REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Rekonstrukce kanalizace: S jakými materiály se můžete setkat a jaké mají vlastnosti

Při rekonstrukcích domovních kanalizací můžeme narazit na potrubí z materiálů, které se používaly v dřívějších dobách. Dnes se již u instalací kanalizace používají jiné materiály, ale s níže uvedenými se setkávají instalatéři při výměně starého potrubí za nové. Jedná se o potrubí z azbestocementu a šedé litiny nahrazované nejčastěji některým druhem plastu.
Příklad použití azbestocementového potrubí pro odvětrání kanalizacePříklad použití azbestocementového potrubí pro odvětrání kanalizace

Azbestocement

Složení: směs azbestu (hydratovaný křemičitan sodný) a cementu. Cement s azbestem je kombinován v poměru přibližně 88 dílů cementu a 12 dílů azbestu. Při výrobě se směs míchá s vodou.

Azbestocementové trubky se používaly v budovách na instalace kanalizačních svodů a na odvětrávací potrubí. Trubky se montovaly ve velkém množství v nájemních (cihlových i panelových) domech v instalačních šachtách. Hustota azbestocementu je přibližně 3 kg/dm3, trubky nejsou tak těžké, jako třeba ocelové nebo litinové. Trubky pro domovní kanalizaci se vyráběly v průměrech 100, 125, 150 a 200 mm. Trubky z azbestocementu jsou barvy světle šedé.

kázka začátku těsnění spoje litinových trub nářadím zvaným temovákÚkázka začátku těsnění spoje litinových trub nářadím zvaným temovák

Trubky se ze zdravotních důvodů již řadu let neinstalují, azbest je zdraví nebezpečný. Trubky jsou poměrně tvrdé a azbestová vlákna je možno z nich uvolnit pouze v případě, když se trubky neodborně demontují. Pracovníci, kteří trubky na stavbách odstraňují, by měli být vybaveni ochrannými pomůckami. Azbestová vlákna jsou pro nás neviditelná a prostor, ve kterém se nacházejí, může být na první pohled čistý, přesto však pro naše zdraví velmi nebezpečný. Při likvidaci se potrubí s obsahem azbestu odváží a uskladňuje na úložišti určenému k ekologické likvidaci azbestu a materiálů s obsahem azbestu.

Šedá litina

Složení: směs železa a uhlíku. Železo převládá a je ho v litině přibližně 97 %, uhlíku (grafitu) je cca 3 %. Grafit je obsažen v litině ve formě lupínků.

Litina je pevná, ale křehká. Je odolná vůči mechanickému i chemickému působení většiny běžných látek. Trubky ze šedé litiny jsou barvy černé.

Ukázka dělení azbestocementové trubky frikční pilouUkázka dělení azbestocementové trubky frikční pilou

Litinové trubky se používaly na všechny druhy kanalizačního potrubí – připojovací, stoupací, větrací i svodné. Trubky ze šedé litiny pro domovní kanalizaci se vyráběly v průměrech 50, 70, 100, 125 a 150 mm. Delší litinové trubky větších průměrů jsou těžké a manipulace s nimi fyzicky náročná.  Produktivita práce s těmito trubkami je malá. Hustota litiny je přibližně 7,3 kg/dm3. Trubky mají silnou stěnu. Hmotnost litinové trouby o průměru 100 mm a délce 2 m činí 27 kg. Tato nevýhoda je také jedním z důvodů, proč se litinové trubky přestaly pro kanalizaci používat. Nové plastové materiály jsou několikanásobně lehčí, jejich spojování a dělení je mnohem snadnější.

Rozdělit dlouhou litinovou trubku na potřebnou délku je velmi zdlouhavé. Musí se po obvodě několikrát dokola lehce naseknout křížovým sekáčem – ocelový sekáč s krátkým ostřím. Poté se trubka odsekne. Při nedostatečném nasekání křížovým sekáčem se trubka může při oddělování nechtěně špatně rozlomit a může se vyhodit. Trubky se rozdělovaly také frikční pilou.

Detail spoje litinové trubky v řezu – ve spodní části je těsnění z konopného provazu, v horní těsnění z hliníkové vaty (vlny, střiže)Detail spoje litinové trubky v řezu – ve spodní části je těsnění z konopného provazu, v horní těsnění z hliníkové vaty (vlny, střiže)

Litinové trouby nesmějí být namáhány na ohyb, praskly by. Spojování se provádí hrdlem. Dříve se pro spojování odpadního litinového potrubí používal konopný provazec a hliníková vata, která se časem rozpadá a je příčinou netěsností spojů. Utěsnění spoje spočívá v omotání konopného provazce cca třikrát okolo trubky a jeho napěchování do hrdla pomocí temováku. Na něj se tluče kladivem. Práce se musí provádět s citem. Při použití velké síly by hrdlo trubky prasklo. Na napěchovaný provazec se opět dokola trubky dá hliníková střiž a proces pěchování temovákem se opakuje. Toto těsnění spojů litinových trub je velmi zdlouhavé a pracné. To je další z důvodů, proč se toto potrubí již nepoužívá. Litinové trubky mají ze všech materiálů nejdrsnější povrch. To je příčinou usazování nečistot a ucpání potrubí v případě jeho špatného spádování.

Při likvidaci se potrubí může odvážet do sběrny železného šrotu (odpadu). Sběrny zaměřené na sběr kovů jej přijímají bez problémů.

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Zdroj: AdobeStock

Jak v domě využívat dešťovou vodu. Jakou mít velikost nádrže a další zařízení

Využití dešťové vody je lákavou možností, jak ušetřit za spotřebu pitné vody, což může být nejen ekonomicky ale i ekologicky výhodné. Základním technickým požadavkem je vybudování akumulační nádrže k zachytávání srážkové vody. Jak má být ale veliká? Co dalšího potřebuji, abych mohl využívat dešťovou vodu? A kde všude…

Zdroj: Fotolia.com - siriboon

Jak vypočítat spotřebu vody v domácnosti

Voda je zvláštní druh zboží, které potřebujeme každý den. Stejně jako u každého jiného zboží, tak i u vody má značný vliv na velikost spotřeby její cena. Podívejme se, jak se počítá spotřeba vody v domácnosti.

Zdroj: Fotolia.com - plprod

Voda a její úprava. Výhody a nevýhody dodávek vody z veřejného vodovodu

Pokud si stavíte rodinný dům ale i rekreační chatu uvažujete jistě o zásobování objektu pitnou vodou. Na našem území máme to štěstí, že voda je veřejným vodovodem dostupná prakticky kdekoli v zastavěném území. Pitnou vodu můžete využívat i z vlastní studny, ale na ty se podíváme podrobněji v dalších článcích. Dnes…

REKLAMA