REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kupujete byt jako investici? Výhodnost rezidenčních nemovitostí v srpnu opět klesla

Výhodnost investic do rezidenčních nemovitostí se v srpnu opět výrazně snížila. Vyplývá to z ukazatele, který poskytla UniCredit Bank, takzvaného Indikátoru napětí na trhu nemovitostí. V srpnu klesl meziměsíčně o sedm bodů na minus 0,28 procenta, čímž se investice do nemovitostí stávají z finančního hlediska stále méně atraktivní.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Hrubá roční výnosnost nájemného na úrovni ČR mírně klesla meziměsíčně o čtyři body na 3,76 procenta, po zohlednění předpokládané fixní míry opotřebení (dvě procenta) tak odhadovaná čistá roční výnosnost činila 1,76 procenta.

"Příležitost vydělávat na rozdílu relativně drahých nájmů a nízkých úrokových sazeb vymizela už v květnu, nemovitosti se stávají z tohoto pohledu stále více nevýhodnou investicí. Aktuální růst jejich cen je živen především očekáváním pokračujícího růstu cen v budoucnu," uvedl analytik UniCredit Bank Jiří Pour.

Růst hypotečních sazeb dále znevýhodňuje nákup bytu v očích majitelů hypoték, pro střadatele je aktuální čistá míra výnosnosti nájemného prakticky totožná s výnosy vládních dluhopisů.

Do budoucna očekává Pour pokračující růst výnosů vládních dluhopisů i hypotečních sazeb, což by mělo tlačit indikátor napětí hlouběji pod nulu a působit na zpomalování růstu cen nemovitostí v ČR.

Relativně vysoké nájmy vzhledem k cenám v kombinaci s nízkými úrokovými sazbami budou ale nadále přiživovat poptávku po nemovitostech v Ústí nad Labem, Jihlavě, Ostravě a Pardubicích. Na druhou stranu nákup bytu v Praze, Brně, či Zlíně je podle něj pro investory v průměru již nevýhodný.

Rozdíly mezi krajskými městy ukazují, že je v ČR stále možné najít oblasti, které jsou pro investory z hlediska výnosnosti lákavé. Tam se bude proto zřejmě přesouvat investiční poptávka a generovat tlaky na růst cen rezidenčních nemovitostí. Proto podle Poura není překvapivé prudké zrychlení cen nemovitostí v Ústí nad Labem, kde v srpnu meziroční dynamika atakovala 41 procent. Naopak Pardubice s nejpomalejším meziročním růstem cen bytů (1,3 procenta) na své objevení investory nadále čekají.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - Wayhome Studio

Vyplatí se hypotéka nebo nájem? Výpočty překvapí. A jak to udělat chytře?

Hypotéka nebo nájem? Odvěká otázka měla vcelku jasnou odpověď, ale se vzrůstajícími ceny nemovitostí, zdražujícími se hypotékami a pokulhávajícím turistickým ruchem ovlivňujícím krátkodobé pronájmy se situace mění. V rozhovoru šéfredaktora ESTAV.cz s analytikem realitního trhu Vítem Souralem jsme se na problém…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA