Vedoucí katedry Jiří Vodrážka uvedl, že tým využil bezkontaktní snímání pomocí magnetického senzoru v blízkosti napájení libovolného spotřebiče, skupiny spotřebičů či celé napájecí větve.
"Senzor se přiloží k napájecímu kabelu a mechanicky jednoduše upevní například páskou. Má vlastní bateriové napájení a data posílá bezdrátově přes globální IoT síť Sigfox, nebo síť LoRa," popsal Vodrážka. "Data je pak možné sledovat na webovém portálu, včetně přepočtu na odhadovaný odběr elektrické energie," dodal k principu sondy odborník.
Podle hlavního vývojáře Zbyňka Kocura je výhodou například možnost uživatelské konfigurace režimu odesílání dat i volby způsobu jejich vyhodnocení. "Předpokládáme využití u celé řady firem a institucí, které potřebují mít aktuální přehled o spotřebě elektrické energie a data k optimalizaci odběru. Naše řešení jim umožňuje snižovat náklady tím, že budou moci například směřovat dodávku energie do časů, kdy je cenově výhodnější sazba," vysvětlil odborník.
V současnosti vývojáři testují sondu v Řeži u Prahy. Monitorují tam například fungování lamp pouličního osvětlení. Cena sondy se podle ČVUT nyní pohybuje kolem čtyř tisíc korun, budoucí sériová výroba by ji snížila.
Sdílet / hodnotit tento článek