Za prvé, je to samozřejmě úroková sazba. Čím je vyšší, tím je hypotéka méně výhodná. Pandemie v loňském roce vedla k propadu sazeb na světových mezibankovních trzích a tedy i poklesu úroků u hypoték. Ovšem v letošním roce se dle analytiků další pokles neočekává, ba naopak mohou úvěry zdražovat.
Dalším významným faktorem při zvažování hypotéky jsou perspektivy růstu cen nemovitostí. Ceny rostou neustále, především ve velkých městech, ale je potřeba promyslet, zda je koupě vlastního bydlení lukrativní investicí do budoucna.
V neposlední řadě je důležité zjistit, zda Vám jsou banky ochotné poskytnout úvěry.
Abyste lépe pochopili, zda je hypotéka vhodná právě pro vás a právě v tuto chvíli, zkuste si zodpovědět následující otázky:
- Potřebují si zlepšit bydlení? Odpověď na tuto otázku znáte jen vy. Jestli už bydlíte ve svém, ale velikost bytu vám nestačí, je potřeba se zamyslet co se stávajícím bydlením. Dá se dobře pronajmout či prodat? Pokud bydlíte v podnájmu, oprávněně si asi říkáte, že peníze vynaložené za pronájem by mohly splácet hypotéku. Budete si schopni zajistit vlastní bydlení ve stejném standardu?
- Bude pro vás s ohledem na stávající měsíční příjem reálné našetřit na svoje bydlení do 3-5 let? A není to jen o výši příjmu. Zde je potřeba si také zcela upřímně říct, zda umíte plánovat svoje výdaje a zda jste dostatečně zodpovědní. Také jestli tím, že budete dávat určitou částku na stranu významně neutrpí váš životní styl.
- Promysleli jste si možná řešení v případě ztráty zaměstnání nebo příjmu? Dnes více, než kdy jindy, je potřeba promyslet, nakolik je váš příjem stabilní a co nastane, když o něj náhodou přijdete. Bude pro vás snadné najít si nový zdroj příjmu? Jak si stojíte na trhu práce?
Sdílet / hodnotit tento článek