Součástí budovy, která vznikne podle návrhu architektů z ateliéru monom a ateliéru Zavadil, bude komorní sál pro konání kulturních, vzdělávacích a komunitních akcí a potřebné vybavení pro tzv. coworking, studium nebo kreativní setkávání. Prostory knihovny budou volně propojeny se zahradou a k venkovnímu posezení bude sloužit terasa. K dispozici bude rovněž kuchyňka pro přípravu občerstvení z přinesených surovin.
Plán na výstavbu knihovny vznikl před zhruba osmi lety. V roce 2016 vznikl projekt od zmíněných architektů, který získal předloni územní rozhodnutí. O stavební povolení zažádala knihovna v loňském roce. Hanzlíková již dříve uvedla, že nová knihovna by měla být hotova do dvou let od začátku stavebních prací.
Městská knihovna v Praze mimo jiné plánuje v lednu příštího roku otevřít svou první pobočku, kde si čtenáři budou knihy moci půjčovat a následně je vracet prostřednictvím samoobslužných zařízení bez asistence knihovníka. Samoobslužný knihovní kiosek bude umístěn v prostorách obchodního domu Centrum Černý Most v Praze 14. V plánu je to, že samoobslužná zařízení na vracení knih budou k dispozici ve všech pobočkách. Samoobslužné vracení funguje v Ústřední knihovně na Mariánském náměstí v Praze 1. Tamní samostatná návratová linka je v provozu od léta 2020.
Zdroj: Ateliér monom architekti
Městská knihovna v Praze, kterou zřizuje hlavní město, má přes 40 poboček a provozuje tři pojízdné knihovny. Ke konci roku 2020 služby knihovny využívalo 153.000 registrovaných čtenářů. Loni si půjčili asi 3,5 milionu papírových knih a 4,1 milionu digitálních dokumentů. V knihovním fondu bylo 1,7 milionu knih, audiovizuálních záznamů a dalších. Jde o třetí největší knihovní fond v České republice po Národní knihovně a Moravské zemské knihovně v Brně.
Sdílet / hodnotit tento článek