REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění

Kde jsou ty časy, když se všechny domy stavěly podsklepené a na pár cihel navíc se nehledělo. Ve sklepě byly vyčleněny místnosti pro kotelnu, sklad paliva a další technické místnosti. Tyto doby jsou již minulostí, ekonomickým trendem je stavět domy bez sklepa – tuto roli převzali technické místnosti. Ty jsou však stále menší a menší, a to i přes přibývající počet spotřebičů, které sem chce každý schovat. Pojďme si popsat jedno z řešení, jak využít co nejefektivněji tuto místnost z pohledu vytápění.
Krbová kamna na pelety s výměníkem v obestavbě, zdroj: epelety.cz

Mezi širokou nabídkou různých ekologických topidel můžeme nalézt několik chytře vymyšlených zařízení, které respektují nároky na stísněné prostory, zároveň však poskytují potřebnou pohodu a komfort. Z pohledu bytového architekta se jedná o zařízení, která mají šmrnc a praktičnost v jednom. Hovoříme o designových stacionárních kamnech s výměníkem nebo krbových vložkách s výměníkem. Levnější a méně komfortní způsob představují topidla na kusové dřevo, pro automatický způsob vytápění pak topidla na dřevěné pelety. A právě s tímto zařízením ušetříme nejvíce prostoru v technické místnosti pro jiné spotřebiče, jelikož hlavní zdroj vytápění můžeme umístit přímo v obývacím prostoru.


Jediné, nad čím se musíme zamyslet při řešení rozvodu centrálního vytápění, jsou vývody topné vody v místě, kde chceme mít kotel nebo krbovou vložku umístěnou, a napojení na komín. Tímto způsobem pak systém vytápí celý dům a my si užíváme příjemné teplo dřeva a navíc efekt plápolajícího ohně přímo v obývacím pokoji. Za takovýto pěkný kousek „nábytku“ se rozhodně nemusíme stydět a schovávat ho v jiné místnosti.

Jak často přikládat?

U klasických interiérových topidel na kusové dřevo musíme samozřejmě počítat s přikládáním – bez toho se neobejdeme. U topidla na dřevěné pelety jsou nároky na obsluhu daleko nižší. Ani peletový zásobník, který je v zařízení vestavěn, není nekonečný. Pelety se musí doplňovat podle potřeby asi každý 1 až 3 dny. A jak je to s kapacitou zásobníku u jednotlivých zařízení?

Běžná interiérová topidla mají zásobník koncipován na 20 až 30 kg, tedy na 1 až 2 sáčky s peletami. Ty vydrží hořet minimálně jeden den, v přechodných obdobích až 3 dny. Dají se pořídit i kamna s externím zásobníkem na 50 kg, kde se doba přikládání prodlužuje až na jeden týden. Vše je čistě vnořeno do obestavby.


Obrázek: Štíhlá peletová kamna do stísněných prostor, zdroj: epelety.cz

Navíc existují „vychytávky“ v podobě štíhlých stacionárních kotlů, které se dají umístit i do malé technické místnosti a zaberou pouze omezené místo. Zde se poté dá umístit ještě pračka, sušička, nebo třeba tuna pelet v sáčcích na zimu. Hloubka takového kotle je do 40 cm, šířka okolo 1 m a výška asi 1,5 m. Dnešním trendem již není přizpůsobovat objet stavebně pro vytápění, různá topidla jsou již připravena pro často i netypické rozměry a přání zákazníků. Stačí si jen vybrat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: AdobeStock - guruxox

Kamna na dřevo v bytě? Je to možné? A proč?

Zdražování energií a nejistota okolo dodávek plynu do České republiky donutila mnoho lidí se zamyslet, jak zajistit teplo ve svém domově a ještě ušetřit. Jedna z možností je vytápění dřevem. Ale co když bydlíte v bytě? Je možné používat kamna na dřevo v bytě?

Zdroj: AdobeStock-AlekseySergeychik

Čím vytápět rodinný dům. Podle čeho vybrat zdroj tepla pro vytápění

Čím vytápět dům? Co je nejvýhodnější? Je lepší topit elektřinou nebo plynem? Jaký tepelný zdroj zvolit při rekonstrukci a zateplení rodinného domu? Bylo by vhodné vyměnit zdroj tepla? Podle čeho se rozhodovat? Podíváme se na kritéria, která dále kromě ekonomického a ekologického hlediska mohou při výběru druhu…