Podle Čižinského a dalších kritiků měla firma fasádu nejprve opláštit, aby při manipulaci s azbestovými deskami nebyla ani teoretická šance na uvolnění zdraví nebezpečných vláken do ovzduší. Čižinský a také předseda spolku Občané Prahy 1 Tomáš Bajusz argumentovali rovněž tím, že vedle staveniště je základní škola. Majitelé hotelu na Bajusze za jeho vyjádření podali trestní oznámení.
Podle vyjádření hygieniků není zakrytí budovy při manipulaci s azbestem nutné. Pracovníci podle nich využívají speciální postřik, který v deskách stmelí vlákna azbestu a zabraňuje jejich uvolnění do ovzduší. Hygienici podle svého vyjádření přímo na místě sledovali práce při kontrolách 27. dubna a 28. května a neshledali žádné pochybení. "Během dvou provedených kontrol nebyly shledány nedostatky při provádění demoličních prací," stojí v prohlášení, které podepsali ředitel odboru hygieny práce Václav Krýsa a vedoucí oddělení hygieny práce pobočky Centrum Petra Lisa Křivánková z pražské stanice. Stejně tak hygienici potvrdili informaci Metrostavu, že se uskutečnila dvě odborná měření potvrzující nulovou přítomnost azbestu ve vzduchu. Třetí se podle hygieniků nyní vyhodnocuje.
Podle dřívějšího vyjádření Metrostavu se ve stavebních prvcích budovy z přelomu 70. a 80. let minulého století nachází asi 35 tun zdraví nebezpečného a nyní již zakázaného azbestu. "Věděli jsme už při začátku rekonstrukce, že na azbestové prvky velmi pravděpodobně narazíme. Celou operaci jsme řádně projednali s Hygienickou stanicí hl. m. Prahy a vše probíhá v souladu s hygienickými předpisy. Panely jsou demontovány vcelku a separace pak probíhá na specializovaném pracovišti," uvedl minulý týden Martin Sirotek z Metrostavu.
Intercontinental předloni v lednu koupil přes společnost WIC Prague investiční fond R2G podnikatelů Oldřicha Šlemra, Eduarda Kučery a Pavla Baudiše. Majitelé připravili projekt rekonstrukce interiéru a exteriéru hotelu a také úpravy jeho okolí včetně stavby proskleného objektu na rohu Pařížské a Bílkovy ulice na piazzetě, která k hotelu rovněž patří a kterou město pojmenovalo po Miloši Formanovi. Možnost stavby na piazzetě vyvolává odpor některých odborníků, místních politiků a části veřejnosti.
Hotel vznikal v brutalistním stylu v Pařížské ulici mezi lety 1968 a 1974 ve spolupráci tří architektonických kolektivů pod vedením Karla Filsaka. Po rekonstrukci jej bude provozovat řetězec Fairmont Hotels & Resorts, který je součástí sítě Accor, pod jménem Golden Prague Hotel (hotel Zlatá Praha).
Sdílet / hodnotit tento článek