Svody se rozdělují na hlavní a vedlejší. Hlavní svodné potrubí by mělo začínat u nejvzdálenějšího odpadního potrubí a mělo by vést, pokud možno, v těžišti mezi připojenými odpadními potrubími tak, aby vedlejší svody, které se na hlavní svodné potrubí napojují, byly co nejkratší. Vedlejších svodných potrubí může být několik v závislosti na velikosti budovy.
Materiál a průměry trubek
Svodné potrubí se vede z materiálu kameniny nebo z plastů. Dříve se používala také litina, která se dnes vyměňuje za plast. Výhoda kameninového potrubí spočívá v jeho odolnosti vůči chemikálií, avšak ve srovnání s plastem, je kamenina těžší a křehká. Také manipulace a instalace kameninových potrubí je řemeslně obtížná, proto se kamenina používá zejména ve specifických případech nutné chemické odolnosti. Plastové trubky musí mít označení KG, což znamená, že mohou být uloženy v zemi. Nejčastěji se jedná o trubky z PVC, PP, PE.
Průměr ležatého potrubí závisí na množství protékajících vod – na počtu napojených zařizovacích předmětů a na sklonu potrubí. Běžné průměry svodného potrubí u RD jsou 100 až 150 mm, výjimečně 200 mm.
Vedení potrubí
Svodné potrubí se zpravidla vede v zemi pod nejnižším podlaží. V případě rodinného domu pod podkladním betonem, mezi základovými pasy. Hloubka uložení závisí na místních podmínkách a odvíjí se od minimální požadované tloušťky vrstvy nadloží nad vrcholem potrubí, od sklonu potrubí a hloubky napojovacího bodu (kanalizační přípojky, napojení na domovní čistírnu odpadních vod nebo žumpu). Minimální tloušťka vrstvy nadloží nad vrcholem potrubí vedených pod objektem činní, u potrubí z nekovových materiálů, 0,3 m. Potrubí vedené vně budovy musí být vrstva nadloží nejméně 1,0 m, výjimečně, u krátkých úseků, 0,8 m. V případě, že není možné dodržet požadovanou tloušťku nadložní vrstvy, musí se potrubí zajistit proti mechanickému poškození a u potrubí vně budovy také tepelně zaizolovat.
Schéma ležatého potrubí z kameniny s revizní šachtou uvnitř objektu
Svodné potrubí se může vést také zavěšené pod stropem nebo na stěně v nejnižším podlaží. Při zavěšení je třeba dbát na dodržení spádu a na řádné upevnění. Pokud je svodné potrubí zavěšené pod stropem v místech, které slouží k průchodu osob, musí být podchodná výška nejméně 2,1 m.
Tvarové kusy
Potrubí se skládá z rovných trub a tvarových kusů. Na ležatém potrubí uloženém v zemi se nejčastěji instalují tyto tvarové kusy: koleno, oblouk, odbočka šikmá jednoduchá, redukce. Tvarové kusy slouží ke změně trasy potrubí, připojení vedlejších svodů na hlavní svod a ke zvětšení průměru potrubí. V čisticí šachtě, která je umístěna v objektu, je na potrubí osazen čisticí kus, kterému se také říká revizní kus nebo revizní tvarovka. Čisticí kus je 30 cm dlouhá trouba s víkem, které se dá odšroubovat. Tak vznikne možnost dostat se do potrubí a v případě ucpání je možno potrubí vyčistit a usazeniny odstranit. Pokud je šachta umístěna vně objektu, pak dno šachty zůstává otevřené pro revize a čisticí kus se zde neinstaluje (šachta se nazývá revizní nebo vstupní podle průměru).
Spád potrubí
Sklon svodných potrubí splaškové kanalizace a jednotné kanalizace do DN 200 se navrhuje minimálně 2 %. Pokud je na svodné potrubí napojeno nevětrané připojovací potrubí, pak minimální sklon činí 5 %. U dešťových svodů je minimální sklon 1 %. Maximální sklon činí 40 %, výjimečně 60 % u krátkých vedlejších svodů. U plastových potrubí se sklonem větším než 10 %, a u neplastových potrubí se sklonem větší než 15 %, se potrubí musí zabezpečit proti posunutí.
Pokud by při místních podmínkách vycházel příliš velký spád svodného potrubí, pak je vhodné potrubí dát do spádu 2-3 % a na jeho konci se udělat spádový stupeň.
Někdy se stane, že potrubí nebude mít potřebný spád, protože by se např. pro jeho uložení musela poškodit hydroizolace apod., v tom případě se musí udělat opatření, aby nedošlo k ucpání potrubí. Řešením je osazení čisticího kusu do ležatého potrubí. U dlouhých svodů to může být i několik čisticích kusů, např. u kolena nebo odbočky. Musí být možnost se k těmto čisticím kusům bez problémů dostat tzn. Čisticí kus musí být instalován v šachtě.
Spojení splaškových a dešťových vod
Svodné potrubí v budově musí být odděleno zvlášť pro odvod splaškových a dešťových odpadních vod. Spojení splaškových a dešťových odpadních vod v budově je možné pouze, pokud průtok dešťových vod nepřesáhne 1,0 l/s.
Pokud se objekt napojuje na jednotnou kanalizační přípojku, pak je možné provést spojení splaškových a dešťových odpadních vod buď vně objektu anebo, pokud hranici nemovitosti tvoří obvodová stěna objektu, pak také uvnitř objektu před hlavní čisticí šachtou.
U objektů napojených na oddílnou kanalizační soustavu, na domovní čistírnu odpadních vod nebo na žumpu nelze provést spojení splaškových a dešťových odpadních vod.
Šachy na vnitřní kanalizaci
Na vnitřní kanalizaci se zřizují čisticí šachty, vstupní šachty a revizní šachty. Čisticí šachta slouží pro přístup k čisticím tvarovkám – zřizuje se uvnitř objektu. Vstupní šachty (běžný průměr 1,0 m) a revizní šachty (průměr menší než 800 mm) se instalují vně objektu. Dříve se šachty vyzdívaly nebo betonovaly. V současné době se šachty vyrábí z betonových prefabrikovaných dílců nebo ze zesílených a vyztužených plastových materiálů. Na horní straně je šachta zakryta poklopem.
Sdílet / hodnotit tento článek