Do sudů a barelů dnes dešťovku na zahradě zachytává snad každý. Chcete-li mít ale zásobu na zalévání i v období bez dešťů, investujte do retenční nádrže. Můžete ji schovat pod zem nebo ji mít na zahradě volně postavenou. Instalace podzemních nádrží je sice náročnější, rozhodně se vám však vyplatí. Tma a chladné podzemní prostředí totiž pomáhají uchovat vodu déle čerstvou a můžete ji tak využívat prakticky po celý rok. V létě je pod zemí skrytá před slunečními paprsky, které by mohly zapříčinit vznik řas, v zimě zase před mrazy. Pokud ale chcete dešťovku pouze na sezónní zalévání zahrady na chalupě, bohatě si vystačíte s několika barely, které před sluncem ochrání i obyčejná rákosová zástěna.
Vyberte správnou velikost nádrže
Odhadnout ideální velikost nádrže na dešťovou vodu není nic jednoduchého. Neměla by být ani příliš malá, ani zbytečně velká. Voda v ní zkrátka musí cirkulovat. Ideální variantou tak je, že nádrž pokryje zásobu dešťové vody na tři týdny. Obecně však platí, že na každých 100 m2 zavlažované plochy potřebujete 1 000 l vody.
Dešťovku můžete využít i v domácnosti
Dešťovou vodu z retenční nádrže lze využívat nejen na zalévání zahrady, ale také na praní, mytí nádobí nebo splachování toalety. Montáž podzemní nádrže a napojení vodních rozvodů do domu je už ale o něco složitější. Počítejte s tím, že je potřeba zavést vnitřní rozvod užitkové vody, který bude od okruhu té pitné oddělený. Náklady na stavebniny tak budou v tomto případě vyšší, na druhou stranu používání dešťové vody v domácnosti sníží spotřebu pitné vody až o polovinu ročně. Čas a peníze, které do toho investujete, se vám tudíž mnohonásobně vrátí v podobě úspor.
Pokud podnikáte, můžete při budování podzemní nádrže ušetřit i nákupem stavebních materiálů na MerXu. To je mezinárodní online platforma, kde lze nejen rovnou nakupovat jako na běžném e-shopu, ale také zadat poptávku na vybrané produkty a zvolit si pak tu nejvýhodnější nabídku.
Sdílet / hodnotit tento článek