REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Kanalizace více o tématu

Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo

Předstěnové instalační systémy patří k montážním technologiím, které výrazně snižují čas při montáži zařizovacích předmětů a potrubí pro jejich napojení. Montáž do těchto systémů je možná u všech běžných zařizovacích předmětů. Základem předstěnové instalace jsou nosné montážní prvky pro upevnění závěsných zařizovacích předmětů. Podle způsobu instalace se dělí na prvky pro zazdění do masivní konstrukce a na prvky určené do lehké sádrokartonové konstrukce.

Charakteristika předstěnových instalačních systémů

Už dávno se nejedná pouze o oblíbené závěsné WC systémy, ale stále častěji se využívají předstěnové systémy pro instalaci všech zařizovacích předmětů. Oproti dříve běžně používanému způsobu vedení instalací, se u předstěnových systémů potrubí nezasekává do drážek ve zdivu objektu, ale vede se volně po povrchu a dodatečně se zakrývá zděnou přizdívkou nebo sádrokartonovou konstrukcí. Tento způsob provádění instalací jednak snižuje pracnost montáže, ale také přináší řadu výhod vyplývajících z vedení potrubí mimo zdivo objektu – jedná se například o snížení hluku z potrubí, dochází k eliminaci tepelných mostů (především u potrubí vedeném v obvodovém zdivu), zdivo není staticky narušováno ležatou drážkou a v neposlední řadě lze snáze provést kompletní výměnu zařizovacích předmětů v případě jejich morálního dožití nebo třeba z důvodu změny využití objektu.

Možnosti montáže

V přizdívkách nebo sádrokartonových konstrukcích lze vést připojovací potrubí o průměru až 110 mm nad úrovní podlahy do vzdálenosti až 4 m. Umístění WC tak není limitováno blízkostí svislého odpadního potrubí. Na jedno kanalizační připojovací potrubí vedené nad podlahou je možné připojit několik zařizovacích předmětů.

Montážní rám a prvky

Základem systému je rám, ke kterému se připevňují další montážní prvky.  Rám je složen z různých profilů z oceli. K rámu patří další prvky jako šrouby, přípojky, předmontované jednotky atd. Rámy s dalšími montážními prvky se vyrábí pro WC, umyvadla, dřezy, sprchy, vany, pisoáry, bidety, výlevky. Vzhledem k tomu, že se vyrábí různé druhy i velikosti zařizovacích předmětů, vyrábí se k nim také rámy patřičných rozměrů.

Montážní prvky se vyrábí jak pro instalaci k rovné stěně, tak i do rohů. Rohové montážní rámy a prvky umožňují rohovou montáž v půdorysně atypických prostorách, nebo tam, kde je příliš málo místa pro zařizovací předměty. Některé zařizovací předměty (záchodové mísy nebo bidety) mají možnost umývání spodní části těla teplou vodou a/nebo sušení proudem vzduchu. Pro tyto zařizovací předměty se vyrábí montážní prvky s připravenou instalací pro připojení elektrického proudu.

Pro montáž většího množství zařizovacích předmětů do předstěnových systémů se používají tzv. kolejnice. Jsou to opět ocelové konstrukce s prvky. Důležitá je vždy aretace, která zajišťuje přesné usazení a upevnění prvků do svislé a vodorovné polohy.

Montáž do masivní konstrukce a sádrokartonové příčky

Do pevných zdí se osazují montážní rámy s prvky určenými pro instalaci s mokrými procesy. Montážní rámy se mohou osazovat také do sádrokartonových příček. Pro oba způsoby se vyrábí rámy potřebných velikostí a nosnosti. Nejvíce zařizovacích předmětů instalovaných do předstěnových systémů jsou záchodové mísy. Prvky k zazdění mají ocelovou konstrukci, která musí být po namontování zazděna a podle místních podmínek případně podezděna nebo i obezděna z boků. Po obezdění získá požadovanou nosnost, která činí až 400 kg.

Při montáži rámů a prvků do sádrokartonové příčky je třeba se řídit pokyny výrobce. Nosnost nemusí být vždy taková, aby se mohly do sádrokartonu osadit libovolné zařizovací předměty. Při montáži je třeba počítat s tím, že předstěnové systémy přenáší velké zatížení ze zařizovacího předmětu do nosné konstrukce. Je nutno dodržovat zásady stanovené dodavateli sádrokartonových konstrukcí, kteří mají pro instalační příčky speciální úpravy a přepředstěnový prvek s touto konstrukcí musí být dokonale spojen.

Ing. Jaroslav Dufka

Je autor 17 knih z oboru TZB, z nich 10 na téma vytápění. Dříve učil na SPŠ žáky-učně v učebním oboru Instalatér a studenty v maturitním oboru MIEZ. V současnosti je v důchodu. Je členem redakční rady časopisu Topenářství Instalace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Kanalizace

  1. Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí
  2. Materiály a tvarovky pro kanalizační potrubí
  3. Vnitřní kanalizace: připojovací potrubí
  4. Vnitřní kanalizace: svislé odpadní potrubí neboli "stoupačka"
  5. Vnitřní kanalizace: větrací potrubí
  6. Vnitřní kanalizace: svodné ležaté potrubí
  7. Předstěnové systémy instalací pro WC a umyvadlo
  8. Vnitřní kanalizace: dimenze, hydraulická kapacita, spádování a kruhová tuhost potrubí
  9. Podlahové vpusti využijete v kotelně i prádelně. Jak se osazují a na co si dát pozor?
  10. Kořenová čistírna odpadních vod je spolehlivé řešení pro domácnosti i obce

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA