Most přes řeku Čanáb, usazený mezi stanicemi Bakkal a Kauri, je přitom extrémní ve všech ohledech. Svou obloukovou konstrukcí překonává údolí v délce 1315 metrů, přičemž hloubka pod ním činí 359 metrů. Nejdelší rozpětí mezi nosníky činí 467 metrů. Je to ohromný kolos z betonu a oceli, který se ale v parametrech své výšky a rozměrů údolí zdá být vzdušně lehký a křehký. Zdání naštěstí klame, tato unikátní stavba odpovídá extrémním nárokům na bezpečnost provozu a všem mezinárodním normám.
Náklady, dané především vyrovnáním teras svahů a jejich zajištěním, se vyšplhaly na 200 milionů amerických dolarů. Což z něj činí i nejdražší indický most. A hodí se zmínit, že prvenství most přes Čanáb dosáhl necíleně i délkou trvání své konstrukce. Formálně byla jeho stavba zahájena už v roce 2009, ale byla několikrát přerušena, modifikována a pozměněna. Smutnou jedničkou se stal i v počtu smrtelných pracovních úrazů.
Když se 5. května 2021 uprostřed setkaly proti sobě vybíhající části, přišlo to místním jako malý zázrak. Na své definitivní zprovoznění si bude muset ale počkat ještě rok. Mimochodem, jedním z největších problémů aktuální údržby je dodržet povinnost pravidelného anti-korozivního nátěru, který má podle indických norem probíhat každých 6-8 let. Natěračů, kteří by se na tuto práci hlásili, je ale překvapivě málo. Čanábský most je totiž opravdu extrémní, a jízda po něm bude jistě zážitkem.
Sdílet / hodnotit tento článek