Na co se při pořizování nových dveří do vnitřních prostor chaty nebo chalupy zaměřit? Existuje několik bodů, které bychom při procesu výběru interiérových dveří neměli opomenout.
Plné, nebo prosklené?
To je poměrně zásadní otázka, na kterou je potřeba si odpovědět, protože intenzita přírodního světla má zásadní vliv na celkovou atmosféru interiéru. „Pokud máme na chatě nebo chalupě chodbu bez oken, pak je dobré zvolit prosklené dveře, které do chodby částečně propustí světlo ze zádveří chaty, a chodbu tak prosvětlí. Jestliže nám nevadí přímý průhled z chodby do prostoru chaty, pak je možné zvolit sklo čiré. Chceme-li naopak přímému průhledu zabránit, doporučuji zvolit sklo mléčné. Do místností, kde si přejeme zachovat soukromí, jako je například ložnice, jsou ideální volbou dveře plné,“ vysvětluje Martin Dozrál, generální ředitel společnosti SOLODOOR a.s., která patří mezi největší výrobce interiérových dveří a zárubní v České republice.
Prosklených dveří není potřeba se bát ani v případě, že na chatu a chalupu jezdí i malé děti. Je totiž možné zvolit výplň z bezpečnostního skla, které je odolnější vůči nárazům. Pokud by přece jen došlo k jeho narušení, rozsype se na drobné neostré úlomky, o které se nelze pořezat.
Zvolený povrch ovlivňuje nejen vzhled, ale i odolnost dveří
Při výběru interiérových dveří je velmi důležité zvolit vhodný povrch. A nejde jen o to, jak budou dveře vypadat, ale také o jejich odolnost. Určitě je vhodné zamyslet se nad tím, jak často na chatě nebo chalupě pobýváme, jestli tam spolu s námi bývají děti nebo domácí mazlíčci, a jak moc jsou tedy dveře namáhány a jaké poškození jim hrozí.
Pro povrchovou úpravu je možné zvolit laminát, fólii nebo lak. Fólie je levnější variantou, která nabízí mnoho dekorů, ale je třeba počítat s tím, že dveře s tímto povrchem jsou méně odolné. Nejodolnějším materiálem je laminát, který je na rozdíl od dýhy nebo masivu barevně stálejší. „Kvalitní laminát v odpovídajících dekorech a odstínech vypadá na pohled jako dřevo včetně jeho struktury, ale je nesrovnatelně odolnější. Hodí se do rustikálních stavení, které svým vzhledem perfektně doplní, a odolá i zvířecím drápkům nebo nárazům hraček,“ popisuje výhody tohoto povrchu M. Dozrál. Poslední povrchovou úpravou je lak, jehož výhodou je zejména široká barevná škála.
Dveře UNICO 11 s povrchem SOLO MATRIX – MONZA a sklem SATINATO. Zdroj: Solodoor a.s.
Do místností s vyšší vlhkostí jsou vhodné speciální dveře
Vyšší vlhkost v interiéru je zákonitě v koupelnách a kuchyních. U chat a chalup je ale v některých případech vyšší vlhkost v celém interiéru. Při použití běžných dveří by v poměrně krátkém čase došlo vlivem působení vlhkosti k jejich zkroucení či jiné deformaci. SOLODOOR nabízí u všech svých modelových řad dveří úpravu KLIMA, která skvěle eliminuje rozdílné teploty a vlhkost mezi jednotlivými místnostmi. „Do místností s vyšší vlhkostí doporučujeme zvolit třídu KLIMA II, která zvládne rozdíl teplot mezi místnostmi do 10 °C a rozdíl relativní vlhkosti do 35 %, nebo nejvyšší třídu KLIMA III, která si poradí i s dvacetistupňovým rozdílem v teplotách a 50% rozdílem ve vlhkosti,“ upřesňuje Martin Dozrál.
Dveře VIVA 30 s povrchem SOLO STRUKTUR – DUB CANYON a sklem SATINATO. Zdroj: Solodoor a.s.
Řešení pro malé prostory
Především v chatách musí jejich majitelé často pracovat s poměrně malým prostorem. Do takových interiérů jsou skvělou volbou posuvné dveře, které mohou zajíždět do pouzdra zabudovaného přímo do zdi, nebo může dveřní křídlo jednoduše klouzat po garnýži či pojezdové liště nade dveřmi.
Barva dveří umocní atmosféru stavení
Důležitý není jenom vhodně zvolený design dveří (zatímco někam se hodí rustikálnější dveře, jinam zase elegantnější), ale také jejich barva, která dotváří charakter chaty nebo chalupy. Může ho buď oživit, nebo naopak utlumit. „Popřemýšlejte, zda toužíte po kontrastu, nebo spíše po harmonii. Velkou roli také hraje velikost obydlí. Je-li menší, vyplatí se volit spíše světlé odstíny, které prostor opticky zvětší a provzdušní. Světlejší obnažené zdi nebo cihly perfektně doplní kouřově šedá barva dveří. Tmavé cihly nebo kameny je naopak vhodné kombinovat s jasnějšími barvami dveří,“ dodává Martin Dozrál.
Nejde jen o dveře, důležité jsou i zárubně
Oblast dveřních křídel ovlivňují také zahraniční trendy, a na popularitě tak získává bezfalcové provedení. Při zavřených dveřích křídlo zapadá do zárubně a vytváří jeden elegantní celek. Opakem je klasické falcové provedení, kde dveře přiléhají k zárubni a jemně vystupují do prostoru. Výrobci myslí i na detaily a nabízí více provedení dveřních hran. Od elegantních oblých přes trendy šikmé hrany až po pravoúhlé i se zpevněnou linií pro praktičnost i design.
SOLODOOR a. s., český výrobce interiérových dveří a obložkových zárubní, vyrobí za rok více než 180 000 dveří a 80 000 zárubní, čímž se řadí mezi největší výrobce na trhu. Je držitelem osvědčení „CZECH MADE“ a označení „Ekologicky šetrný výrobek“. Kromě široké škály produktů nabízí také poradenství a odbornou montáž s pětiletou zárukou na své zboží.
Posuvné dveře do garnýže. Dveře POLAR 5 se sklem SATINATO. Zdroj: Solodoor a.s.
Společnost vznikla před 24 lety, přičemž její kořeny sahají hlouběji do historie dřevařského průmyslu v Sušici, která se celosvětově proslavila výrobou sirek. S více než 220 zaměstnanci patří mezi největší zaměstnavatele v regionu. Výrobky SOLODOOR najdete v 17 franšízových prodejnách, 1 podnikové prodejně, cca v 80 prodejních studiích či zalistované v nabídce hobbymarketů a také v síti prodejen stavebnin po celé České a Slovenské republice. Společnost využívá nejmodernějších německých a italských technologií, díky kterým vyrábí dveře a zárubně s unikátní oblou hranou a v exkluzivních povrchových úpravách, jež nemají na trhu konkurenci.
Sdílet / hodnotit tento článek