REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejvyšší železniční most světa vypadá jako křehké monstrum

Cesta z Udhampuru do Baramully, tedy napříč údolím Kašmíru, dost dobře nepatří k výletům, které si lidé mimo Indii plánují jako cíl dovolené. Přesto si naši pozornost zaslouží. Trasa železnice dlouhá 338 kilometrů je totiž plná překvapení. Nechybí strhující výhledy do hlubokých údolí, dramatické scenérie velehor a skalisek, 63 kilometrů tunelů včetně jednoho dlouhého 11 kilometrů, a nyní nově i nejvyšší železniční most světa.
Zdroj: bhisham pratap padha

Most přes řeku Čanáb, usazený mezi stanicemi Bakkal a Kauri, je přitom extrémní ve všech ohledech. Svou obloukovou konstrukcí překonává údolí v délce 1315 metrů, přičemž hloubka pod ním činí 359 metrů. Nejdelší rozpětí mezi nosníky činí 467 metrů. Je to ohromný kolos z betonu a oceli, který se ale v parametrech své výšky a rozměrů údolí zdá být vzdušně lehký a křehký. Zdání naštěstí klame, tato unikátní stavba odpovídá extrémním nárokům na bezpečnost provozu a všem mezinárodním normám.

Náklady, dané především vyrovnáním teras svahů a jejich zajištěním, se vyšplhaly na 200 milionů amerických dolarů. Což z něj činí i nejdražší indický most. A hodí se zmínit, že prvenství most přes Čanáb dosáhl necíleně i délkou trvání své konstrukce. Formálně byla jeho stavba zahájena už v roce 2009, ale byla několikrát přerušena, modifikována a pozměněna. Smutnou jedničkou se stal i v počtu smrtelných pracovních úrazů.

Když se 5. května 2021 uprostřed setkaly proti sobě vybíhající části, přišlo to místním jako malý zázrak. Na své definitivní zprovoznění si bude muset ale počkat ještě rok. Mimochodem, jedním z největších problémů aktuální údržby je dodržet povinnost pravidelného anti-korozivního nátěru, který má podle indických norem probíhat každých 6-8 let. Natěračů, kteří by se na tuto práci hlásili, je ale překvapivě málo. Čanábský most je totiž opravdu extrémní, a jízda po něm bude jistě zážitkem.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Dopravní stavby

Zdroj: AdobeStock - philipus

Město bez aut s nulovými emisemi mělo být rájem. Stavba se zasekla. Co je nyní?

Naplňující futuristické vize, bezbřehý techno-optimismus. Snaha o vytvoření světového unikátu, příkladu hodného následování. Tohle všechno byl, je a nejspíš ještě po nějakou dobu bude unikátní projekt zázračného města budoucnosti, Masdar City, rostoucí v pouštních pustinách za Abú Dhabí. Města, které mělo být jako…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: Heluz

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Akce HELUZ CIHLY FIRSTMINUTE NA PŘÍŠTÍ ROK je prodloužena!

Zdroj: SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

Podzimní akční slevy na krytiny SATJAM

REKLAMA
REKLAMA