V atriu budovy na adrese Jindřišská 16 v Praze, naleznete dílo, které doslova dýchá přírodní silou. Přesněji řečeno dýchá v noci, přes den vyrábí kyslík díky procesu fotosyntézy. Vertikální zahrada se tak stává doslova plícemi budovy, která získala i certifikaci šetrných budov LEED ve stupni Gold. Vertikální zahrada je jedním z prvků biofilního designu celé budovy. Podívejme se podrobněji, jak systém vertikální zahrady funguje.
Substrát je problematický
Rostliny se v moderních systémech vertikálních zahrad nepěstují v substrátu, v kapsách ani v pěstební filcové tkanině. „Instalaci zelených stěn formou nasákavých pěstebních “matrací” nebo kapsových systémů neprovádíme a nemůžeme ji ani doporučit. Dají se tak řešit krátkodobé instalace, ovšem materiál, ve kterém rostliny rostou většinou plesniví, navíc v případě úhynu některých rostlin je výměna velmi komplikovaná. Kořeny jsou mezi sebou prorostlé a výměnou postižených rostlinek se nutně poškodí i sousedící zdravé kusy,“ upřesňuje vedoucí projektu Jakub Hoďánek, ředitel společnosti Flower Company.
Mezi problémy pěstování v substrátu patří například nutnost přesazování každé dva až tři roky, nerovnoměrná zálivka a distribuce hnojiva, malý prostor pro kořenový systém, vysoké nároky na údržbu a likvidaci škůdců. To vše může způsobit nutnost kompletního předělání stěny, což je problém doma v obývacím pokoji, natož u stěny vysoké přes mnoho podlaží. Pro moderní vertikální stěny, tedy i u této obrovské realizace se ideálně využívá hydroponické pěstování.
Hydroponické pěstování
Historie hydroponie sahá do 17. století. Rostliny pěstované tímto způsobem se zalévají přibližně jednou za měsíc. To znamená, že zálivka je realizovaná pouze dvanáctkrát za rok. Část kořenového systému je ve speciální nádobě, která je vyplněna hydrogranulemi a ponořena do živného roztoku. Tímto způsobem rostliny lépe a zdravěji rostou. V případě poklesu hladiny zálivky na absolutní minimum, není nutné rostliny ihned zalévat – rostlinám dokonce prospějí tři až čtyři dny bez jakéhokoliv vodného roztoku. Je zde minimalizováno riziko vzniku plísní, alergenů a rostliny není nutné přesazovat.
Jak se zalévá vertikální zahrada
U menších stěn je možné zálivku realizovat ručně, u větších je vhodnější stěnu napojit na vodovodní řad a osadit poloautomatickým, či automatickým závlahovým systémem. U automatického zavlažování je navíc osazen GSM modul hladinového hlídání, který v případě poklesu hladiny na určitou úroveň, zašle notifikační SMS.
Údržba vertikální stěny
Pokud se stane, že je potřeba některou z rostlin vyměnit, nejedná se pro celistvost stěny o žádný problém. Rostliny jsou v jednotlivých plastových závěsných truhlících volně umístěné tak, aby každá měla vlastní prostor, neporušený a do budoucna nenarušovaný kořenový systém v pěstebním květináči a aby byla v bezprostředním kontaktu s živným roztokem. Pokud je potřeba nějakou rostlinu vyměnit, jednoduše se vyjme, aniž by se jakkoli narušila struktura zelené stěny a kořenového systému a na její místo se osadí nová rostlina.
ESTAV.cz se ptá...
Jak jste řešili požadavky rostlin na světlo? Pracovalo se při osazovacím plánu např. tak, že dole, kde je světla nejméně, se umisťovaly rostliny s menšími požadavky než nahoře?
Michaela Hoďánková, jednatelka Flower Company, odpovídá ...
Ve většině případů je potřeba zelené stěny nasvítit speciálními světelnými zdroji, vhodnými pro zdravý růst rostlin. Vzhledem k tomu, že jsme pro rostliny vytvořili ve všech patrech dobré světelné podmínky, nebyli jsme limitováni jejich světelnými nároky a mohli jsme vytvořit design zelené stěny dle našeho kreativního záměru.
ESTAV.cz se ptá...
Řeší se totéž i ve vztahu k proudění vzduchu a teplotě či vlhkosti? V rámci takové výšky se již rozdíly v prostředí mohou vyskytnout.
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
Vegetační stěny ve svém okolí vytvoří mikroklima. Vyšší patra zelených stěn však přesto mají tendenci vysychat o trochu rychleji, kvůli mírně vyšším teplotám vzduchu a je tedy vhodné volit zde rostliny s nižšími nároky na zálivku, případně větší realizace rozdělit na různé závlahové sekce.
ESTAV.cz se ptá...
Musí se při plánování vertikální zahrady spolupracovat úzce se stavbou a projektanty? Například ve vztahu k umístěním výdechů vzduchotechniky, aby rostliny nebyly zatěžovány studeným průvanem nebo naopak proudem teplého vzduchu?
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
Rostlinám obecně prudké výkyvy teplot nesvědčí. Je vhodné najít pro zelenou stěnu místo, které přímo nesousedí s výduchy vzduchotechniky, klimatizací atp.
ESTAV.cz se ptá...
Jaké jsou statické nároky na takovou stěnu? Jaké je zatížení na plochu?
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
Je třeba počítat se zatížením zhruba 50 kg/m2, čemuž vyhovuje naprostá většina běžných stěn.
ESTAV.cz se ptá...
Závlaha se řeší automaticky z vodovodního řadu? Lze využívat pro zalévání dešťovou vodu?
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
Hydroponické rostliny jsou citlivé na nežádoucí příměsi vodného roztoku, používáme tedy výhradně bezpečnou čistou vodu z vodovodního řadu, se kterou šetrně hospodaříme. Díky tomu, že se zálivka realizuje na většině stanovišť jednou za 3-4 týdny a vodní hospodaření je při hydroponickém pěstování maximálně efektivní, je náš systém zelených stěn vhodný i s ohledem na úsporu vody.
ESTAV.cz se ptá...
Kam se u tak velké realizace ukládá technologie a jak se zajišťuje údržba?
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
U běžných realizací je vše přístupné z přední, pohledové strany stěny. U větších realizací, jako je tato, a tedy větších řídicích systémů závlahy, dávkování hnojiva, osvětlení, bývají tyto technologie někde poblíž v technické místnosti. U této velké stěny využíváme pro údržbu naše hliníkové skládací lešení, se kterým dosáhneme do deseti metrů výšky, dále servis zajišťují zkušení horolezci na lanech.
ESTAV.cz se ptá...
Jak často se předpokládá zahradnická údržba květin – tedy zastřihávání, aby výsledný efekt byl stále stejný? Nebo se počítá s proměnlivým vzhledem?
Michaela Hoďánková, odpovídá ...
Údržba se realizuje zhruba jednou za měsíc a spočívá v zálivce, doplnění potřebných živin, odstranění běžných odumřelých částí rostlin, kontrole škodlivých činitelů a jejich případné likvidaci. Rostliny je vhodné čas od času prostřihávat, dle jejich nároků a nároků na výsledný vzhled.
Sdílet / hodnotit tento článek