REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ing. Jaroslav Dufka

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Archiv článků autora:

Zdroj: Fotolia.com - thongchai

Systém dešťové kanalizace. Jak odvádět vodu ze střech

Dešťová kanalizace je částí vnitřní kanalizace, sloužící k odvádění srážkových vod především ze střech a zpevněných ploch v objektu. Zahrnuje trubky, tvarovky, příslušenství (např. vpusti) a drobné objekty (např. revizní šachty). Do odpadního potrubí dešťové kanalizace nesmí být napojeno připojovací potrubí od…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí

Ve vnitřní kanalizaci se v ČR nejvíce používají trubky a tvarovky plastové. Používaným materiálem je neměkčené PVC (polyvinylchlorid), PP (polypropylen) a PE (polyetylen), méně často ABS (terpolymer akrylonytril-butadien-styren). Trubky ukládané do země mají označení KG, ostatní trubky nesou označení HT. Jak se v…

Zdroj: Fotolia.com - fefufoto

Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí

Co sledovat na potrubí? Na první pohled nebo letmým přeměřením můžeme rozlišit různé dimenze. Jaké průměry se běžně používají pro připojovací nebo svodné potrubí? Nejen průměr je nutné sledovat. Důležitá je i kruhová tuhost a síla stěny potrubí. To vše má vliv na kvalitu výsledného díla – kanalizace.

Zdroj: AdobeStock - Roman Milert

Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí

Tomuto potrubí se také říká svodné, svody nebo ležaté svody. Pro potrubí musí být použity správné materiály, průměry a musí být řádně uloženo, aby nedošlo k jeho poškození. Potrubí začíná u paty odpadního potrubí (nebo připojovacího potrubí zařizovacího předmětu v nejnižším podlaží) a končí nejčastěji napojením na…

Vnitřní kanalizace: větrací potrubí

Vnitřní kanalizace: větrací potrubí

Větrací potrubí plní dvě základní funkce – odvětrání kanalizace tzn. odvádění plynů z kanalizačního potrubí do ovzduší mimo budovu, a přivětrání tzn. přivádění vzduchu potřebného k vyrovnávání tlaků při proudění vody v kanalizaci, a tím zabránění odsávání zápachových uzávěrek.

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"

Tomuto potrubí vnitřní kanalizace se říká také stoupací, stoupačka. Pro potrubí musí být použity správné materiály, průměry a musí být řádně upevněno. Začíná u nejvýše položené odbočky a končí u patkového kolena. Těchto potrubí může být vedeno v budově několik v závislosti na velikosti budovy, počtu a druhu…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí

Pro připojení každého umyvadla či WC a dalších zařizovacích předmětů je nutné připojovací potrubí. To začíná u zápachové uzávěrky a končí napojením na odpadní potrubí. Může být v provedení větrané nebo nevětrané, častější je nevětrané. Hlavním úkolem připojovacího potrubí je zajištění dostatečného odtoku odpadních…

Zdroj: Grohe

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných…

Zdroj: AdobeStock-forestpath

Rekonstrukce kanalizace: S jakými materiály se můžete setkat a jaké mají vlastnosti

Při rekonstrukcích domovních kanalizací můžeme narazit na potrubí z materiálů, které se používaly v dřívějších dobách. Dnes se již u instalací kanalizace používají jiné materiály, ale s níže uvedenými se setkávají instalatéři při výměně starého potrubí za nové. Jedná se o potrubí z azbestocementu a šedé litiny…

Zdroj: Fotolia.com - siriboon

Jak vypočítat spotřebu vody v domácnosti

Voda je zvláštní druh zboží, které potřebujeme každý den. Stejně jako u každého jiného zboží, tak i u vody má značný vliv na velikost spotřeby její cena. Podívejme se, jak se počítá spotřeba vody v domácnosti.

Zdroj: Fotolia.com - bildlove

Čím a jak čerpat vodu ze studny? Jak se o studnu starat a jak ji provozovat?

K čerpání vody ze studny slouží čerpadlo umístěné ve studni nebo v budově. Nasávací čerpadlo bývá umístěné v nemovitosti, kam se voda čerpá. Podle fyzikálního zákonu nelze nasát vodu z hloubky větší než 9 m. Každé čerpadlo má nějakou účinnost, ze zkušeností se počítá s tím, že čerpadlo nasaje vodu ze 7 až 8 metrů.…

Bezpečnost ohřívačů a ohřev velkého množství vody

Bezpečnost ohřívačů a ohřev velkého množství vody

Ohřívače vody by se daly přirovnat k topné soustavě. Také zde máme zdroj tepla, ohříváme médium – vodu, která při ohřevu mění svůj objem, tím se mění i tlak v uzavřené nádobě. S tím se musí zásobníkový ohřívač vyrovnat pomocí bezpečnostní armatury pojistného ventilu. Soustava pro ohřev většího množství vody…

Zdroj: Fotolia.com - salita2010

Jak se buduje studna vrtaná a studna kopaná. Na co si dát pozor při stavbě studny

Zbudovat si vlastní studnu může být pro mnohé lákavá představa. Voda téměř zdarma dostupná v místě odběru hned u domu, bez nutnosti napojovat se na vodovod, který může být velmi vzdálený. Má to ale i svá úskalí. Budeme mít studnu kopanou nebo vrtanou? V jaké hloubce je voda? V jaké kvalitě bude voda ve studni? A jaký…

Zdroj: Fotolia.com - plprod

Voda a její úprava. Výhody a nevýhody dodávek vody z veřejného vodovodu

Pokud si stavíte rodinný dům ale i rekreační chatu uvažujete jistě o zásobování objektu pitnou vodou. Na našem území máme to štěstí, že voda je veřejným vodovodem dostupná prakticky kdekoli v zastavěném území. Pitnou vodu můžete využívat i z vlastní studny, ale na ty se podíváme podrobněji v dalších článcích. Dnes…

Zdroj: Fotolia.com - sebra

Druhy vod podle kvality a požadavky na kvalitu vody

Spotřeba vody, co se týká množství, závisí zejména na počtu odběratelů a účelu spotřebovávané vody. V každém případě musí voda vždy splňovat požadavky na kvalitu podle toho, k čemu má být využívána. Ne na všechno je nutné používat pitnou vodu z vodovodního řadu. Pojďme se podívat jaké rozlišujeme kvalitativní druhy…

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Popov

Kam umístit ohřívač vody, bojler nebo průtokový ohřívač

Připojování a umisťování ohřívačů vody musí odpovídat příslušným platným normám a dalším předpisům. Účelem je takové připojení, aby bylo co nejjednodušší a aby zajišťovalo bezpečný a bezporuchový provoz po dobu životnosti ohřívače. Případné opravy, přepojování nebo úpravy v zapojení provoz prodražují. Pro snížení…

Zdroj: Fotolia.com - Andrey Volokhatiuk

Jakou energií ohřívat vodu? Elektřinou, plynem, tuhými palivy či solární energií?

Minule jsme si ukázali, že vodu můžeme ohřívat lokálně, dálkově, centrálně . Abychom vodu ohřáli, musíme do ní dodat energii. Dnes si řekneme, kde vzít energii k ohřevu. Možností jakou energií ohřívat vodu je totiž více a záleží na místních podmínkách, která bude nejvýhodnější. Využijete elektriku, plyn, ohřev…

REKLAMA