Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nová budova knihovny v Praze. Knihovna na Petřinách zahajuje (pře)stavbu

Knihovny 21. století si žádají nový přístup ke vzdělávání a vyhledávání informací. Stávají se multifukčním, kulturním a společenským centrem, kde se lidé setkávají, sdílejí své myšlenky a zkušenosti. Budova na Petřinách, která byla návštěvníkům k dispozici více než padesát let, si radiální změnu rozhodně zaslouží. Podívejte se, jak vypadala dříve a jak bude vypadat v budoucnu.
Nový vzhled knihovny - zdroj Monom, vizualizace

Zcela nová multifunkční budova nahradí stávající objekt, jehož technický stav již neumožňoval další rozvoj ani řádnou rekonstrukci. Obyvatelé Petřin si ji pamatují ještě jako oblíbenou mateřskou školu v původní zástavbě z 50. let, hned vedle Gymnázia Nad Alejí v blízkosti ZŠ a MŠ Věry Čáslavské. Budova byla několikrát v rámci tehdejších skromných možností renovována a v posledních letech se již každoročně žádalo o její rekolaudaci. Zcela uzavřena byla 11. října 2021 a uzavírka bude trvat ještě následující dva roky.

Stará budova na Petrinách. Původně objekt sloužil jako školka. Zdroj: Městská knihovna v Praze

Knihy a nové technologie

„Aby knihy mohly konkurovat digitálním technologiím, je potřeba, aby byly ještě více samozřejmou součástí každodenního života, zejména u dětí. Nová knihovna určitě poskytne bezpečný a inspirativní prostor, kam budou moci chodit děti z místních škol, aby si tu četly, poslouchaly audioknihy nebo si tu v klidu udělaly úkoly do školy. Věřím, že moderní prostředí bude podnětné a motivující pro všechny, kdo do nové budovy zavítají,“ říká Mariana Čapková, předsedkyně Výboru pro výchovu a vzdělávání ZHMP, která se narodila právě v Praze 6.

Budoucí interiér nové knihovny na Petřinách, zdroj: Ateliér monom

„Knihovna 21. století už není jen půjčovnou knížek a časopisů, ale spíš multifunkčním a kulturním prostorem, který nabízí řadu nových funkcí a přístupů. Příprava takového centra se vleče už více jak deset let. Dofinancováním projektu jeho realizaci odblokujeme. Do pár měsíců bude hotovo a Pražané budou mít po třinácti letech nové moderní centrum literatury, informací, kultury ale i setkávání,“ dodává Hana Třeštíková, radní hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch, která má knihovnu ve své gesci a přidává i další informace ohledně budoucí stavby.

Nová stavba do třinácti měsíců

Stavební povolení již bylo vydáno v polovině roku 2021, přičemž dvoukolová veřejná zakázka na dodavatele stavby byla uzavřena 26. ledna 2022. Výběrová komise po vyhodnocení nabídek vybrala pro realizaci konsorcium firem Subterra Chládek & Tintěra. Celková výše investice se odhaduje na 226 milionů Kč. Staveniště by mělo být předáno v březnu 2022. Práce budou zahájeny demolicí stávající budovy knihovny. Samotná stavba bude dle informací firmy trvat třináct měsíců a nová knihovna by měla být slavnostně otevřena na podzim roku 2023.

„Nová budova je navržena tak, aby splňovala veškeré nároky, které jsou na služby moderní knihovny kladeny nejen zaměstnanci, ale zejména veřejností,“ vysvětlují zástupci ateliéru Monom Works. Jejich projekt přinese celou řadu nových možností, funkcí a inovací charakteristických pro moderní výuku a vzdělávání. Vzniknou zde například menší studovny využitelné pro setkávání místních spolků či výuku v menších kolektivech, bude zde i prostor pro multifukční sál. Přirozenou součástí je možnost půjčit si knihy nebo je vrátit i mimo otevírací dobu pobočky prostřednictvím samoobslužných zařízení bez asistence knihovníka. Budova knihovny bude obklopena zahradou, která nabídne příjemné letní posezení s knihou, na terase volně propojené s interiérem.

„Přízemí nové knihovny je pojato jako prostor, který vítá návštěvníky a informuje o službách a dění v knihovně. Multifunkční sál pro kulturní a vzdělávací akce až pro 60 diváků bude ukryt v suterénu, aby byl uchráněn před okolními ruchy, a stejně tak aby filmové projekce nebo hudební vystoupení nerušily okolí. První a druhé patro knihovny bude věnováno knihám a setkávání, protože součástí vybavení objektu budou i místnosti pro společnou práci nebo učení. Další prostory knihovna využije pro interní provozy spojené s prací Odboru knihovních fondů. Celý dům bude také bezbariérový,“ upřesňují zástupci realizačního týmu a odkazují na nové vizualizace. Na prvních návrzích knihovny se podílel také architektonický Atelier Zavadil, projektovou dokumentaci stavby zpracovalo studio Siebert + Talaš.

Budoucí interiér nové knihovny na Petřinách, zdroj: Ateliér monom

„Praha má pouze několik staveb, které byly postaveny přímo pro účely knihovny. Poslední z nich, Národní technická knihovna v Dejvicích, byla otevřena v roce 2009. Jsem rád, že do dvou let bude po letech papírování na Petřinách stát knihovna, která bude dobře sloužit veřejnosti a reprezentovat to nejlepší, co knihovny mohou nabídnout,“ dodává na závěr ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák a nabízí ke shlédnutí stylové rozloučení se starou budovou knihovny, která sloužila více než půl století, a s níž mají mnozí obyvatelé Petřin spojené své vzpomínky na dětství.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Ateliér monom architekti

Pobočka pražské městské knihovny na Petřinách se začne stavět v roce 2022

Nová pobočka Městské knihovny Praha (MKP) na pražských Petřinách by se měla začít stavět na počátku roku 2022. Knihovna na ni nyní získala stavební povolení. Firmu, která novou budovu na místě stávající pobočky postaví, knihovna zatím hledá. Sdělila to mluvčí knihovny Lenka Hanzlíková.

REKLAMA