Pojďme si shrnout základní činnosti, které nás při přípravě kotle a soustavy na topnou sezónu neminou...
U kotlů na tuhá paliva je nutné provést celkové vyčištění kotle od popele a sazí, především ploch výměníku. V případě kotlů vyšších tříd doporučujeme objednat servisního technika školeného k údržbě vaší značky kotle pro pravidelnou každoroční údržbu.
Dále je nutné vyčistit komín a kouřovod. Komín si můžeme vyčistit sami, ale revizní zprávu nám musí vystavit výhradně autorizovaný kominík - jeho návštěva je tedy nutná.
Doporučujeme také provést kontrolu topné soustavy - odvzdušnit radiátory a rozhýbat všechny uzavírací armatury (kohouty). Kromě toho ještě radiátory vizuálně zkontrolujeme, zda nekorodují, aby se jejich renovace nebo výměna mohla provést v době, kdy to nemá vliv na provoz soustavy. Také je vhodné před zahájením vytápění radiátory vyčistit. Během léta se na nich usadí vrstva prachu a ten se po nahřátí přepaluje a znečišťuje vnitřní prostředí s negativním dopadem na dýchací soustavu.
Můžeme ovlivnit cenu paliva?
Je dobré se také zamyslet, kdy je nejvýhodnější kupovat palivo. Do poloviny srpna je poslední možnost na chytrý nákup tuhých paliv na příští topnou sezonu. Od konce srpna již tuhá paliva zdražují. Tato rada se týká dřeva, briket, pelet, i uhlí.
Ceny tuhých paliv se totiž dělí na zimní a letní ceny - v létě jsou ceny nejnižší, v zimě (v topné sezóně) naopak nejvyšší. Rozdíl může činit až 20 %, což při celoroční spotřebě dělá několik tisíc korun. Cena tuhých paliv za poslední 3 roky meziročně stagnuje, některá ušlechtilá dřevní paliva (pelety, brikety) dokonce zlevňují.
Jak se vypořádat s přípravou plynového kotle na topnou sezónu, najdete v příštím díle minisérie.
Sdílet / hodnotit tento článek