Mezi širokou nabídkou různých ekologických topidel můžeme nalézt několik chytře vymyšlených zařízení, které respektují nároky na stísněné prostory, zároveň však poskytují potřebnou pohodu a komfort. Z pohledu bytového architekta se jedná o zařízení, která mají šmrnc a praktičnost v jednom. Hovoříme o designových stacionárních kamnech s výměníkem nebo krbových vložkách s výměníkem. Levnější a méně komfortní způsob představují topidla na kusové dřevo, pro automatický způsob vytápění pak topidla na dřevěné pelety. A právě s tímto zařízením ušetříme nejvíce prostoru v technické místnosti pro jiné spotřebiče, jelikož hlavní zdroj vytápění můžeme umístit přímo v obývacím prostoru.
Jediné, nad čím se musíme zamyslet při řešení rozvodu centrálního vytápění, jsou vývody topné vody v místě, kde chceme mít kotel nebo krbovou vložku umístěnou, a napojení na komín. Tímto způsobem pak systém vytápí celý dům a my si užíváme příjemné teplo dřeva a navíc efekt plápolajícího ohně přímo v obývacím pokoji. Za takovýto pěkný kousek „nábytku“ se rozhodně nemusíme stydět a schovávat ho v jiné místnosti.
Jak často přikládat?
U klasických interiérových topidel na kusové dřevo musíme samozřejmě počítat s přikládáním – bez toho se neobejdeme. U topidla na dřevěné pelety jsou nároky na obsluhu daleko nižší. Ani peletový zásobník, který je v zařízení vestavěn, není nekonečný. Pelety se musí doplňovat podle potřeby asi každý 1 až 3 dny. A jak je to s kapacitou zásobníku u jednotlivých zařízení?
Běžná interiérová topidla mají zásobník koncipován na 20 až 30 kg, tedy na 1 až 2 sáčky s peletami. Ty vydrží hořet minimálně jeden den, v přechodných obdobích až 3 dny. Dají se pořídit i kamna s externím zásobníkem na 50 kg, kde se doba přikládání prodlužuje až na jeden týden. Vše je čistě vnořeno do obestavby.
Obrázek: Štíhlá peletová kamna do stísněných prostor, zdroj: epelety.cz
Navíc existují „vychytávky“ v podobě štíhlých stacionárních kotlů, které se dají umístit i do malé technické místnosti a zaberou pouze omezené místo. Zde se poté dá umístit ještě pračka, sušička, nebo třeba tuna pelet v sáčcích na zimu. Hloubka takového kotle je do 40 cm, šířka okolo 1 m a výška asi 1,5 m. Dnešním trendem již není přizpůsobovat objekt stavebně pro vytápění, různá topidla jsou již připravena pro často i netypické rozměry a přání zákazníků. Stačí si jen vybrat.
Sdílet / hodnotit tento článek