REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Vytápíte kotlem na tuhá paliva? Pak se právě vás možná týká povinná výměna kotlů

Možná se to týká i vás. Vlastníte rodinný dům, vytápíte ho spokojeně mnoho let starým ale stále funkčním kotlem a poslední dobou jste zaslechli něco o výměně kotlů. Jak zjistit, zda se povinná výměna týká i vás? A jak vybrat nový kotel?
Zdroj: Fotolia.com - jurgen-falchle
Zdroj: Fotolia.com - jurgen-falchle

Koho se výměna týká?

Vyměněny musí být všechny kotle na pevná paliva, vyrobené před rokem 2000, a to bez výjimky. Tyto kotle byly vyrobeny podle staré normy, která neznala zařazení do tříd.

Povinná výměna se týká také drtivé většiny ručně přikládaných kotlů bez ventilátorů, vyrobených již podle nové normy v létech 2000 až 2010, protože tyto byly vyráběny v třídách 1 a 2. V živém vysílání ve studiu byla hostem omylem zmíněna mezní hranice výroby této kategorie kotlů opět rok 2000. Za chybu se omlouváme.

Jaký kotel mohu po roce 2022 využívat?

Kotel musí být emisní třídy 3 a vyšší. Kotle, které uvedenou emisní třídu 1. nebo 2. musí být nahrazeny.

Jak zjistit emisní třídu svého kotle?

Na výrobním štítku každého kotle musí být uvedeno, podle jaké normy byl kotel zkoušen a do jaké emisní třídy spadá. Jak štítek poznat, kde na něm najít požadovanou informaci se dozvíte v rozhovoru.

Každý kotel má však majitel povinnost jednou za tři roky nechat překontrolovat. Výsledkem kontroly tak bude, zda kotel může být provozován po roce 2022 či nikoli. Obce mají nárok na předložení dokladu o kontrole.

Proč k výměně musí dojít? Jaký kotel k vytápění svého domu zvolit, aby sloužil delší dobu? A co je nutné změnit, pokud vyměním kotel? Je nutné měnit i spalinovou cestu nebo nastavení otopné soustavy či radiátory? Podívejte se na záznam z živého vysílání ze studia TZB-info.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Liberecký kraj podpořil dalších 236 žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj podpořil dalších 236 žádostí o dotace na kotle

Liberecký kraj podpořil dalších 236 žádostí o dotaci na výměnu kotlů za ekologičtější. Získat podporu může ještě zhruba 250 zájemců, žádosti mohou podávat až do konce května, řekl dnes novinářům liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Původně měla lhůta pro podávání žádostí v poslední výzvě…

REKLAMA
REKLAMA