REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Co dělat, když hypotéka nestačí

Proč a o kolik se zdražuje stavební materiál a jak postupovat, pokud se chystáte nové bydlení financovat s pomocí hypotéky?
Zdroj: Fotolia.com - fantasista
Zdroj: Fotolia.com - fantasista

Každý, kdo si chce pořídit nové bydlení, musí sáhnout hlouběji do kapsy. Na vině není pouze rostoucí zájem o nemovitosti, cestu za vlastním bydlením komplikuje lidem růst cen stavebního materiálu. Potíže v podobě neplánovaného navýšení rozpočtu řeší všichni, jejichž nemovitost je právě ve výstavbě, nebo se na stavbu v nejbližších týdnech chystají.

Nedostatek stavebního materiálu zdražuje výstavbu bytů 

Za zvyšujícími se cenami bytů stojí nedostatek stavebních materiálů a jejich rostoucí cena. Na trhu je nedostatek dřeva, plastu, kovů a izolačních materiálů. Na jejich dodání se čeká i několik měsíců a odhady odborníků naznačují, že situace bude stejná po celý letošní rok. Podle stavebních firem vzrostly ceny oceli a izolačních materiálů meziročně až o 100 %, u některých výrobků ze dřeva ještě více. Zdražují se také stavební práce a řemesla.

Dle odborníků ceny stavebních materiálů rostou, protože byl narušen standardní dodavatelsko-odběratelský řetězec kvůli opatřením proti šíření koronaviru po dobu, kdy byly hranice státu uzavřené. Výroba byla po dlouhou dobu zcela utlumena a trh teď pouze pociťuje důsledky. Výrobní provozy se navíc potýkají s nedostatkem pracovníků, což je další faktor, který stojí za růstem cen.

Kalkulace z počátku roku neplatí, hypotéky nestačí

Stavební materiály zdražují tak rychle a tak moc, že kalkulace na výstavbu rodinného domu, které byly vytvořeny na začátku roku, jsou již nyní k ničemu. Do problémů se dostávají také lidé, kteří si staví vlastní bydlení a mají již schválené hypotéky. I desetiprocentní zdražení představuje při stavbě rodinného domu statisíce korun navíc. Pokud není možné doplatit vyšší výdaje z vlastních úspor, může klient požádat banku o navýšení hypotečního úvěru. To je však možné pouze za určitých podmínek.

Pokud klient financuje první hypotékou nižší část ze zástavní hodnoty nemovitosti (např. 60 %), měla by být stávající banka schopna poskytnout další úvěr. Žadatel o hypotéku musí počítat s novou úrokovou sazbou, která bude pravděpodobně vyšší, než jakou měl dojednánu v původním úvěru. Pokud se původní hypotéka pohybovala na hraně 90% limitu zástavní hodnoty nemovitosti, bude banka provádět nový odhad, čímž se může zástavní hodnota nemovitosti zvýšit. Pokud nebude dostatečná, bude banka pro poskytnutí druhé hypotéky požadovat  ručení další nemovitostí.

Je-li to možné, nabízí banky navýšení hypotečního úvěru prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření. Tím lze pokrýt chybějící částku, o kterou se stavba domu prodražila. Nevýhodou je vyšší úročení nezajištěného úvěru. I tak jde mnohdy o levnější variantu, než financovat vyšší rozpočet jinou formou úvěru. Navíc by stále existovalo riziko, že budete muset splácet původní hypotéku a nebudete moci v rozestavěné nemovitosti několik let bydlet.

Obraťte se na zkušeného hypotečního specialistu

Pokud aktuálně řešíte podobnou situaci a nevíte si rady, jak řešit chybějící finance na stavbu domu, obraťte se na hypotečního makléře, který vám pomůže najít řešení vzniklé situace. Může se jednat o navýšení hypotéky, refinancování stávajícího úvěru nebo financování úvěrem ze stavebního spoření.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Nemovitost ve Španělsku, zdroj fotolia, hanohiki

Rizika koupě nemovitosti ve Španělsku: Vaši nemovitost může užívat někdo jiný. Okupas není snadné vystěhovat

Láká vás koupě nemovitosti ve Španělsku? Slunečné dny po celý rok. Nádherné téměř nekončící pláže. Uklidňující šum moře. Výborná středomořská kuchyně. Sangrie. Cerveza. A také v porovnání s naší zemí i zpravidla levnější nemovitosti. To jsou mnohdy důvody, proč spousty Čechů investují do zahraničí. Na co byste si…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA