedl Bernard. Jedna z nich je Na Hájku, kde jich má být 17. "Lokalita je výjimečná i tím, že je v těsné blízkosti kostela sv. Anny, což je dominanta," uvedl starosta. Další je obytná zóna za hřištěm, v bývalém areálu roty pohraniční stráže. "Tam bychom mohli nabídnout osm parcel nejdříve, někdy v druhé polovině roku. Infrastruktura je tam hotová a je v souladu s územním plánem," uvedl. Další plochy jsou u mateřské školy a po bývalém zemědělském areálu, jehož rekultivace potrvá déle.
Kvůli pandemii letos městys nezačne přestavovat střední část bývalé celnice na čtyři byty, na něž má povolení i peníze v rozpočtu. Prostory poskytl německým policistům ke kontrole projíždějících řidičů. V pravé i levé části celnice už má 12 bytů. "Nebudeme nikam spěchat, akcí máme rozjetých dost - máme spoustu projektů na zeleň, nákup vozu pro hasiče a další," uvedl Bernard.
Všeruby mají kromě 12 bytů v bývalé celnici ještě pět bytů v domě, který získaly od ministerstva vnitra, a jeden byt vybudovaly nad kulturním domem. Dlouhodobě tam drží velmi nízký nájem kolem 38 Kč/m2 za měsíc.
Sdílet / hodnotit tento článek