REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Je dobrý nápad vzít si letos hypotéku? Pokud nevíte, zodpovězte si několik otázek

Hypoteční úvěr je nepochybně velký a dlouhodobý závazek. Rozhodnutí o takovémto závazku bychom neměli přijímat impulzivně, nebo pod tlakem. Zda je hypoteční úvěr pro nás výhodný záleží na několika parametrech, které pro žadatele o úvěr nejsou vždy zřejmé.
Zdroj: Fotolia.com
Zdroj: Fotolia.com

Za prvé, je to samozřejmě úroková sazba. Čím je vyšší, tím je hypotéka méně výhodná. Pandemie v loňském roce vedla k propadu sazeb na světových mezibankovních trzích a tedy i poklesu úroků u hypoték. Ovšem v letošním roce se dle analytiků další pokles neočekává, ba naopak mohou úvěry zdražovat.

Dalším významným faktorem při zvažování hypotéky jsou perspektivy růstu cen nemovitostí. Ceny rostou neustále, především ve velkých městech, ale je potřeba promyslet, zda je koupě vlastního bydlení lukrativní investicí do budoucna.

V neposlední řadě je důležité zjistit, zda Vám jsou banky ochotné poskytnout úvěry.

Abyste lépe pochopili, zda je hypotéka vhodná právě pro vás a právě v tuto chvíli, zkuste si zodpovědět následující otázky:

  1. Potřebují si zlepšit bydlení? Odpověď na tuto otázku znáte jen vy. Jestli už bydlíte ve svém, ale velikost bytu vám nestačí, je potřeba se zamyslet co se stávajícím bydlením. Dá se dobře pronajmout či prodat? Pokud bydlíte v podnájmu, oprávněně si asi říkáte, že peníze vynaložené za pronájem by mohly splácet hypotéku. Budete si schopni zajistit vlastní bydlení ve stejném standardu?
  2. Bude pro vás s ohledem na stávající měsíční příjem reálné našetřit na svoje bydlení do 3-5 let? A není to jen o výši příjmu. Zde je potřeba si také zcela upřímně říct, zda umíte plánovat svoje výdaje a zda jste dostatečně zodpovědní. Také jestli tím, že budete dávat určitou částku na stranu významně neutrpí váš životní styl.
  3. Promysleli jste si možná řešení v případě ztráty zaměstnání nebo příjmu? Dnes více, než kdy jindy, je potřeba promyslet, nakolik je váš příjem stabilní a co nastane, když o něj náhodou přijdete. Bude pro vás snadné najít si nový zdroj příjmu? Jak si stojíte na trhu práce?

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Primátor Hřib chce jednat o plánované demolici vily v Praze 5

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) chce v koalici jednat o dalším postupu ohledně plánované demolice vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Město by se podle Hřiba jako účastník řízení mohlo proti demoličnímu výměru odvolat, městská rada se bude otázkou zabývat na mimořádném jenání v úterý 27.…

Fotovoltaika, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Dostálová: Program Živel jsme rozšířili o žadatele s rozestavěným bydlením

Lidé, kterým tornádo poškodilo rozestavěné bydlení, budou moci podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) získat dotaci až dva miliony korun a další až tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru z programu Živel. Z pravidel pro čerpání pomoci byl zároveň odstraněn požadavek, že žadatel nesmí být tři…

Edit Dee (Edita Holišová), CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Ve Valašském Meziříčí odkryly základy městské hradby

Archeologové a památkáři odkryli v Žerotínově ulici ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku základy původní městské hradby staré asi pět století. Stalo se tak při výstavbě chodníku, sdělil to ČTK mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš. Město buduje v ulici společný pás pro cyklisty a chodce a rozšiřuje parkoviště.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Stavebnictví letos vzroste o 1,4 procenta, očekávají stavební firmy

České stavebnictví letos meziročně vzroste o 1,4 procenta, příští rok o 1,3 procenta. Vyplývá to ze studie analytické společnosti CEEC Research, kterou zveřejnila na dnešním on-line Setkání lídrů českého stavebnictví. V průzkumu oslovila zhruba stovku stavebních firem v Česku. Na konci loňského roku očekávaly pro…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Daikin

Tepelné čerpadlo Daikin Altherma s čističkou vzduchu v ceně

Čistička vzduchu v hodnotě 24 000 Kč k tepelnému čerpadlu zdarma

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA