REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Knauf radí: Dejte si pozor na mráz!

Stavební výroba v zimním období samozřejmě nespí, zejména pak některá řemesla, mezi které patří suchá výstavba. Ačkoliv současná technika umožňuje pracovat v podstatě celý rok, je třeba dávat bedlivý pozor na příchod nízkých teplot a to nejen při vlastním zpracování (například sádrových omítek a stěrek), ale rovněž při jejich skladování. Opět platí jedno zásadní pravidlo. Technický list každého materiálu jednoznačně stanovuje vhodné podmínky zpracovatelnosti a také skladovatelnosti. Tento předpis by se neměl nikdy podceňovat.
Zdroj: Knauf Insulation

K promrznutí nesmí dojít

Nedílnou součástí každého pastózního materiálu včetně penetrací jsou kromě jiného také polymery, což je na teplotu velmi choulostivá složka, jejímž úkolem je vytvářet mezi dvěma stavebními materiály pojivou vrstvu. Polymerní částice se při vysychání v normálních podmínkách skládají postupně k sobě, vzájemně se deformují a vytvářejí homogenní film. Ve chvíli, kdy by skladovaná nebo transportovaná penetrace, stěrka nebo omítka promrzla, došlo by k narušení zmíněné polymerní pojivé vazby a výrobek by se zcela určitě znehodnotil. Při aplikaci promrzlé penetrace by se v podstatě ze struktury penetračního nátěru zcela oddělila pojivá část a vytvořily by se hrudky, které již nejsou schopny v ploše svůj úkol splnit.

Snaha o realizaci dalšího technologického kroku je pak bezpředmětná, protože by se nevytvořila zmíněná pojivá vrstva. Zjednodušeně - materiál by nebyl schopen se vsáknout do podkladu. U sádrových stěrek a omítek je to velmi podobné. Například u přemrzlé pastózní stěrky Goldband Finish, jak je možné vidět na obrázku, má výrobek už jinou strukturu, nikdy nebude hladký, ale naopak hrudkovitý a nebude možné jej rozmíchat. Voda v podstatě zůstane na povrchu a dovnitř materiálu se již nedostane. Což znamená, že jakákoliv snaha o její aplikaci musí logicky skončit neúspěchem.

Penetrace Knauf Aufbrennsperre aplikované po přemrznutí (ABS – 10 °C) a při standardních skladovacích a aplikačních podmínkách (ABS + 20 °C)

Minimálně teplota nad 5 °C

Skladování i zpracování pastózních materiálů za nízkých teplot bývá bohužel jedna z fatálních chyb, které se na stavbách stávají. Je třeba vždy pamatovat na to, že v zimě teploty obvykle klesají rapidně v noci, přestože přes den by teplota dovolovala zpracování – to znamená minimálně 5°C na povrchu podkladu (nikoliv vzduchu).

Knauf Praha s.r.o.

logo
Mladoboleslavská 949
197 00 Praha 9 - Kbely

telefon: 272 110 111
zelená linka: 844 600 600
e-mail: info-cz@knauf.com

web: www.knauf.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Knauf Tmelení - Perfektní povrchy v kvalitě Q1-Q4

Knauf Tmelení - Perfektní povrchy v kvalitě Q1-Q4

Perfektně hladkých povrchů dosáhnete pouze v případě, že použijete kvalitní materiál a správnou techniku. Knauf nabízí optimálně sladěné techniky tmelení pro každý úkol.

Žhavý tip pro příjemně chladivé klima v místnostech

Žhavý tip pro příjemně chladivé klima v místnostech

Počasí v České republice v poslední době připomíná spíše středozemní než středoevropské klima. Zabudované klimatizace jsou v kancelářích, nákupních centrech, restauracích i v autech již většinou běžné, ale v našich zeměpisných šířkách platí doma stále tak trochu za luxus. Takže, pokud trvají tropické teploty déle,…

REKLAMA