"Stavební zákon by přinášel vznik úřadu, který by z našeho pohledu nezrychloval řízení a ještě by byl drahý a neefektivní. Přínos pro lidi v tom nevidíme. To, že se má stavební řízení zjednodušit a zrychlit, je pravda a bez diskuse. Podporovali jsme pozměňovací návrhy skupiny poslanců kolem (místopředsedy sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj) Martina Kupky (ODS) a Pirátů. Vláda na to nereflektovala a ta podoba, která je teď, je pro nás nepřijatelná. A hlavně nepovede k tomu, co občané potřebují," uvedl Kuba.
Sněmovna dnes schválila stavební zákon, který má nahradit dosavadní normu z roku 2006. Jeho cílem je zrychlit a zjednodušit stavební řízení. Ministerstvo pro místní rozvoj si od něj mimo jiné slibuje, že zajistí dodržování stanovených lhůt. Podle normy veškeré stavební úřady přejdou pod stát. Budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční úřady. Část opozice tento princip odmítá.
Nyní zákon dostane k projednání Senát. Zákon má platit od 1. července 2023, ale už od ledna příštího roku bude moci začít nabírat nové úředníky. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) již dříve řekla, že do státní správy by ze současných stavebních úřadů mohlo přejít 5000 až 6000 lidí. Podle ministerstva ubude úředníkům až 40 procent agendy.
Sdílet / hodnotit tento článek