Voda z veřejného zdroje
Tuto vodu používá většina domácností, veřejný sektor, průmysl a další odvětví národního hospodářství. Voda dodávaná vodárenskými organizacemi je pitná, splňuje všechny hygienické a další požadavky. Dodavatelé pitné vody musí splňovat požadavky řady právních předpisů. Mezi nejdůležitější patří Zákon 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon) [4] a Zákon 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů [3] a další.
Úprava surové vody na parametry vody pitné ve vodárnách probíhá tímto postupem:
- Provzdušnění (aerace). Při provzdušňování se voda zbaví volného oxidu uhličitého (CO2) a nasytí kyslíkem (O2);
- Flokulace (dávkování vápna). Spočívá v napouštění vápenného mléka do surové vody. Tím se z vody vylučuje nadbytečný nerozpustný hydroxid železitý (FeOH3);
- Sedimentace (usazování látek z vody). Voda protéká usazovací nádrží velmi pomalu po dobu přibližně 2 hodin. Během této doby se z vody usadí téměř veškerý vysrážený hydroxid železitý (FeOH3), uhličitan vápenatý (CaCO3), hydráty, organické a další látky;
- Filtrace (zachycování rozptýlených látek). Přes vrstvu křemičitého písku dochází k zachycování jemných látek. Vrstva písku je podle velikosti filtru vysoká až 150 cm;
- Dezinfekce (hygienické zabezpečení kvality). Chlór vodu chrání proti mikrobiologickému oživení organismů ve vodě.
Odkud se ta voda bere
Vodárny získávají surovou vodu z vodárenských nádrží (povrchová voda) nebo ze studní. Velký vliv na kvalitu surové vody mají kyselé deště, prach v ovzduší a další nečistoty obsažené ve vzduchu. Jsou příčinou mnohem náročnější úpravy surové vody na parametry vody pitné. Úprava vody z vodárenských nádrží je téměř vždy náročnější než ze studní. Povrchová voda se podle normy ČSN 75 7221 Jakost vod – Klasifikace jakosti povrchových vod [5] rozděluje vodu podle 46 kritérií do 5 jakostních tříd: voda velmi čistá, čistá, znečištěná, silně znečištěná a velmi silně znečištěná.
Většina podzemní vody téměř vždy prochází několika metry zeminy a teprve pak se jímá. Tím je částečně pročištěná. Náklady na úpravu jsou proto nižší než při úpravě vody povrchové z nádrží. Převážné množství vody upravované ve vodárnách však pochází z vodárenských nádrží.
Výhody odebírání pitné vody z veřejného zdroje:
- nepřetržitá dodávka vody se zaručenou jakostí;
- v případě výpadku dodávky vody vodárenská organizace dopraví cisternu s pitnou vodou;
- nevznikají starosti s budováním studny a její údržbou.
Nevýhody odebírání pitné vody z veřejného zdroje:
- při poruše potrubí může oprava trvat i řadu hodin někdy i dnů;
- odběratelé platí i vodu, kterou nespotřebují a která se ztrácí do země v poškozeném (netěsnicím) potrubí při dopravě na místo odběru.
Často se uvádí, že cena vody dodávaná z vodáren je vysoká a patří k nevýhodám. Přesto však většina spotřebované vody v ČR pochází z veřejného zdroje. Množství spotřebované pitné vody ze studní je mnohem menší než vody dodané z vodáren.
Zdroje:
[3] Zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů
[4] Zákon 254/2001 Sb., o vodách (vodní zákon)
[5] ČSN 75 7221 Jakost vod – Klasifikace jakosti povrchových vod
Sdílet / hodnotit tento článek