Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Roušky a testy? Umíme děti ochránit lépe. Testováním odpadních vod

Data získaná z odpadních vod mohou indikovat vývoj epidemie až s dvoutýdenním předstihem. Umíme tak ochránit děti lépe, rychleji, levněji a bez hromadných testů. Zasadí se o tuto metodu města, obce, školy a rodiče?
Monitoring odpadních vod na přítomnost covid-19 ochrání děti, foto: TZB-info
Monitoring odpadních vod na přítomnost covid-19 ochrání děti, foto: TZB-info

Sledování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách, které provádí řada vyspělých zemí, nás inspirovalo k tomu, že jsme oslovili Pražské vodovody a kanalizace s návrhem, abychom tuto metodu použili cíleně k monitoringu kolektivů dětí v našich základních a mateřských školách. V případě indikace zhoršující se epidemiologické situace chceme přejít v dané škole k cílenému testování jednotlivých dětí. Od kombinace obou metod očekáváme významné zvýšení jejich účinnosti a zároveň snížení zátěže dětí,“ vysvětlil starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík.

Levnější než testy, snadné a bez zátěže pro děti

Jde o průkopnický projekt, který má včas odhalit zhoršující se epidemiologickou situace v místní komunitě. Ve většině případů totiž lidé začínají virus vylučovat ve stolici několik dní předtím, než se u nich nákaza projeví. Velkou výhodou monitorování odpadní vody je, že tato metoda je navíc zcela nezávislá na ochotě nakažených podstoupit klinické testování, je výrazně levnější a umožňuje sledovat také šíření nových mutací. Můžeme tak získat informace o přítomnosti nákazy až o dva týdny dříve, než bychom zjistili z testů,“ řekl náměstek primátora pro bezpečnost Petr Hlubuček. „Pokud pilotní testování potvrdí účinnost metody, chceme jako hlavní město Praha nabídnout možnost testování škol postupně všem městským částem,“ dodal.

Od července 2020 probíhal pilotní monitoring ve 14 lokalitách s důrazem na sídliště, vilovou zástavbu, centrum Prahy, VŠ koleje a další důležité objekty, jako jsou Letiště Václava Havla, nemocnice či obchodní centrum. „V současné době provádíme odběry jednou až dvakrát týdně. Doposud získané výsledky potvrzují možnost predikce nákazy z odpadních vod s předstihem,“ řekl Petr Mrkos, generální ředitel Pražských vodovodů a kanalizací.

Pražské vodovody a kanalizace ve spolupráci s Městskou částí Praha 9 a Praha-Lysolaje od začátku školního roku monitorují odpadní vody na možný výskyt viru SARS-CoV-2 u základních škol v těchto městských částech. Chtějí tak získat okamžité informace o případném šíření nákazy ve školách. Jedná se celkem o sedm objektů.

"Kdybychom v květnu a v červnu takto měřili, tak jsme v době, kdy výskyt byl v řádu promile a na 3000 dětí bylo jedno nakažené, ušetřili obrovské množství peněz, protože jiná cena je za testování z kanalizace a jiná za PCR. Nehledě na to, že neobtěžujete děti, neobtěžujete rodiče," říká starosta městské části Praha 9 Tomáš Portlík.

Tomáš Portlík, starosta Prahy 9Tomáš Portlík, starosta Prahy 9

Další komentáře a vysvětlení principu k této metodě při příležitosti začátku letošního školního roku 2021/22

Průkopníkem metody sledování přítomnosti viru SARS-CoV-2 v odpadních vodách je Nizozemsko, kde je v současnosti centrálně organizován tento monitoring ve více než 300 městských čistírnách odpadních vod.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, lucaz80

V Brně vznikne městská firma, bude se starat o solární panely na střechách

V Brně vznikne dceřiná společnost městské firmy Sako Brno nazvaná Sako Brno Solar, která se bude starat o umístění a provoz solárních panelů na střechách městských objektů. Vznik firmy dnes schválili zastupitelé. Město chce do pěti let za více než miliardu umístit panely na 500 střech jako například domovy seniorů,…

Plyn, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Energetický úřad navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s DPI

Energetický regulační úřad (ERÚ) navrhuje změny energetického zákona v souvislosti s možným přechodem klientů do záchranného režimu dodavatele poslední instance (DPI) v případě, že jejich současný dodavatel ukončí dodávky energie. Úřad chce nově režim DPI také pro velkoodběratele, diskutovat bude také o výši záloh a…

Zdroj: Zehnder

Redakční návštěva: Jak se dělá větrání s rekuperací Zehnder v panelovém bytě

Systém nuceného větrání s rekuperací tepla i vlhkosti Zehnder se do bytu v panelovém domě instaloval v rámci jeho kompletní rekonstrukce. Dům je již zateplen a má vyměněná okna. Rekonstrukce bytu byla ideální příležitostí k řešení obvyklého nedostatku v kvalitě vnitřního prostředí starších bytových domů:…

Zdroj: AXIS

První IP kamera slaví 25. výročí. Čím byla tak přelomová?

Tak jako byl prvním světovým, evropským a také českým „lidovým“ počítačem Sinclair ZX Spectrum, tak první světovou a evropskou IP kamerou byl AXIS NetEye 200. A právě tato kamera, která byla základním kamenem přechodu mezi CCTV (Closed-circuit television) a VSS (Video surveillance systems for use in security…