Nejvíce krádeží vloupáním je za rok 2020 registrováno v Praze, a to 4 889 případy, následuje Moravskoslezský kraj s 2 534 případy. Nejméně jich bylo v Královéhradeckém kraji, kde policisté registrovali 503 případů.
Letos se zatím počet krádeží vloupáním do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat od začátku roku každým měsícem zvyšuje. V lednu se jednalo o 433 případů, v únoru už to byl téměř dvojnásobek, v březnu překonal počet krádeží vloupáním tisícovku. Za duben pak policie eviduje na 1575 případů a v květnu se číslo vyšplhalo až téměř ke dvou tisícům. Nejvíce krádeží vloupáním se ve všech měsících uskutečnilo v rodinných domech, nejméně pak ve víkendových chatách. Většina letošních případů navíc zůstává neobjasněna.
Možností, jak bezpečně chránit vlastní majetek, je mnoho. Tím nejdůležitějším je ale samotná prevence, která je často opomíjena. Základním pravidlem při plánování dovolené je myslet na to, že z vašeho obydlí nesmí být poznat, že v něm zrovna nikdo nebydlí. Vyvarovat byste se měli ale i veřejného sdílení informací o vašem odjezdu na sociálních sítích.
Nepodceňujte zabezpečení domácnosti ani během roku
Ať už se jedná o čas dovolené nebo jinou situaci, kdy jste mimo domov, vždy je dobré začít úplným základem – tedy v žádném případě neschovávat klíče od bytu do bot, botníků, pod rohožku či kamkoliv v blízkosti domu. Vhodnější je nechat klíče, respektive jejich kopii, u sousedů, rodiny nebo blízkých přátel. Můžete zároveň sousedům oznámit, že se chystáte na nějaký čas odjet a požádat je, zda by si mohli více všímat pohybu osob u vaší nemovitosti.
„V letních měsících se zvyšuje frekvence vloupání do domů a rekreačních objektů. K takovým událostem dochází i z důvodu, že lidé své nemovitosti opustí na delší čas, a to nedostatečně zabezpečené či připravené na možné slídily. Řada chyb jde tedy i na vrub samotným majitelům, kteří si dostatečně neuvědomují možná rizika spojená s odjezdem na dovolenou. Naprosto klíčové je uklidit a schovat veškeré nářadí a předměty, které by případný pachatel mohl použít pro vniknutí do objektu – ať už je to zahradní nábytek nebo nářadí, vždy by mělo být vše bezpečně uzamčeno," uvádí Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby.
Lákadlem jsou pro zloděje často satelitní města, která bývají přes den prázdná, a proto je vhodné kdykoliv během roku využít nástroje v prevenci proti zcizení majetku. „Trendem již není udělat z domu na první pohled nedobytnou pevnost, ale mnohdy jsou systémy nastaveny tak, aby vše nasvědčovalo tomu, že někdo doma pobývá. Prostřednictvím inteligentních systémů řízení domu a internetu se dají ovládat (venkovní) žaluzie, osvětlení a v neposlední řadě i řada dalších praktických věcí jako zalévaní zahrady a pokojových květin či krmení zvířat,“ radí Martin Protiva ze společnosti Ekonomické stavby. Oblíbené, a stále cenově dostupnější, jsou také kamerové systémy či PIR čidla – vše lze navíc spárovat s chytrým zařízením. „V dnešní době existuje nepřeberné množství možností – od elektronických bezpečnostních systémů až po vzdálenou správu prostřednictvím mobilních telefonů,” dodává Protiva.
Mezi potenciálně riziková místa patří garáž, která je z hlediska bezpečnosti hned po chatě druhé nejslabší místo, kam se zloděj může dostat. Avšak pouze kvalitní pojištění se vztahuje i na majetek uložený v neobytných částech nemovitosti, tedy například právě v garáži, prádelně či kočárkárně. Výjimkou tak nejsou ani krádeže kol, na které se často pojistka nevztahuje, ačkoliv jde mnohdy o věci s hodnotou desítek tisíc korun. Proto je potřeba zabezpečení nepodcenit, být připraven se v těchto případech více než vyplatí.
Dobře poslouží trezor nebo bezpečnostní schránka
Vedle inteligentních systémů jsou na trhu k dostání také další bezpečnostní prvky, jako jsou bezpečnostní úschovny. Doma je možné instalovat malý, bohužel pouze do jisté míry účinný trezor. „Při koupi je potřeba zvážit, co klienti vlastně kupují a k jakému účelu to potřebují. V první řadě je důležité vědět, jestli chci koupit sejf nebo trezor. Toto je ideální řešit podle hodnoty uschovaných věcí. Sejfem se rozumí plechová schránka, která sice má bezpečnostní zámek a klíč, ale nižší bezpečnostní ochranu a k jejímu prolomení je potřeba řádově několika minut. Oproti tomu trezory, které se prodávají v několika bezpečnostních třídách, nabízí již dostatečnou ochranu uschovaného majetku. Rovněž prolomení trezorových dveří trvá podstatně déle a je mnohem komplikovanější,“ upozorňuje Slavomír Kovalčík, který v Brně provozuje službu SafeBoxes.
Právě bezpečnostní schránky jsou domácím trezorům řádnou alternativou. Jejich zásadní rozdíl je v nepřetržitém monitoringu, u části společností i automatizovanou anonymní bezpečnostní technologií. To je velkou ekonomickou i bezpečnostní výhodou především pro ty, kteří nechtějí investovat do domácího trezoru, ale chtějí si uschovat své cennosti i kdyby jen na pár letních měsíců za měsíční pronájem pár set korun.
V současné chvíli na trhu zprostředkovávají bezpečnostní schránky dva typy podniků. Prvním z nich jsou bankovní firmy, které se samotným nápadem schránek přišly před více než 150 lety. Banky tuto službu nabízí téměř ve všech větších městech po celé republice a jejich úroveň zabezpečení je vysoká.
Druhým typem jsou soukromé nebankovní firmy. Ty nabízí stejnou službu jako banky, jejich výhodou bývá neomezená časová dostupnost. „U bezpečnostních schránek se není potřeba obávat žádné hrozby. Jsou zabezpečené tím nejkvalitnějším systémem a některé soukromé společnosti umožňují také neomezený přístup klienta ke své schránce bez asistence zaměstnanců bank,“ říká Slavomír Kovalčík ze SafeBoxes. Ta nabízí pronájem bezpečnostních schránek v Brně, které majitelům cenností nabízí zcela automatizované nadstandardní zabezpečení.
Dovolená jako příležitost pro hackery
Chránit musíme nejen majetek, ale i další cennosti, mezi které patří i data - pracovní i soukromá. Fyzické dokumenty, které můžeme schovat do trezoru, jsou v důsledku digitalizace a i pandemii koronaviru dosti na ústupu. Měli bychom si uvědomit, že vyšší míra digitalizace a využívání vzdálených úložišť s sebou nese i více příležitostí pro hackery. Bohužel stále malé množství lidí je si vědomo potencionálních rizik. Tato mezera a nedostatek povědomí nechává otevřené dveře potenciálním bezpečnostním hrozbám. Zabezpečení v létě, kdy spousta lidí pracuje právě z dovolených s nejrůznějším typem připojení, je tak důležitější než kdy jindy předtím.
Firma Xerox se snaží bezpečnostním problémům co nejvíce předcházet a doporučuje, aby lidé při cestování co nejvíce snížili možná rizika „Bezpečnost dat na dovolených je stejně klíčová jako doma. Mobilní telefon je pro nás na cestách nepostradatelné zařízení, proto bychom měli dodržovat základní pravidla. Zabezpečit si vstup do zařízení například pomocí hesla, nepřipojovat se na neznámé veřejné wifi síti a především mít stažený ochranný software,“ doporučuje Peter Halmo, generální ředitel společnosti Xerox.
Sdílet / hodnotit tento článek