Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kanalizace více o tématu

Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Kořenová čistírna odpadních vod funguje na principech, které jsou běžné v přírodě. Čistírna je soustava několika zařízení, její hlavní částí je septik – usazovací nádrž a potom hlavní filtrace s vegetací. Vodu z čistírny lze bez problémů užívat na zalévání zahrady nebo splachování WC.

Kořenová čistírna není bezúdržbová, jak by si lidé mohli myslet, ale je i při minimální údržbě velmi spolehlivá. Pokud je správně navržená a provozovaná, funguje dlouhodobě a bezproblémově. V rámci běžného užívání domácnosti nemusíme mít strach z vypouštění běžných látek pro úklid domácnosti apod. Jelikož je před samotnou kořenovou čistírnou předřazena nádrž, nebezpečné látky pro rostliny (např. čistící prostředky s vysokou koncentrací chlóru) se dostatečně zředí a rostlinám neublíží. To naopak v běžné domovní ČOV mohou napáchat škody. Navíc málokdo ví, že rostliny mají jen malý vliv na filtraci, důležitější je souvrství, kterým voda protéká.

Součástí vertikální kořenové čistírny není žádné jezírko, ale mokřad s mokřadními rostlinami, do kterého se zasakuje odpadní voda, protéká skrze filtrační souvrství.

„Není se třeba ani obávat zamrznutí potrubí v zimě, potrubí je plné vzduchu naplní se cca 10x za den přibližně na 1 minutu. V Rakousku se nachází nejvýše položená kořenová čistírna ve výšce 2600 m. n. m.,“ sdělil Kriška v přednášce na semináři Příběhy domů organizovaném spolkem EKOdům.

„Ve vertikální kořenové čistírně neprobíhají žádné anaerobní procesy, které jsou zdrojem zápachu z běžných ČOV,“ vyvrátil další mýtus Michal Šperling v rozhovoru pro ESTAV.cz a TZB-info na veletrhu AquaTherm Praha.

Přečištěná voda běžně odtéká do akumulační nádrže, ze které se může dále využívat k zalévání nebo na splachování WC.

Ekodům z.s.

logo
Milady Horákové 400/23
170 00 Praha 7 - Holešovice

telefon: 733 251 047
e-mail: sdruzeni.ekodum@gmail.com

web: www.sdruzeni-ekodum.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kanalizace

  1. Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí
  2. Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí
  3. Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí
  4. Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"
  5. Vnitřní kanalizace: větrací potrubí
  6. Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí
  7. Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo
  8. Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí
  9. Podlahové vpusti využijete v kotelně i prádelně. Jak se osazují a na co si dát pozor?
  10. Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Mohlo by vás zajímat

Autor: redakce

Kořenová čistírna čistí vodu z celé obce. Vypadá krásně a voda z ní je lepší než v potoce

Kořenová čistírna odpadních vod. Na první pohled svojí primitivností připadá až podezřelá, jako cosi, co zní skvěle „eko“, ale nemůže fungovat. Opak je pravdou. Kořenová čistírna má mnoho výhod a čistí skvěle. „Kořenovku“ lze vybudovat pro čištění vod z jednoho rodinného domu ale i pro celé obce. Ve Velké Jesenici na…

Zdroj: AdobeStock - poliorketes

Městský inženýr: Města mají velký problém. Vedení měst nerozumí infrastruktuře, nemají koncepci sítí

Město je jeden velký organismus. Podobně jako lidské tělo. Občas je potřeba jej léčit nebo udržet v perfektním stavu. K tomu je nutný tým lékařů specialistů, kdy každý nich má přehled o specializaci kolegů. Tak by mělo fungovat i plánování měst s týmem odborníků – urbanistů, architektů, dopravních projektantů,…

Voda, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia.com, thongchai

Liberec podpoří první žadatele o vybudování domácích čistíren

Liberec letos podpoří první žadatele z Harcova a Kunratic dotací z nového programu na vybudování domovních čistíren odpadních vod. Cílem je zlepšit kvalitu vody na přítocích do harcovské přehrady. Letos dostanou žadatelé podle náměstka primátora Jiřího Šolce (Starostové pro Liberecký kraj) peníze na projektové…