Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Open House Praha. Festival začíná 2. srpna. Přijďte se podívat

Festival Open House Praha není pouze jeden víkend v roce, jeho organizátoři zvou na celou řadu doprovodných programů, které se uskuteční v týdnu od 2. srpna 2021. Komentované procházky městem, plavba na historickém parníku, debaty, projížďky Kotěrovou tramvají i tanec v netradičních prostorách – to je jen výběr z bohatého programu.
Foto: Tomáš Sysel

Od pondělí 2. srpna se také pro návštěvníky otevírá festivalové infocentrum na Malém náměstí 4, v Praze 1, kde je možné zakoupit si festivalového průvodce, nepostradatelného pomocníka pro naplánování trasy po otevřených budovách a prostorech. Těch je letos v programu celkem 80 a budou zpřístupněny po celý víkend od 7. a 8. srpna 2021. „Festival se koná letos opět v náhradním termínu a zajištění bezpečnosti akce je naší prioritou. Proto sledujeme vývoj epidemické situace a budeme se řídit aktuálními vládními opatřeními. Prohlídky v budovách budou organizovány v limitovaných skupinách s nasazenými ochrannými prostředky a na základě dokladu o bezinfekčnosti,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu. Vstup do všech budov je zdarma bez nutnosti předchozí registrace, ale za dodržení aktuálních bezpečnostních opatření. Kompletní seznam budov je zveřejněn na webových stránkách.

Výběr z doprovodného programu

Po řece na kolesovém parníku Vltava bude možné se plavit v úterý 3. srpna od 17.00 hodin a dozvědět se více o tom, jak řeka formovala život a podobu hlavního města a jaké technické stavby se na nábřeží a v blízkém okolí řeky nacházejí. Ve středu 4. srpna si organizátoři Open House Praha připravili hned několik akcí. U příležitosti 130 let od vzniku budovy Průmyslového paláce se bude možné zúčastnit od 18.00 hodin komentované procházky s předsedou představenstva Výstaviště Praha a zjistit více o tom, jakými změnami tento rozsáhlý areál aktuálně prochází. Fanoušci urbexu mohou od 20.00 hodin zavítat na netradiční letní projekci filmu Central Bus Station, o jednom z největších autobusových nádraží světa v Izraeli, která se odehraje přímo na tribuně Velkého strahovského stadionu. Projekci předchází debata na téma opuštěných staveb, které měly velké ambice, ale svoji funkci nenaplnily. Milovníci umění si pak mohou vychutnat komponovaný večer, který spojuje současný tanec a architekturu a odehraje se rovněž ve středu od 20.30 hodin v Laichterově domě, jedné z klíčových staveb pražské architektonické moderny od Jana Kotěry, jehož 150. výročí narození si letos připomínáme. Ve čtvrtek od 17.00 hodin se pak uskuteční prohlídky nově vznikajícího domu pro umění a kulturu Kunsthalle Praha, na které naváže diskuze s ředitelkou Kunsthalle Praha a architekty. Připravena je i speciální projížďka Kotěrovou tramvají po Praze s architektem Zdeňkem Lukešem a další komentované procházky či prohlídky budov. Kompletní seznam akcí je k nalezení v kalendáři akcí.

Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros Foto: Archiv budovy

Hlavní program

Festival Open House Praha nabídne o víkendu 7. a 8. srpna k návštěvě 80 budov a prostorů a z toho 26 novinek, které se v programu objevují vůbec poprvé. Budovy budou otevřeny pro návštěvníky, až na některé výjimky, od 10.00 do 18.00 hodin a prohlídky zde budou odbavovány v malých skupinách většinou průběžně po celý den. Poprvé se otevře například barokní zahrada Černínského paláce na Hradčanech, kaple a vybrané prostory Klárova ústavu slepců na Malé Straně nebo Lowitův vodní mlýn v Libni. Z technických staveb si mohou návštěvníci užít prohlídku například Vršovické vodárny v Michli od Jana Kotěry nebo Zengerovy transformační stanice, dnes sídla Kunsthalle Praha. Ti, kteří chtějí nahlédnout do pražského podzemí, mohou navštívit protiatomové kryty v Národním zemědělském muzeu, Hotelu International Praha nebo Boutique Hotelu Jalta. V dejvickém kampusu se otevřou budovy hned několika institucí, novinkou je Fakulta stavební ČVUT v Praze, kde bude k vidění například oceňovaná rekonstrukce Ateliéru D nebo obří hala Vodohospodářského centra. Zástupci šetrné architektury reprezentují pak například AFI City ve Vysočanech nebo kampus ČSOB v Radlicích (budovy NHQSHQ). Milovníci originálních designových prostor by neměli minout coworking Spaces Albatros v bývalém domě dětské knihy a nakladatelství Albatros na Národní třídě. Ze sakrálních prostorů bude možné navštívit například Novou libeňskou synagogu či Husův sbor Vršovice. Příkladem nepřehlédnutelné funkcionalistické architektury je Hasičský dům či palác ARA. Samostatným tematickým okruhem jsou umělecké prostory a ateliéry, který představí například ateliér Olgoj Chorchoj, Šalounův ateliér, budoucí Dům tance nebo Uměleckou zahradu. Celý program i včetně možnosti filtrování.

Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby Foto: Tomáš Sysel

Víkendový program pro děti

Speciální prohlídky pro rodiny s dětmi (od 5 let), se uskuteční o víkendu 7. a 8. srpna  celkem v 10 otevřených budovách. Děti se podívají například do funkcionalistického paláce ARA, Trmalovy vily od Jana Kotěry, dozvědí se, kde se rodí plány Prahy, prohlédnou si tiskařské stroje či basketbalové hřiště na střeše Areálu Podkovářská, poznají kubistické stavby na Rašínově nábřeží nebo nahlédnou do trezoru v Petschkově paláci. Připravena bude tradičně i otevřená lego dílna v prostorách Centra pro architekturu a plánování města (CAMP), kde si nadšenci všech generací mohou postavit dům svých snů. Na menší stavitele čeká dílnička s duplo kostkami. Na prohlídky se není třeba registrovat. Kompletní programy pro pro děti jsou k dispozici.

Prohlídky pro osoby se zdravotním postižením

Mottem festivalu je „Architektura pro všechny” a ani letos nebudou chybět prohlídky pro osoby se zrakovým a sluchovým postižením. K prohlídkám pro nevidomé budou připraveny haptické urbanistické plány a půdorysy 8 budov a jejich okolí, 3D modely budov a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Ve spolupráci s Nadačním fondem ČRo Světluška projdou dobrovolníci speciálním školením pro tyto specifické prohlídky. „Nově jsme do příprav těchto speciálních prohlídek zapojili studentky a studenty Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci (FUA TUL), kteří v rámci svých školních projektů vymodelovali a vytiskli 3D modely vybraných budov. Jejich práce tak bude mít další využití,” říká Andrea Šenkyříková, ředitelka festivalu. Lidé se sluchovým postižením si budou moci prohlédnout celkem 5 vybraných budov z programu a připraveno bude pro ně  tlumočení výkladu do českého znakového jazyka se simultánním přepisem. Více o těchto programech a jeho partnerech.

FA stavební ČVUT Atrium Foto: Šlapal

Orientace na festivalu

Festivalové infocentrum se v letošním roce nachází na Malém náměstí 4, v Praze 1 a je otevřeno od 2. srpna ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Díky spolupráci s portálem Mapy.cz jsou všechny budovy k nalezení při vyhledání pod heslem Open House Praha a to jak na webu, tak v příslušné aplikaci. Další praktické informace k organizaci festivalu.

Bezpečnost

Organizace festivalu podléhá z důvodu přetrvávajícího rizika spojeného s nákazou covid-19 bezpečnostním pravidlům, které se řídí mimořádnými opatřeními Vlády ČR. Vstup do budov je možný pouze s respirátorem, prohlídky budou odbavovány v menších skupinách. Pro účast na festivalu i jeho doprovodných akcích je nutné mít s sebou doklad o bezinfekčnosti. Podrobné informace k bezpečné návštěvě akce.

Výstaviště Foto: Dušan Vondra

Dobrovolníci

Festival by se neobešel bez stovek dobrovolníků z řad veřejnosti i zapojených budov, kteří zajišťují prohlídky i plynulý provoz v otevřených objektech. Jejich nábor probíhá až do poslední chvíle.

Open House Praha je součástí mezinárodní sítě festivalů Open House Worldwide, které se konají v 50 městech po celém světě. Díky zapojení stovek dobrovolníků, kteří pomáhají s otevíráním budov, je Open House Praha nejen kulturním svátkem města, ale také jedinečnou akcí s komunitním a sociálním přesahem. Nábor dobrovolníků pro letošní ročník byl již zahájen. Zájemci se mohou hlásit na tomto odkazu.

Dům české zemské hasičské jednotky Foto: Tomáš Sysel

Festivalové novinky aneb kam jste se dříve nepodívali

 1. AFI CITY 1
 2. BB Centrum – Budova B
 3. Boutique Hotel Jalta a Muzeum studené války
 4. Černínský palác – Ministerstvo zahraničních věcí ČR
 5. Dům České zemské hasičské jednoty
 6. Dům dětské knihy a nakladatelství Albatros – sídlo coworkingu Spaces Albatros
 7. Dům Za Poříčskou bránou 7
 8. Fakulta stavební ČVUT v Praze
 9. Franz by Zeitraum
 10. Husův sbor Vršovice
 11. Karlínská sokolovna
 12. Klárův ústav slepců – sídlo České geologické služby
 13. Lowitův vodní mlýn
 14. Maison Ořechovka
 15. Mama Shelter Prague
 16. Městské lázně Žižkov – budoucí Dům tance
 17. Národní zemědělské muzeum
 18. Nová libeňská synagoga
 19. Novoměstská sokolovna – sídlo T. J. Sokol Pražský
 20. Sochařský ateliér Jana Laudy – sídlo studia Olgoj Chorchoj
 21. Šalounova vila – ateliér Akademie výtvarných umění a sídlo organizace HOST
 22. Umělecká zahrada
 23. Vienna House Diplomat Prague
 24. Vršovická vodárna v Michli
 25. Vzlet – kulturní palác Prahy
 26. Zengerova transformační stanice – Kunsthalle Praha

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Open House Praha

Zdroj: Adobestock – Denniro

Aktualizace: Fotosoutěž Otevřená Praha 2024 zná své vítěze

Třetí ročník fotosoutěže Otevřená Praha zná své vítěze. Do soutěže dorazilo přes 290 snímků, ze kterých porota anonymně vybrala ty nejlepší. O konečném vítězi rozhodlo vaše hlasování. Hlasovat jste mohli do 2. 6. 2024 do 12:00. Níže vidíte počty hlasů jednotlivých snímků.

Vila Savoya v Poissy, asi nejznámější realizace Le Corbusiera. Zdroj: PhDr. Eliška Zlatohlávková, PhD.

Protiklady a paralely v tvorbě Adolfa Loose a Le Corbusiera - 1. díl

Asi jen těžko bychom hledali jiné dvě osobnosti, které doslova formovaly podobu moderní architektury, zatímco jejich přístup k samotné tvorbě byl současně tak odlišný, než byli Adolf Loos a Le Corbusier, vrcholní představitelé architektury 1. poloviny 20. století.

Zdroj: Fotolia, Richard Villalon

Vyfoťte Otevřenou Prahu – fotosoutěž ESTAV.cz a Open House Praha 2024

Chystáte se na festival Open House Praha? Rádi fotíte ať již na mobil nebo zrcadlovku? Rádi byste se ve fotografii i zlepšovali? Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavé odměny, tisícikorunové vouchery na školu fotografie. Soutěžit můžete ve třech kategoriích. Foťte to, co vás zajímá – krásné prostory, jemné detaily…