Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kuchyně více o tématu

Umístění kuchyně v dispozici domu či bytu

Smysluplné umístění kuchyně v celkové dispozici, osvětlení a oslunění denním světlem, řešení napojení na ostatní funkce bytu, má své opodstatnění. Pochopitelně, pokud můžeme toto řešení ovlivnit a výsledek splňuje „rozumné“ kritérium cena – výkon. Jinak asi budeme k řešení kuchyně přistupovat v novostavbě domku, jinak v bytě, který už svoje funkce plní několik desítek let. Dispozice bydlení může být striktně rozdělena, kdy je kuchyně řešena jako oddělená místnost se svojí primární funkcí nebo naopak jako volná dispozice, kdy je kuchyně propojena s jídelnou, obývákem, halou, leckdy bez jasného vymezení místností stěnami.

Prvotní rozvaha

Umístění kuchyně v celkové dispozici bydlení, řešení napojení na ostatní funkce bytu, jde ruku v ruce s řešením samotné kuchyně. Jako vždy je i zde dobré zvážit, zda vaše vědomosti jsou dostatečné nebo zda vyhledáte pomoc odborníka.

Můžeme využít služeb architekta, který se touto problematikou zabývá. Většinou jeho práce spočívá v důkladné analýze vašich požadavků a stylu života, a to se pokusí vtěsnat do určeného prostoru. Pochopitelně výstupem pro vaše rozhodnutí je projektová dokumentace včetně fotorealistické vizualizace kuchyně.

Další z možností je kuchyňské studio. Jeho práce je velmi podobná práci architektonického ateliéru. Můžeme tam většinou zkouknout vystavěné kuchyně, vzorky dvířek, dezény pultových desek, vodovodní baterie, spotřebiče a spousty různých dalších „vychytávek“. Totéž vám poskytne i architekt, nicméně nebude mít asi „živé“ zkompletované kuchyně. Na druhou stranu většina kuchyňských studií je spjata pouze s jedním výrobcem a nic jiného než svoje řešení vám nenabídne a neporovná nabídky odjinud.

Architekt může i doporučit služby truhláře, se kterým má dobré zkušenosti a se kterým vše vyladí. Kuchyňská studia zpravidla sestavují kuchyně podle předem daných modulů, truhlář se ale přizpůsobí každému prostoru a detailu.

Třetí možnost je věcí obchodních domů (Ikea atd…), kde existuje i poradenská služba.

Odborník s vámi odladí detaily, které vás leckdy nenapadnou. Dobře fungující kuchyň má spoustu souvislostí i normou daných náležitostí. Vše je nutné promyslet s předstihem. Zjištění, že něco nevyhovuje, když je již hotovo je velký problém.

Ideální řešení je takové, kdy z relaxační části (pohovky) nevidíte do kuchyně, ale vidíte na jídelní stůl, stejně tak od jídelního stolu vidíte do obou částí - relaxační části i do kuchyně. Zde má navíc kuchyně vizuální kontakt s relaxační částí, což může být výhodné, díky zvýšenému baru a vzájemné orientaci se však tyto zóny neruší.

Různé bydlení, různá kritéria, jiná startovní čára

Pokud stavíme nový rodinný dům, můžeme (popř. stavař nebo architekt) si říct svoje do orientace jednotlivých místností ve vztahu ke světovým stranám. Jde o teplo (solární zisky) a světlo. Pokud se ocitneme ve stávající zástavbě, nemáme leckdy na výběr. Potom je třeba vzít zavděk uspořádáním, které je. (Jak s denním světlem pracovat si podrobněji můžete přečíst v samostatném tématu)

Vztah domu a místností ke světovým stranám, ke slunci, má úzkou souvislost s mírou a kvalitou denního osvětlení a určuje další souvislosti řešení dispozice.

Primárně by kuchyně měla být umístěna na severozápadní, severovýchodní a východní straně.  Jedná se o obecné doporučení, které vezme za své vzhledem ke konkrétnímu pozemku, možnosti rekonstruované stavby apod. Neberte toto kritérium jako dogma a nevěšte hlavu ani sebe, pokud je nedokážete splnit.

Jednotlivé místnosti, jednotlivé světové strany

Novostavba

Novostavba již ve fázi studie je moment, kdy můžeme markantně ovlivnit řešení celkové, včetně vaší nové kuchyně. Pochopitelně, pokud nevolíte variantu nějakého standardizovaného katalogového řešení. Toto řešení nabízí projekty cenově dostupné, ale má svá úskalí v malé variabilitě a nedostatku samostatného rozhodování s vaší vlastní invencí. Někomu může dostačovat tento způsob výběru, pro jiného je zcela nepřípustný.                     

Moderní kuchyň v novostavbě

Malometrážní byty

U malometrážních bytů nebo bytů, kde poloha místností je již pevně daná, musíme vzít zavděk tím, co nám dispozice nabízí. Obdobně to platilo u starší zástavby.

I v minibytě může být funkční kuchyň

Je možné i zaměnit místnosti mezi sebou, umožní-li to kupř. odpady, vnitřní dělení dispozice, velikost, funkčnost i logistika komunikací, dveřní a okenní otvory aj. Není třeba propadat panice, pokud se řešení nenabízí na první pohled. Zkušený architekt dokáže leckdy divy, a to nejen z pohledu laika. Viděl jsem spoustu velmi nápaditě a vkusně zařízených kuchyní a kuchyňských koutů, kdy se útulnost, design a estetika snoubila s praktičností a veškerou logikou chodu této části domácnosti.

I panelák může mít útulnou kuchyň (nové vyzděné jádro bylo základem)

Stávající panelová výstavba

Obdobně, jako původní starší zástavba, se chová panelová zástavba, kdy unifikované dispozice byly používány u sídlištních celků často necitlivě a dispozice se leckdy otáčela společně se stavbou, bez ohledu na potřebná kritéria, oslunění, osvětlení. Malé kuchyně, často bez možnosti umístění jídelního stolu, jsou neblahým důsledkem představ o životě člověka v předešlé éře. Ten se měl najíst v práci, ve škole, školce a v jeslích. Tudíž nějaké marnotratné vysedávání v prostorné kuchyni zavánělo přežitkem, kde scházela už jenom služka.

Později sice kuchyně seznala změn, ale nějaký přetlak plochy většinou nečekejte. Vše je podřízeno velikosti panelů a tomu odpovídajícím modulům, které mají svoje limity. Navzdory tomu se dá i v panelové zástavbě zrealizovat rozumné řešení bydlení, někdy až nadmíru zajímavé. Je to pracné, nákladné, ale jde to.

Ing. arch. Petr Brandejský

Prošel projekcí BVV, pracoval na „volné noze“, následně ve firmě zabývající se komplexními službami v oblasti návrhů kancelářských celků a realizací logistického uspořádání. Od r. 2008 pracoval jako hlavní architekt nadnárodní společnosti v oblasti investiční výstavby. Po návratu na „volnou nohu“ se zabývá mimo zmíněných činností i inspekcí nemovitostí a odbornými recenzemi. Od roku 2014 píše, jako externí redaktor pro Moravu, pro internetový portál zabývající se stavebnictvím a úsporami energií TZB-info.cz a pro internetový portál určený široké stavební veřejnosti ESTAV.cz.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kuchyně

  1. Historický vývoj kuchyně: Od ohniště ke kuchyňské lince
  2. Umístění kuchyně v dispozici domu či bytu
  3. Kde začít při návrhu kuchyně?
  4. Rozměry a prostorové uspořádání kuchyně. Jaká je výška či šířka kuchyňské linky?
  5. Materiály pro kuchyňskou linku
  6. Kuchyňské spotřebiče
  7. Ergonomie kuchyňské linky
  8. Příprava instalací pro kuchyňskou linku

Související témata

Přečtěte si více k tématu Kuchyně

FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Designové tipy pro chaty či chalupy. Je libo kousek Itálie či Francie na český venkov?

Pobyty na chatě či chalupě zažívají renesanci. Určitě se o to zasloužila neblahá pandemická situace, která velkou měrou omezila náš běžný život i cestování do zahraničí. Jelikož v nich trávíme více času, chceme v nich i lepší prostředí. A to je důvod pro obměnu interiéru. Vítězí francouzské a italské vlivy. Proměňují…

Zdroj: konference-interiery.cz

Konference INTERIÉRY 2021

Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 se koná jubilejní 10. ročník konference INTERIÉRY, která je určena interiérovým designérům, architektům, výrobcům nábytku a dalším profesionálům z oboru interiérů.

REKLAMA