REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kuchyně a jídelna do milimetru. Na jaké rozměry dát pozor při plánování srdce bytu?

Kuchyně a jídelna. Místa, které doma potřebujete, ať již v jakékoli formě. V moderních interiérech často kombinujeme kuchyni s jídelnou, popřípadě i obývacím pokojem nebo v kuchyni využíváme příležitostné barové posezení. Jak veliký má být kuchyňský ostrůvek, barový pultík, kolik lidí se vejde k jídelnímu stolu, kolik místa zabere kuchyňská linka? Odpovědi dává ergonomie, věda o souvislostech rozměrů vycházejících z lidského těla. Podívejme se na tyto rozměry podrobněji.
Zdroj: AdobeStock - denisismagilov

Kuchyně je ergonomicky nejsložitější součást bytu. Ne nadarmo se jí říká kuchyňská linka – doslovně chápáno jako výrobní linka na jídlo. V kuchyni skladujeme potraviny i nádobí, připravujeme stravu, vaříme, pečeme, servírujeme a zpětně stahujeme využité nádobí a myjeme. Velmi pečlivě řeší ergonomii své výrobní linky například automobilové montovny, kuchyni byste měli řešit podobně pečlivě.

Aby se vám vše dělalo jednoduše, nebouchali jste se hlavou do dvířek, nemuseli se neustále něčemu vyhýbat, zavírat, otvírat, měli vše při ruce a zároveň dostatek místa pro práci nebo zde mohli pracovat i ve více lidech, je třeba dobře vyřešit ergonomický návrh. Ergonomie je totiž věda, o které nevíme, dokud funguje správně. Ale běda, pokud nefunguje.

Rozměry kuchyně jsou dnes víceméně typizované, nábytkové firmy i výrobci materiálů mají standardizované rozměry kuchyňských skříněk, přesto se vyplatí využít každý centimetr díky kuchyni vyráběné na míru truhlářem. Konkrétnímu uživateli je někdy potřeba přizpůsobit výšku pracovní plochy nebo výšku umístění horních polic.

Kniha designérky Ivy Bastlové Interiéry do detailu představuje srozumitelně ergonomii bytu a rozměry nábytku. Každý zkušený designér tyto rozměry sype z rukávu, nicméně pokud byste se chtěli spolehnout na své síly při zařizování bydlení, je vám kniha dobrým návodem a vodítkem, jak si zařídit byt ergonomicky správně a neudělat z něho překážkovou dráhu. Níže se podíváme na ukázky, jaké rozměry má kuchyně s ostrůvkem a jídelna. 

Ke kuchyňskému ostrůvku je možné přisunout jídelní stůl. / Barové sezení u kuchyně vyžaduje dostatek prostoru a správnou výšku. Zdroj výkresů: Kniha Interiéry do detailu, Iva Bastlová

Ostrůvek je potřeba bezpečně obeplout

Mezi kuchyňskou linkou a ostrůvkem musí být minimální 1100 mm, aby se daly používat výsuvy. Kuchyňský ostrůvek se nejčastěji vyrábí s hloubkou 600–900 mm.

Tam, kde je na ostrůvku varná deska, musí být hloubka minimální 800 mm. K ostrůvku lze přisunout velký jídelní stůl.

Jestliže je ostrůvek spojen s barem a slouží pouze jako odkládací část, může mít hloubku pouze 600 mm. Barová deska má hloubku 300 mm. Bar spojený s ostrůvek má dohromady 900 mm.

Minimální velikost jídelního stolu se odvíjí od velikosti jídelního místa pro jednu osobu Zdroj výkresů: Kniha Interiéry do detailu, Iva Bastlová

Kdo má židli, ten bydlí. Kolik prostoru potřebuje židle k pohodlnému bydlení

Rozměr jídelního stolu vychází z možností prostoru jídelny a také z počtu osob, které zde budou pravidelně stolovat.

Základní rozměr stolové desky se odvíjí od plochy 600 x 400 mm, což je minimum pro jednu osobu. Minimální rozměr obdélníkového jídelního stolu pro 4 osoby je 1200 x 800 mm.

Optimální rozměr obdélníkového jídelního stolu pro 4 osoby je 1400 x 850 (900) mm. Optimální rozměr obdélníkového jídelního stolu pro 6 osob je 2000 x 850 (900) mm.

Minimální průměr kulatého jídelního stolu pro 4 osoby je 900 mm. Minimální průměr kulatého jídelního stolu pro 6 osob je 1300 mm.

Pozor na konstrukci stolu, zvláště pokud volíte židle s područkami. Je důležité, aby šly zasunout pod desku stolu! / Stůl se středovou nohou šetří prostor pro nohy uživatelů i židlí. Jen pozor na jeho stabilitu. Zdroj výkresů: Kniha Interiéry do detailu, Iva Bastlová

Pod stolem pozor na nohy, ať máte kam dát nohy

Pozor je třeba dát na umístění stolových nohou. Pokud nejsou zarovnané s hranou stolové desky, mohou zapříčinit kolizí židlí. I když bude stolová deska dostatečně velká, nemusí se ke stolu vejít jejich plánovaný počet.

Stolové nohy zarovnané s hranou jídelní desky oproti stolovým nohám odsazené od hrany jídelní desky nezmenšují prostor pro umístění židlí.

Minimální rozměr pro šířku jídelního stolu a židle je 2000 mm. Pro pohodlné odsunutí židle je třeba 800 mm od hrany stolové desky. Pokud chcete židle s područkami, vybírejte je s jídelním stolem, a hleďte na výšku područky a volný prostor pod stolovou deskou.

Jídelní stůl s centrální nohou nemá lub a je pod ním více volného prostoru. Stůl s lubem má méně prostoru a je třeba detailní řešit každý centimetr, aby šla židle zasunout pod stůl. Lavice jsou oblíbené a lze s nimi vyřešit menší plochu pro stolování, protože se neodsunují. Jídelní lavice mají minimální hloubku 550 mm, mezi ní a jídelním stolem by měl být prostor 100–150 mm.

Článek byl zpracován s využitím materiálů z knihy autorky Ivy Bastlové Interiéry do detailu.

Ing. Iva Bastlová, DiS.

Interiérová designérka s praxí navrhování interiérů od roku 2002. Zaměřuje se na soukromé i veřejné interiéry s důrazem na individuální přístup a dotažení projektu k realizaci ve vlastním ateliéru Loxo. Vystudovala tvorbu navrhování interiérů a nábytku na VOŠ Volyně a obor „Konstrukce dřevěných staveb a nábytku“ a „Nábytek a výrobky ze dřeva“ na Technické univerzitě ve Zvolenu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ing. Iva Bastlová, DiS.

Konference INTERIÉRY s dárkem – laserový dálkoměr BOSCH

Ve čtvrtek 7. listopadu se koná další ročník konference INTERIÉRY s podtitulem BUĎ KREATIVNÍ! Akce je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA