Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

V topné sezóně se vždy spoléháme na bezchybnou funkci celé otopné soustavy. Abychom předešli nepříjemným překvapením, je nutné věnovat se kontrole kotle i soustavy ještě před zahájením vytápění. Základní kontrolu a údržbu si můžeme provést jednoduše svépomocí, pro náročnější údržbu nebo vystavení revizních zpráv již musíme kontaktovat odborníka.
Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

Pojďme si shrnout základní činnosti, které nás při přípravě kotle a soustavy na topnou sezónu neminou...

U kotlů na tuhá paliva je nutné provést celkové vyčištění kotle od popele a sazí, především ploch výměníku. V případě kotlů vyšších tříd doporučujeme objednat servisního technika školeného k údržbě vaší značky kotle pro pravidelnou každoroční údržbu.

Dále je nutné vyčistit komín a kouřovod. Komín si můžeme vyčistit sami, ale revizní zprávu nám musí vystavit výhradně autorizovaný kominík - jeho návštěva je tedy nutná.

Doporučujeme také provést kontrolu topné soustavy - odvzdušnit radiátory a rozhýbat všechny uzavírací armatury (kohouty). Kromě toho ještě radiátory vizuálně zkontrolujeme, zda nekorodují, aby se jejich renovace nebo výměna mohla provést v době, kdy to nemá vliv na provoz soustavy. Také je vhodné před zahájením vytápění radiátory vyčistit. Během léta se na nich usadí vrstva prachu a ten se po nahřátí přepaluje a znečišťuje vnitřní prostředí s negativním dopadem na dýchací soustavu.

Můžeme ovlivnit cenu paliva?

Je dobré se také zamyslet, kdy je nejvýhodnější kupovat palivo. Do poloviny srpna je poslední možnost na chytrý nákup tuhých paliv na příští topnou sezonu. Od konce srpna již tuhá paliva zdražují. Tato rada se týká dřeva, briket, pelet, i uhlí.

Ceny tuhých paliv se totiž dělí na zimní a letní ceny - v létě jsou ceny nejnižší, v zimě (v topné sezóně) naopak nejvyšší. Rozdíl může činit až 20 %, což při celoroční spotřebě dělá několik tisíc korun. Cena tuhých paliv za poslední 3 roky meziročně stagnuje, některá ušlechtilá dřevní paliva (pelety, brikety) dokonce zlevňují.

Jak se vypořádat s přípravou plynového kotle na topnou sezónu, najdete v příštím díle minisérie.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  2. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - guruxox

Kamna na dřevo v bytě? Je to možné? A proč?

Zdražování energií a nejistota okolo dodávek plynu do České republiky donutila mnoho lidí se zamyslet, jak zajistit teplo ve svém domově a ještě ušetřit. Jedna z možností je vytápění dřevem. Ale co když bydlíte v bytě? Je možné používat kamna na dřevo v bytě?

Zdroj: Fotolia.com - matteogirelli

Jak vyhledat kontrolora pro váš kotel či topidlo na pevná paliva?

Povinnost provádět jednou za 36 měsíců kontroly teplovodních kotlů a topidel s teplovodním výměníkem na uhlí, dřevo, pelety o celkovém tepelném příkonu od 10 do 300 kW je již známá a většina provozovatelů těchto zdrojů tepla si je nechává provádět. Jak ale nalézt kontrolora pro svůj kotel? A kolik stojí kontrola kotle?

Vytápění, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Kotlíkové dotace slouží na obnovu zdrojů tepla, je o ně zájem

Smyslem dotací je motivovat obyvatele k tomu, aby přistoupili k výměně starých kotlů za ekologičtější způsoby vytápění. Snahou je snížit škodlivé emise vypouštěné do ovzduší. Lokální topeniště jsou největším znečišťovatelem vzduchu v ČR. Od 1. září 2022 se musí v Česku přestat topit v kotlích na tuhá paliva první a…

Zdroj: AdobeStock - bemaxi

Topení uhlím a uhelnými briketami v Praze končí! Kdy a proč?

Vytápění uhlím nemá zrovna dobrou pověst z hlediska ekologie, přesto je poměrně oblíbeným způsobem vytápění domu. Praha v rámci ochrany ovzduší schválila novou vyhlášku, která zakazuje používání některých kotlů na tuhá paliva. Jakých se to týká? Od kdy jimi nesmíte topit? A může úředník osobně zkontrolovat vaši…

Zdroj: AdobeStock-a_lein

Revize v bytovém domě nepodceňujte! Užitečné rady pro majitele bytů, SVJ i družstva

Včasná revize zařízení v bytových domech vám může ušetřit velkou spoustu starostí. Doslova. Provedete-li revizi včas a s dostatečnou pečlivostí, můžete se vyhnout vysokým pokutám za porušení platné legislativy, nebo i sporům s pojišťovnou v případě nehody. Na co je tedy potřeba dát pozor a co musíte (nebo byste ve…

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.

Jak na výměnu kotle na tuhá paliva s kotlíkovou dotací

Jak na výměnu kotle na tuhá paliva s kotlíkovou dotací

Revize kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. ledna 2017 budou mít domácnosti poprvé povinnost předložit revizi svého kotle, kamen nebo krbu na dřevo, pelety, uhlí a další tuhá paliva. Kdo revizi nebude mít, tomu hrozí pokuta až 20 tisíc korun. Řada kotlů však novým podmínkám nevyhoví a domácnosti budou muset pořídit…

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit v kamnech a krbech

Jak správně topit kusovým dřevem v kamnech či krbu není věda, přesto je však nezbytné dodržovat pravidla správného topení. A to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí a ohledu na topidlo, ale také kvůli vlastní peněžence. Správná obsluha kamen a krbů má totiž zásadní podíl na jejich výkonu a účinnosti. Navíc při…

Tip jak ušetřit za palivo

Tip jak ušetřit za palivo

Po skončení zimní topné sezony skoro každá domácnost bilancuje, kolik se v zimě protopilo. V případě nákupu tuhých paliv, tu máme jednoduchá způsob, jak výrazně ušetřit. Pro řadu zkušených uživatelů nebudou nákupy paliv během horkého léta ničím novým, jenomže stále tu jsou zástupy těch, kteří nákup paliva odkládají a…

Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?

Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?

V dnešní době se na našem trhu setkáváme s množstvím nejrůznějších topidel, v jejichž názvu se zdůrazňuje slovo „automatický“. Slovník cizích slov uvádí: automatický = samočinný. Který výrobek si však ono přídavné jméno v názvu skutečně zaslouží?

REKLAMA