REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Vytápění domu a zdroje tepla více o tématu

Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?

V dnešní době se na našem trhu setkáváme s množstvím nejrůznějších topidel, v jejichž názvu se zdůrazňuje slovo „automatický“. Slovník cizích slov uvádí: automatický = samočinný. Který výrobek si však ono přídavné jméno v názvu skutečně zaslouží?
Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
Kotelna na dřevní pelety v rodinném domě, zdroj: proPellets

Vyjdeme-li ze zmíněné definice, měl by takto označený produkt zvládat všechny procesy spojené s jeho fungováním sám. Samozřejmě za podmínky, že je správně nainstalován a provozován. Zkusme si nyní identifikovat základní funkce, které moderní automatické kotle nabízejí.

Přikládání paliva

Automatický kotel na tuhá paliva si musí umět především sám přiložit. Všechny dnes prodávané automaty, ať už se jedná o kotle na pelety, uhlí nebo stěpku, si opravdu umí podat palivo. Liší se snad jen tím, že některé jsou navíc schopné dávkovat přesné množství paliva potřebné pro určitý výkon a jiné palivo pouze podávají. Co to konkrétně znamená pro uživatele? V případě, kdy kotel neumí pracovat s výkonem dle konkrétních potřeb vytápěného objektu (neumí modulovat), je nutné pořídit akumulační nádrž. V tomto případě je nutno počítat s místem navíc a také vyššími investičními náklady.

Zapálení paliva

U moderních automatů je také standardem funkce samočinného zapálení. To se děje za pomoci topné spirály nebo horkého vzduchu. Celý proces zapálení trvá v řádu minut a kotel si zapálení řídí zcela sám. Automatické kotle pak nabízejí zpravidla dva módy. První udržuje stálý plamének a nedovolí ohništi vyhasnout. Výhodou je skoro okamžitý náběh plného výkonu v případě potřeby dodávky tepla. Při druhém způsobu použití kotel vyhasne a po čase opět zapaluje. Kotel bychom neměli nechat zapalovat příliš často (cyklovat), jelikož se opotřebovává zapalovací mechanismus a také dochází k vyšší spotřebě elektřiny nutné pro zapalovací spirálu. Vyhneme se však nutné spotřebě paliva pro udržování stálého plaménku. V tomto případě může opět pomoci akumulační nádrž, která sníží počet zapalování kotle na minimum.

Čištění výměníku

Při spalování se ohřívá vzduch a tento horký vzduch prochází výměníkem. Ten sebou nese i nečistoty, které se zde ve formě sazí usazují. Saze vytváří vrstvu, která zhoršuje přenos tepla a tím se nám snižují účinnost kotle. Z tohoto důvodu je vhodné výměník průběžně čistit. Čím kratší je interval mezi čištěním, tím více tepla se dostane do topného systému a nikoliv do komína. A to je snadný úkol pro moderní automaty: ty se na základě impulsů z řídicí jednotky totiž čistí automaticky. Účinnost kotle se tak udržuje stále na vysoké úrovni a uživatel šetří nejen čas, ale i peníze.

V tomto krátkém přehledu jsou zmíněny tři důležité funkce, o které by se měl uživatel zajímat v případě, že uvažuje o koupi skutečně automatického kotle na tuhá paliva. Automatický kotel je topidlo, které se snaží svými užitnými vlastnostmi přiblížit standardům plynových nebo olejových kotlů. V dnešní době se díky důrazu na komfort obsluhy (bezobslužnost) tyto hranice skoro smazávají.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Vytápění domu a zdroje tepla

  1. Jaký je rozdíl mezi teplem a teplotou? Jak se určuje vnitřní a venkovní teplota?
  2. Co má umět moderní automatický kotel na tuhá paliva?
  3. Jak správně vybrat krbová kamna
  4. Problém dnešních novostaveb – málo místa na vytápění
  5. Tip jak ušetřit za palivo
  6. Dřevěné brikety – jak s nimi topit?
  7. Od září 2015 mají i plynové kotle, tepelná čerpadla a zásobníky energetický štítek
  8. Vytápění domácností extralehkým topným olejem. Vyplatí se? Je šetrné k životnímu prostředí?
  9. Pokojový termostat, nebo něco lepšího?
  10. Pojistný ventil otopné soustavy. K čemu je dobrý a jak funguje?
  11. Termostatický ventil teplotu neřídí! Jak funguje a k čemu slouží?
  12. Zabezpečení otopné soustavy: Co je expanzní nádoba a jak funguje
  13. Pitná voda není vhodná pro plnění topení. Proč je škodlivá pro otopnou soustavu?
  14. Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?
  15. Jak připravit plynový kotel na zimu?
  16. Co je teplotní spád a jaký má význam pro topnou soustavu
  17. Co způsobují plyny v otopné soustavě?
  18. Odvzdušňovací ventil – kde ho najít a jak funguje
  19. Postup odvzdušnění otopné soustavy
  20. Hliníková folie za radiátorem. Ano nebo ne? Může uspořit energie? A může situaci i zhoršit?

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - matteogirelli

Jak vyhledat kontrolora pro váš kotel či topidlo na pevná paliva?

Povinnost provádět jednou za 36 měsíců kontroly teplovodních kotlů a topidel s teplovodním výměníkem na uhlí, dřevo, pelety o celkovém tepelném příkonu od 10 do 300 kW je již známá a většina provozovatelů těchto zdrojů tepla si je nechává provádět. Jak ale nalézt kontrolora pro svůj kotel? A kolik stojí kontrola kotle?

Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

Jak připravit kotel na tuhá paliva na topnou sezónu?

V topné sezóně se vždy spoléháme na bezchybnou funkci celé otopné soustavy. Abychom předešli nepříjemným překvapením, je nutné věnovat se kontrole kotle i soustavy ještě před zahájením vytápění. Základní kontrolu a údržbu si můžeme provést jednoduše svépomocí, pro náročnější údržbu nebo vystavení revizních zpráv již…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA