U rodinného domu není až tak nereálné používat krbová kamna nebo krbovou vložku. I v případě, že se s ní původně nepočítalo a není v domě komín. Často se najde způsob, jak ho dodatečně vybudovat. Ale lze vytvořit alternativní vytápění i v bytě? A dává to smysl?
Důležité je si říct, co je motivací pro umístění krbu v bytě bytového domu? Je to úspora financí za vytápění? Je to pojistka proti vypnutí dodávek plynu? Je to dekorační prvek pro zimní večery? Pokud jde o pouhý interiérový prvek, doporučujeme se rozhlédnout po dekoračních krbech, buď elektrických nebo na biolíh. Jestli jsou vaše důvody jiné, podíváme se na další možnosti.
Na prvním místě úspory
Pokud jsou vaší motivací úspory financí na vytápění, měli byste nejprve napnout všechny síly k řešení, jak energii uspořit, abyste ji vůbec nepotřebovali a nemuseli vymýšlet kamna. Zvažte společně s vlastníky celkové zateplení domu, výměnu oken, výměnu vstupních dveří do bytu. V případě společné kotelny zvažte její modernizaci nebo přechod na tepelná čerpadla. Pokud máte pro vytápění a ohřev teplé vody svůj vlastní plynový kotel (karmu), zvažte i jeho výměnu za moderní a úspornější.
Má váš byt komín? A mohla bych ho vidět?
Pokud přesto chcete krbová kamna v bytě, potom v prvé řadě potřebujete komín. Některé starší projekty bytových domů komíny pro jednotlivé byty mají. Mnohé byty stavěné cca do 60. – 70. let 20. století počítaly s kamny v každé místnosti a komínový průduch tak mají dostupný. Problém ale spočívá v jejich kvalitě a povolení k provozu. Nutná bude předběžná obhlídka kominíkem. Komíny jsou často úředně odstaveny a nemohou se používat.
Kominík bude posuzovat materiál, kvalitu komína a jeho průměr. Obecně průměr komína pro spotřebič na tuhá paliva musí být minimálně 140 mm a zároveň nesmí být menší než průměr odkouření spotřebiče (potrubí mezi komínem a kamny), ale vždy je nutné řídit se pokyny výrobce a níže jmenovanými zákony. Komín také musí mít minimální účinnou výšku pět metrů (účinná výška = od sopouchu po ústí komína). To například pro byty v nejvyšším patře pod střechou nemusí být jednoduché zhotovit.
Zdroj: AdobeStock - paul_maguire
Pokud komín nebude vyhovovat, musí být osazen nerezovou vložkou, tomu většinou předchází frézování komína. Pokud je nutné do komínu zasahovat bude potřebná domluva s SVJ, komíny jsou společnou součástí domu.
Důležité bude i komín řádně provozovat. Údržba je dána zákonnými normami. Provoz komína se musí řídit Zákonem o hasičském záchranném sboru č. 320/2015 § 43, odst. 1 Sb. a vyhláškou Ministerstva vnitra č. 34/2016.
Při uvedení nového topidla do provozu je nutné udělat revizi komína. Dvakrát za rok je nutné vymetání a jednou za rok kontrolní prohlídka. Provedení kontrol v daných termínech je nutné předkládat na SVJ z důvodů pojistných smluv na dům.
Palivo do kamen
Čím budete v kamnech topit? Připravit si u bytu dříví na celou zimu nemusí být jednoduché, zvažte, kde budete palivo skladovat a kolik ho potřebujete. Pár polínek vám zimu nezachrání. Ze dřeva vzniká také dost prachu. Využít můžete balené brikety.
Chce to vzduch, pane!
Pokud mají kamna hořet, potřebují nejen palivo a komín ale i vzduch. Pokud máte těsná okna i dveře, odkud budou kamna brát vzduch? Z bytu? To není dobrý nápad. I v rodinných domech se dnes běžně zřizuje pro kamna přívod vzduchu potrubím z exteriéru. Budete ho mít kudy přivést? Nezapomínejte na to.
Kamna
Pokud jste dočetli až sem a přes všechny strasti a náklady si stále myslíte, že kamna v bytě chcete, pečlivě vybírejte druh spotřebiče. Je vhodné zvolit moderní kamna, která využívají teplo ve svém tělese a nepouští ho do komína.
Teplo v bytě lze zajistit i jinak
A co když je vaší motivací pro kamna v bytě úvaha o výpadku dodávek plynu? Pak se nabízí i vytápění elektřinou, elektrickými přímotopy nebo olejovými radiátory. Nebo pokud máte vlastní kotel a ohřívač vody tak osadit elektrokotel, tím si můžete zajistit i teplou vodu, což kamny v bytě zajistíte těžko. I když nebude dostupný plyn, elektřina bude dostupná téměř vždy. A pokud nebude v našich městech fungovat ani elektřina, pak se dům stane za pár hodin neobyvatelným, protože vám nepoteče voda (nejen, že se neumyjete, nenapijete se, ale ani nespláchnete WC). Valná většina vodojemů je totiž plněná čerpadly poháněnými elektřinou. Takže se zřejmě přestěhujete jinam. Zároveň nastane mnoho a mnoho jiných problémů ve fungování naší civilizace. Zde už se dostáváme do roviny úvah válečného stavu, ve kterém budete mít mnoho jiných problémů, se kterými vám kamna v bytě pravděpodobně nepomůžou.
Sdílet / hodnotit tento článek