V roce 2019 otevřela ČSOB svůj Kampus v Praze v Radlické ulici, který je možné označit za jeden z nejmodernějších kancelářských komplexů v Evropě spojující finanční a technologický svět. John Hollows, generální ředitel skupiny ČSOB, chápe moderní banku jako prostor pro setkávání ve virtuálním i reálném světě, jako prostředí, které inspiruje a vzdělává v oblastech finanční gramotnosti, ochrany přírody a úspory energetických zdrojů. Konceptem se jejich budovy stále více přibližují k takzvané zelené biofilní architektuře a designu, jenž se snaží o bližší kontakt s přírodou ve formě vertikálních zahrad, květinových stěn a dalších přírodních prvků, které se vzájemně propojují a prolínají s danou architekturou. To vše s respektem k potřebám dané přírody a k potřebám lidí, kteří v budově pracují nebo ji navštěvují.
Nové vnitřní uspořádání budov
Budovy banky kombinují různé zóny pracovní pro soustředěnou práci, pro práci v týmu nebo oddělené prostory pro telefonní hovory, vzdělávací i relaxační. Najdete zde i tělocvičny a střešní terasy s běžeckou dráhou či street basketbalovým hřištěm, stejně jako moderní školicí středisko, vybavené pro týmová setkání, konference a eventy.
„Kampus byl navržen tak, aby byl v souladu s okolím Radlického údolí. Budova kopíruje reliéf svahu, do kterého je umístěna,“ vysvětluje Ivo Koukol, vedoucí projektu, a nabízí k publikaci soubor fotografií a nákresů nejenom pražských budov, ale také budovy v Hradci Králové. Spojuje je ocenění nejvyšší ekologické standardy v souladu s mezinárodní certifikací LEED Platinum. Unikátní je zejména řešení vytápění a klimatizace. Budova v Radlicích má vlastní soustavu tepelných čerpadel – 177 zemních vrtů o hloubce 150 metrů a celkové délce přes 26 kilometrů, což je dosud největší soustava geotermálních čerpadel v Česku – v Hradci Králové je to 107 energetických vrtů hlubokých až 200 metrů. Soustava geotermálních čerpadel slouží pro vytápění a ochlazování budov i jako spolehlivá zásobárna energie. Budovy nepotřebují klasickou kotelnu. Mají i vlastní systém využívání dešťové vody a v maximální míře šetří pitnou vodou.
Moderní šetrné technologie na prvním místě
Úsporné moderní a šetrné technologie byly uplatněny také při projektování a při správě budovy. Budova je spravována pomocí technologie 3D modelování BIM (Building Information Modelling), která využívá virtuální kopie fyzického modelu objektu. Vedoucí projektu Ivo Koukol zmiňuje pouze některé. Začínáme vstupem do budovy, kde se využívá biometrické identifikace. V garážích jsou kromě klasických stání k dispozici i nabíjecí místa pro elektromobily, všude je instalováno LED osvětlení se senzory přítomnosti. Nakupuje se elektrická energie pouze z obnovitelných zdrojů, zároveň se daří obnovovat a optimalizovat zařízení pro nucené větrání; pokračuje se v instalaci fotovoltaických panelů. Ke svému fungování nepotřebují plyn ani uhlí a hledají další úspory v rámci snižování energetické náročnosti budov. Aktuálně se zaměřili na osvětlení. Postupně upravují a snižují dobu svícení venkovního značení, investují do stavebních úprav, které povedou ke snížení tepelných ztrát jednotlivých objektů.
Inovace v oblasti energetických úspor
Přestože budovy již splňují ty nejpřísnější požadavky na ekologicky úsporné budovy, stále se hledají další cesty, jak motivovat nejenom samotné zaměstnance, ale také klienty. Zástupci banky hovoří o vlastních energetických úsporách, které vidí například v investicích do řídících softwarů, jenž dokážou flexibilně vyhodnocovat a řídit oblast vytápění, větrání a klimatizace a přinést tak další konkrétní úspory jednotlivých zařízení. Podporují elektromobilitu i u svých klientů prostřednictvím půjček na auta s čistou energií. Nezůstávají pozadu ani se svým vozovým parkem, který se postupně obměňuje a stále více prostoru dostávají elektromobily. S tím jsou spojené i dobíjecí stanice.
Další oblasti, kterým se chtějí dlouhodobě věnovat, jsou úspora vody a ošetřování zeleně. Zachycují dešťovou vodu a následně ji využívají pro závlahu zelených střech a flóry. Snižují spotřebu teplé vody prostřednictvím bezdotykových baterií s úspornými perlátory a automatickým směšováním teplé a studené vody. Instalují lokální ohřívače teplé vody a toalet s úsporným systémem splachování nové generace. „Hradecká centrála je vybavena technologií pro zpětné užití dešťové vody a díky přirozeným zdrojům tepla a chladu je zcela samostatná ve vytápění i chlazení. Jako zdroj energie slouží 107 energetických vrtů hlubokých až 200 metrů,“ upřesňuje Josef Šedivý, výkonný ředitel Facilities. Objekt v Hradci Králové není napojen na zdroj jiného energetického média kromě elektrické energie. Část oken je vybavena elektromotorickým ovládáním, které zároveň umožňuje noční provětrávání budovy podle okamžitých klimatických podmínek a také podle předpokládaného vývoje teplot v dalších dnech.
„Pro ochranu životního prostředí děláme mnohem více, než vyžadují standardy. Hradecká centrála je jednoznačně unikátní, architektonicky nadčasový bankovní dům, který citlivě zapadá do kontextu města. Podařilo se nám obhájit všechny zacílené body. Ve finále jsme získali 88 bodů, což nás řadí do nejvyšší kategorie Platinum. Je to opět potvrzení špičkové kvality řízení projektu, programu, standardů, návrhu, výstavby a zprovoznění budovy,“ doplňuje Josef Šedivý.
Budova, která vyrostla nedaleko kongresového centra Aldis na levém břehu Labe, se tak díky použití špičkových technologií a materiálů stala jednou z nejmodernějších budov v Evropě. Regionální centrála v Hradci Králové plní nejpřísnější ekologické standardy a vyznačuje se mimořádnou ohleduplností k životnímu prostředí. Její součástí je i jídelna a kavárna přístupná veřejnosti.
Centrála ČSOB v Hradci Králové v číslech:
- 41 500 m2 celková užitná plocha komplexu
- 3 100 m2 střešních teras včetně 460 keřů, stromů a rostlin na střeše
- 107 energetických vrtů hlubokých až 200 metrů slouží k vytápění a chlazení
- 370 rostlin na záhonech centrálního atria
- 304 standardních parkovacích míst a 12 stání s nabíjecí stanicí
Komplex navazující na první objekt banky v Praze - Radlicích
Hrubá plocha nadzemních podlaží: 27 386 m2
Celková hrubá užitná plocha: 67 388 m2
Obestavěný objem: 330 921 m3
Výkon tepelných čerpadel: pro vytápění 1300 kW; pro chlazení 1220 kW
Celkový potřebný chladicí výkon 2557 kW – vnější zisky 513 kW; vnitřní zisky 737 kW; pro větrání 972 kW; chlazení tech. m. slaboproudu 335 kW
Celkový tepelný výkon se započítáním vnitřních zisků 1285 kW – na vytápění 695 kW; na větrání 740 kW (100 % množství vzduchu); na zvlhčování 310 kW (100 % množství vzduchu); TUV 100 kW; vnitřní tepelné zisky 440 kW; zisky z chlazení tech. m. slaboproudu min. 90 kW x topný faktor 3 = -120 kW
Sdílet / hodnotit tento článek