REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Rekonstrukce bydlení po odchodu dětí

Odchod dětí z domova přináší do života rodičů velkou změnu. Ta se odráží pochopitelně i do jejich bydlení. Odchod dětí však není jen impulsem pro hledání nové funkce bývalého dětského pokoje.
Zdroj: Fotolia.com
Zdroj: Fotolia.com

Co s ním? Tuto otázku si klade většina rodičů, jejichž děti opustí rodinné hnízdo, a oni tak hledají nové využití pro bývalý dětský pokoj. Polovina z nich se přitom rozhodne pro „jeho zakonzervování“ ve stávající podobě a používá ho pro občasné návštěvy svých potomků. „Odchod dětí z domova je pro rodiče velkou změnou a chvíli to trvá, než se s ní vyrovnají. Určitě není nic proti ničemu držet zpočátku bývalý dětský pokoj v nezměněném stavu a dát tím dítěti pocit, že se může případně vrátit, kdyby bylo nejhůř. Nicméně v okamžiku, kdy dítě začíná žít svůj vlastní život, má vážný partnerský vztah nebo zakládá rodinu, by měli rodiče zvážit rekonstrukci dětského pokoje a jeho přestavbu například na pracovnu nebo hostinský pokoj. Vést společenský život je v tomto věku důležité,” objasňuje klinická psycholožka Danuše Jandourková.

Jejími radami se řídí téměř 50 % rodičů. Nejčastěji mění dětský pokoj na hostinský (21 %) nebo na druhou ložnici, protože manželé či partneři chtějí mít každý svou (16 %). Část rodičů ho zrekonstruuje na pracovnu (14 %) a někteří ho změní v šatnu či místnost pro odkládání věcí (4 %).

Rekonstrukce od podlahy

Odchod dětí však není jen impulsem pro hledání nové funkce bývalého dětského pokoje. „Poměrně velká část rodičů, téměř pětina, se na další společný život jen ve dvou hodlá připravit „z gruntu“ a tuto situaci využije k celkové rekonstrukci bydlení. Rekonstrukce od podlahy přitom vyjde na několik stovek tisíc. Stavebko je tak ideální nástroj, jak tyto úpravy financovat – ať již z úspor, nebo úvěrem. Ostatně jedním z nejčastějších účelů, na které stavební spořitelny půjčují, jsou právě rekonstrukce či modernizace bydlení. V roce 2020 šlo na rekonstrukce 35 % úvěrů stavebních spořitelen, dlouhodobě pak podíl rekonstrukcí přesahuje 40 %,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Každý, kdo má děti, ví, že v domácnosti, kde vyrůstají, trpí nejvíce společné prostory. Proto je rodiče po odchodu dětí nejčastěji rekonstruují. Především zvelebují koupelnu (77 % z těch, kteří rekonstruují bydlení po odchodu dětí) a kuchyň (68 %). Třetina rodičů mění po odchodu dětí podlahy, další téměř třetina zrekonstruuje ložnici či obývací pokoj.

Financování z úspor

Rekonstrukce dětských pokojů, ale i celého bydlení, financují Češi nejčastěji z úspor (73 %), více než desetina rodičů je pořizuje z peněz naspořených na stavebním spoření. „Stavebko vychází ve všech parametrech jako ideální varianta bezpečného spoření, a to díky optimálnímu mixu doby spoření, výše zhodnocení, státní podpory či obchodních nabídek jednotlivých stavebních spořitelen. Podstatné je, že stavebko dlouhodobě překonává inflaci,“ uzavírá Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Interiér

Zdroj: Tomáš Kovařík

OBRAZEM: Ohlédnutí za festivalem Open House Praha 2021

Další ročník, letos sedmý, festivalu Open House Praha je za námi. Hlavní víkendový program nabídl k návštěvě nakonec celkem 79 objektů či prostorů, které nejsou obvykle přístupné. Festival otevřel letos celkem 26 novinek a již v sobotu se u několika z nich tvořily ráno fronty zájemců, takže není překvapením, že letos…

Průběh rekonstrukce - bazén hotelu Thermal Karlovy Vary. Zdroj: Hotel Thermal

Jak se změní hotel Thermal? Celý rozhovor s ředitelem

Hotel Thermal prochází v současné době velmi sledovanou rekonstrukcí, modernizací. Nedávno otevřený, byť ne zcela dokončený bazén je jen malá část. Hotel prochází změnami zvenku, je čištěna fasáda, vyměňována okna, obnovován nátěr. Přestavba se týká i interiérů chodeb nebo pokojů.

REKLAMA