Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?

Zabezpečovací zařízení teplovodních otopných soustav slouží k zajištění bezpečného provozu a sestává se ze dvou částí: expanzní nádoby a pojistného ventilu. Při zahřátí se každý materiál roztahuje. Platí to i o vodě. Aby nenastala katastrofa v podobě povolení spojů v soustavě, je nutné na soustavu instalovat zabezpečovací prvky.

V otopné soustavě může být i několik stovek litrů vody.  Při zahřátí potřebuje voda o to větší objem. V dobře fungující soustavě tyto objemové změny vyrovnává expanzní nádoba. O expanzní nádobě jsme informovali v jednom z předchozích článků na ESTAV.cz. Pokud „něco selže“ je zde ještě jeden prvek, který odvrátí katastrofu.

Pojistný ventil

Pojistné ventily (PV) se v některých literaturách nazývají také pojišťovací ventily, jedná se o stejný výrobek. Jejich úkolem je chránit zdroj tepla a otopnou soustavu nebo soustavu pro ohřev vody proti nedovolenému přetlaku.

S růstem teploty vody roste její objem a je zachycován správně pracující expanzní nádobou. Není-li to možné, například v expanzní nádobě není dostatečný tlak plynu, nádoba je malá, pak roste ve vodě tlak. Při zvýšení tlaku nad určitou mez ventil samočinným otevřením vypustí část vody a tlak při tom poklesne pod mez nastavenou na ventilu a ventil se sám uzavře.

Hlavní části pojistného ventilu: 1 – krytka ventilu, 2 – krytka pro zvednutí talíře ventilu 3 – pružina, 4 – membrána, 5 – těsnění talíře ventilu, 6 – hrdlo pro připojení na trubkuHlavní části pojistného ventilu: 1 – krytka ventilu, 2 – krytka pro zvednutí talíře ventilu 3 – pružina, 4 – membrána, 5 – těsnění talíře ventilu, 6 – hrdlo pro připojení na trubku

Nemusí se jednat o velká, dobře pozorovatelná množství vody. V praxi se například tlak plynu v expanzní nádobě snižuje tím, že plyn sice pomalu, ale trvale uniká přes membránu v expanzní nádobě, nebo přes netěsný ventil aj. Tím pomalu klesá schopnost expanzní nádoby vyrovnávat tlakové změny a drobná množství vody jsou pojistným ventilem postupně odpouštěna tak dlouho, až celkový tlak v otopné soustavě poklesne pod mez, kterou si hlídá například kotel nebo tepelné čerpadlo.

V zimě je porucha znatelnější

Zpravidla se na tuto poruchu přijde po dnech, kdy byla venku větší zima. Tehdy bylo nutné zvýšit teplotu otopné vody, aby stoupla i teplota otopných těles, radiátorů, konvektorů aj. a do místností se dostalo více tepla. S vyšší teplotou vody vzrostl i její objem, a protože vinou vadné funkce expanzní nádoby se v ní nemohl uložit, stoupl tlak v otopné vodě a část odpustil pojistný ventil. Pak skončily dny s větší zimou, oteplilo se, a tudíž i klesla potřebná teplota otopné vody. Zmenšil se objem vody, ale vadná expanzní nádoba nebyla schopná v otopné vodě udržet potřebný tlak a kotel, tepelné čerpadlo přejde do poruchy. Pak je nutné chybějící část otopné vody, kterou v chladných dnech odpustil pojistný ventil, zase doplnit. Před tím by však měl být doplněn plyn do expanzní nádoby.

Tento příklad ukazuje velmi těsnou vazbu mezi funkcemi expanzní nádoby a pojistného ventilu. Laikovi se může zdát, že chyba je v pojistném ventilu. Naopak, pojistný ventil funguje správně, ale chyba je jinde.

Pojistné ventily musí mít napojeny vývod pro přepouštění nadbytečné vody, umístěný v blízkosti podlahy s podlahovou vpustí. Pokud je ventil vysoko, je k němu připevněna trubka, která má konec blízko nad podlahou.

Nejdůležitější technické údaje pojistných ventilů jsou:

  • tepelný výkon (kW), uvádí se na typovém označení ventilu,
  • otevírací tlak (bar),
  • pracovní teplota (°C),
  • připojovací průměr (pro malé otopné soustavy v rodinných domech nejčastěji 1/2" nebo 3/4").

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - yvonne-weis

Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?

Termostatický ventil na radiátoru. Zázračné zařízení dalo by se říct, ale víte, co vlastně dělá a jak funguje? K čemu ventil s čísly na radiátoru slouží a co je v jeho silách? Mnoho lidí si myslí, že termostatický ventil reguluje teplotu, vždyť to má v názvu. Chyba lávky. Ventil neřídí teplotu, to teplota řídí jeho.…

Zdroj: Fotolia.com - auremar

Postup odvzdušnění otopné soustavy

Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci. Bublinky, které nám v radiátorech a trubkách případně běhají teplo nevedou. Z topení bychom se jich měli zbavit. Podívejme se, jak odvzdušnění (správně odplynění) provést.

© Fotolia.com - gmstockstudio

Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje

Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci. Bublinky, které nám v radiátorech a trubkách případně běhají teplo nevedou. Ze soutavy, radiátorů i potrubí bychom se jich měli zbavit. To provedeme pomocí odvzdušňovacích ventilů.…

Odplynění otopné soustavy na otopném tělese

Co způsobují plyny v otopné soustavě?

Odstranění plynů z otopné vody a všech zařízení v tepelných soustavách je jedním ze základních předpokladů k jejich správné funkci. Bublinky, které nám v radiátorech a trubkách případně běhají otopné soustavě neprospívají. Z radiátorů i potrubí bychom se jich měli zbavit. V tomto článku si řekneme, co nám za plyny…

Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje

Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje

Zabezpečovací zařízení teplovodních otopných soustav slouží k zajištění bezpečného provozu a sestává se ze dvou částí: expanzní nádoby a pojistného ventilu. Při zahřátí se každý materiál roztahuje. Platí to i o vodě. V otopné soustavě může být i několik stovek litrů vody. Dnes se podíváme, jak takové objemy vyrovnává…

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu

Pro porozumění si s odborníky topenáři, musíme mluvit jejich jazykem. Co ale znamená, když se od topenáře dozvíme, že máme teplotní spád 90/70. K čemu je nám to dobré? A co se stane když se teplotní spád (například výměnou kotle) změní na 75/65? Nezasvěcený bude asi chvilku tápat. Čtenáři ESTAV.cz tápat nemusí.

REKLAMA