"Včera přijatá změna zákona nebude mít bezprostřední dopad na posuzování úvěruschopnosti žadatelů o hypoteční úvěr, neboť je ve vlastním zájmu bank. Také to pro ně plyne ze zákona o spotřebitelském úvěru, aby posuzování úvěruschopnosti i nadále prováděly s maximální obezřetností a pečlivostí," uvedl Staňura.
ČNB sice dosud mohla dávat bankám pouze doporučení, jak mají hypoteční úvěry poskytovat, nicméně centrální banka má podle něj u bank velkou autoritu a disponuje takovými donucovacími pravomocemi, že se banky těmito doporučeními řídily. V opačném případě by si ČNB vynutila plnění doporučení prostřednictví svého dohledu, dodal.
Zvýšení pravomoci ČNB u hypoték a jejich zákonné možnosti ovlivňování parametrů se pravděpodobně mine účinkem, dodal regionální ředitel 4fin Tomáš Trauške. Samotná doporučení byla podle něj funkční. Pouze jednotky procent případů doporučení nedodržovaly. Dopady budou na živnostníky, kteří už dnes mají horší podmínky pro získání hypotéky, podotkl.
Naopak hypoteční specialista Daniel Horňák míní, že možnost výslovně regulovat paramenty poskytování hypotečních úvěrů může znamenat průlom v jejich poskytování. Například u hypoték pro mladé by mohla umožnit poskytovat do 100 procent hodnoty nemovitosti nebo jinak hodnotit příjem mladých rodin, aby podpořila právě bydlení pro mladé rodiny. Může ale také přinést negativní parametry, kdy například může omezit počet nemovitostí, které si klient může na hypotéku koupit.
ČNB dosud může dávat bankám doporučení, která ale nejsou právně závazná. Změnu musí ještě schválit Senát. Část opozice změnu kritizovala a vyjadřovala obavy, že to pro klienty bank zhorší dostupnost hypoték. Změna by měla omezit možná rizika na finančním trhu, například nadměrné zadlužování domácností.
Guvernér ČNB Jiří Rusnok již dříve řekl, že novela vytvoří rámec pro preventivní působení centrální banky. Podle vlády by centrální banka mohla reagovat třeba na případnou realitní bublinu nebo prudký růst trhu s hypotékami, který by mohl narušit finanční stabilitu. Dosavadní doporučení se podle něj mohou ukázat jako nedostatečná.
ČNB bude moci vyhlásit podmínky, za jakých budou poskytovatelé úvěrů na bydlení dávat klientům hypotéky. Mezi parametry bude patřit celková výše spotřebitelských úvěrů žadatele o hypotéku zajištěných stejnou obytnou nemovitostí v poměru k hodnotě zajištění. Dalším ukazatelem bude poměr výdajů spotřebitele vyplývajících z celkové výše jeho dluhů k jeho příjmům. Třetím ukazatelem bude celková výše dluhů spotřebitele k jeho příjmům.
Sdílet / hodnotit tento článek