REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Kuchyně více o tématu

Ergonomie kuchyňské linky

V kuchyni se více než kde jinde v našich domovech projevuje věda zvaná ergonomie. Nikde jinde doma na jednom pracovišti nevykonáváme tolik rozličných a na sebe navazujících činností jako při vaření. Správné rozmístění a rozměry kuchyně, vyvážení všech rozměrů na milimetry tak, aby se nic nepletlo a zároveň nebylo příliš daleko je často úkol hodný mistra. Pojďme si přiblížit základní rozměry pro rozmístění kuchyňského pracoviště.
Ergonomie kuchyňské linky

Výška a hloubka pracovní desky

Kuchyně by vždy měla být navržená pro člověka, který v ní bude nejčastěji vařit s ohledem na ostatní kuchaře. Pracovní deska většinou bývá ve výšce od 82 cm (pro osoby vysoké 160 cm) – až po 94 cm (190 cm vysoké osoby). Za optimální výšku lze považovat 86 - 88 cm. Hloubka pracovní desky bývá 60 cm (tuto hloubku potřebujete pro většinu vestavěných spotřebičů). Na pracovní ostrůvky se používají i větší hloubky. Větší hloubka u ostrůvku se vyplatí při použití varné desky na ostrůvku, protože zachytí případné nečistoty (prskající olej) od vaření. 

Kuchyně v garsoniéře musí být obzvlášť promyšlená, NOVOdesign

Mycí centrum

Dřez, který zvolíte, se zabuduje do skříňky. U této dolní skříňky počítejte s tím, že její část pod dřezem zabere samotný dřez a také instalace pro sifon a odpady. Do tohoto místa pod dřez se zpravidla umisťuje odpadkový koš, čisticí prostředky a podobně. Odkapová část dřezu pak již do skříněk nezasahuje - leží na desce. Pozor dávejte na umístění dřezu u okna - dnešní okna se otevírají dovnitř a dřez mívá vysokou baterii, tyto dvě věci mohou být pak v kolizi.

Vedle dřezu nezapomeňte, že místo zabere myčka - má to dva důvody - instalace se s dřezem kombinují a ten druhý je ergonomický: při manipulaci s nádobím v ose myčka-dřez zmenšíte riziko nehody pádu nádobí či kapáním na podlahu.

Kuchyně v panelovém domě, NOVOdesign

Varné centrum

Plynovou varnou desku neumisťujte pod okno, protože průvan může plamen zhasnout. Pozor na velké chyby, které Vám mohou znepříjemnit práci ve vaší kuchyni. Varnou desku, sporák ani dřez neumisťujte do rohu kuchyně. U nich totiž potřebujete manipulační a odkládací prostor minimálně 30 cm z každé strany. Také neumísťujte sporák a dřez bezprostředně vedle sebe. Nejpohodlnější je pracovní plocha právě mezi dřezem a varnou deskou, za optimum se považuje 1 - 1,2 m délky pracovní plochy mezi dřezem a varnou deskou.

Police a horní skříňky

Police a horní skříňky jsou dobře dostupné do 190 cm, do vyšších částí umísťujte věci, které nepoužíváte tak často. Optimální hloubka je 15 - 35 cm dle toho, co chcete ukládat. Na sklenice v jedné řadě Vám postačí horní skříňky s 15 cm hloubky, na talíře potřebujete hloubku 35 cm. Výšku umístění horních skříněk zvolte tak, aby při vaší výšce nebránily pohledu na celou hloubku pracovní desky, není nic horšího u přípravy jídla než se krčit abyste se přesvědčili, co se vám odkutálelo k zadní stěně linky.

Pokud uvažujete u linky s barovým pultem počítejte s menší hloubkou - od 20 cm do 40 cm, ale vyšší výškou - výška baru bývá cca 110 cm.

Ostatní rozměry skříněk volte s ohledem na celkový prostor. Nezapomeňte na dostatečnou výšku šuplat a polic pro vysoké lahve a pododobně. Ideální je mít speciální vysokou spížní skříň s plnovýsuvy s návazností na odkladovou plochu.

Ing. Kristýna Jandíková

Xtina Design se zabývá interiérovým designem, trendy a tipy na lepší bydlení. Na svých projektech pracuje tak, aby měly vlastní duši a nápad. Kromě interiérového designu se orientuje na tvorbu atypického nábytku a koketuje s interiéry podle Feng Shui.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kuchyně

  1. Historický vývoj kuchyně: Od ohniště ke kuchyňské lince
  2. Umístění kuchyně v dispozici domu či bytu
  3. Kde začít při návrhu kuchyně?
  4. Rozměry a prostorové uspořádání kuchyně. Jaká je výška či šířka kuchyňské linky?
  5. Materiály pro kuchyňskou linku
  6. Kuchyňské spotřebiče
  7. Ergonomie kuchyňské linky
  8. Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Interiéry plné inspirace. Kuchyně, koupelna i obývák s tipy od designérek

Pěkné bydlení člověku pozdvihne náladu nejen v dobách, kdy musíme doma trávit více času, než bychom asi sami chtěli. Tipy a triky pro vaši kuchyni, koupelnu, obývací pokoj nebo třeba i jídelnu či pokoj pro studenta přináší interiérové designérky na vzorové instalaci. Přečtěte si jejich tipy.

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Architekt: Špatnou ergonomii a dispozici interiéru žádná dekorace nezachrání

Tentokrát si povídáme s architektem Liborem Kaplanem, který vystudoval architekturu v Brně a v Brightonu. Již během školy spolupracoval s brněnským ateliérem A77, ve kterém působil až do své autorizace. Následně se vydal vlastní cestou a nyní se věnuje návrhům staveb i interiérů. A za návrh interiéru pro firmu…

Autorem smaltů je Olina Francová kuchyně ve vile v Brně cca 2015

Smalt a jeho využití v architektuře a interiéru

Historie smaltu je dlouhá přes 3 000 let, ale v architektuře a interiérovém designu se začala tato tradiční technologie více uplatňovat až od druhé poloviny 20. století. Smalt se nepřestal vyvíjet ani v 21. století a nabízí celou řadu unikátních vlastností a možností, které nejsou v architektuře ještě plně doceněné.…

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Stylové zahradní stolování. Zahradní kuchyně pro venkovní vaření

Letní kuchyně v zahradě nám umožní trávit celý den ve svém kousku přírody, mimo zdi domu, dokonce i když prší. Kuchyni je nutné dobře umístit, aby nebyla spalována sluncem, aby krb či sporák na dřevo dobře táhnul. Vybavit ji lze mimo místa pro vaření i krbem, plotnou pro sušení bylinek a hub, pecí na chleba či pizzu.…

REKLAMA