REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hypotéky v roce 2021 a hypotéky bez nemovitosti

Sazby hypoték rostou, stejně tak objemy poskytovaných úvěrů. Ceny nemovitostí rostou a volné, zvláště ty vhodné k investici, jako například byty, mizí z trhu. Jak na tuto turbulentní situaci zareagovaly poskytovatelé hypotečních úvěrů?

Standardní postup se při žádosti o hypotéku nezměnil. Základní podmínkou je pravidelný příjem. Banka posoudí výši vašeho úvěru v poměru k vašemu příjmu, tento poměr se nemá vymykat předepsaným limitům České národní banky. Podnikatelé dokládají příjem daňovým přiznáním.

K hypotéce je nutné mít vybranou nemovitost, popřípadě nemovitost, která je vhodná jako zástava za úvěr. Banka bude posuzovat výši úvěru vzhledem k ceně nemovitosti a vlastním zdrojům taktéž podle doporučení ČNB. Pokud zdroje nemáte, lze to řešit zástavou další, jiné nemovitosti. Často nějaké nemovitosti v rodině, nicméně zde je třeba být opatrný, neschopnost splácet úvěr pak může do rodiny přinést mnoho nepříjemností.

„Banky se doporučením ČNB vždy řídí, jelikož kdyby jejich doporučení nerespektovaly, musely by vysvětlovat důvody, podrobit se kontrole ze strany ČNB a to žádná banka nechce,“ vysvětluje vztah komerčních bank k ČNB v oblasti hypoték finanční poradce Nikita Rybakov.

Proč v létě 2021 vázlo vyřizování hypotečních úvěrů? Co znamená hypotéka bez nemovitosti? A jak vlastně banky vydělávají na hypotékách, když je inflace vyšší než úrok?

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak koupit bydlení

Zdroj: Fotolia.com - brozova

Dostupnější hypotéka díky snížení DSTI. Co to ve skutečnosti znamená?

Dostupnější hypotéku si přejí všichni, kdo uvažují o koupi vlastní nemovitosti, ale nedisponují vlastními financemi. Při dnešní úrokové míře a cenách domů a bytů není hypotéka řešením, protože na ní nedosáhnou. První limit, na který zájemci naráží je DSTI. Ten ale ČNB od prvního července 2023 ruší. Co ho nahradí? A…

Zdroj: AdobeStock - fizkes

Jaká je současnost a budoucnost nájemního bydlení? Plocha bytu není to nejdůležitější

To, že se bude v blízké době měnit trend vlastnického bydlení více k nájemnímu bydlení, jak v poptávce, tak nabídce, asi nikoho tolik nepřekvapí. Při dnešních cenách na trhu a výši hypotečních sazeb, kdy se motáme ve spirále snižující se poptávky z řad kupujících, kteří si nemůžou dovolit si vlastní bydlení pořídit,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA