REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodní materiály v interiéru? Rozhodně vás nemusí stát majlant!

Toužíte po přírodním designu, chcete bydlet jinak než na chemikáliemi naplněných foliovaných površích, dřevotřískových deskách nebo mezi plastem? Seznamte se s biofilním bydlením, s jeho materiály, a nechte se překvapit jeho příjemnými cenami!
Zdroj: Usnplash - cat han
Zdroj: Usnplash - cat han

Chcete mít v bytě více přírody? Je to přirozené a zdravé

Možná tomu ani nebudete chtít věřit, ale vliv přírodních prvků v interiéru na srdce jeho obyvatel je překvapivě velký! Výzkumy totiž stále jasněji ukazují, že začlenění přírodních prvků do interiéru (jak přímých, tak i nepřímých) umí velké věci. Dokáže snížit stresovou zátěž jeho obyvatel a pomáhá vyrovnávání hladiny krevního tlaku. 

Dokonce napomáhá vyhlazovat i srdeční frekvenci do těch mantinelů, v nichž se má zdravé srdce pohybovat. Přírodní prvky v interiéru a dostatek přírodního světla zkrátka mají přímý dopad na naše celkové zdraví. Proto není divu, že toužíte po přírodním vybavení domácnosti nebo kanceláře. Nestyďte se za to – naopak na sebe buďte pyšní, že dokážete poslouchat potřeby svého těla a mysli.

Vezměme to od podlahy: která je nejvíce přírodní?

Asi nikdo nebude váhat označit PVC za materiál umělý. Ale co třeba takové linoleum? Věděli jste, že i lino se dá vyrobit i z přírodních materiálů? Stejně přírodním může být dřevěný či kamenný povrch, proutěné a textilní koberce nebo dnes znovu velmi moderní korek. 

Ale zastavme se u přírodního linolea. Vyrobeno je ze zcela přírodních materiálů. Jde o moderní ekologickou podlahu vyrobenou z 97 % z přírodních surovin. Také neobsahuje změkčovadla a ftaláty. Má také zanedbatelné hodnoty emisí. 

Díky speciálnímu krytí bývá velmi odolné vůči skvrnám a chemickým látkám, samozřejmě i vůči mechanickému poškození. Proto se hodí i do provozů, jako jsou kanceláře, školy, zdravotnictví nebo úřady. Pořídit jej můžete i v akustické verzi, kdy utlumuje hluk třeba i o 18 dB

Dýha ještě snad, ale lamino ani náhodou – anebo z čeho volit nábytek?

I když je laminovaný nábytek vyroben v podstatě ze dřeva, za příliš přírodní jej považovat nelze. Desky nutné k sestavení nábytku jsou totiž vylisovány za směsi pilin, papíru a spousty chemický látek, které výslednou směs drží pohromadě. Povrch je oblepen laminovanou vrstvou, která je plastová. 

Zdroj: Usnplash - thanos palZdroj: Usnplash - thanos pal

Když se budeme bavit o nábytku z dýhy, ten má k tomu přírodnímu o krok blíže. Místo umělého lamina je na povrchu přírodní dýha aneb velmi tence řezaný list dřeva. O přírodním původu rozhodně nebudeme pochybovat v případě masivu, ale ani u přírodního ratanu, proutí, bambusu a dalších velkých rostlin, které dokážeme k výrobě nábytku využívat. 

Doplňky z proutí, bambusu nebo třeba z vodního hyacintu? Vaši peněženku určitě nepoloží!

Podívejme se i na doplňky. Možná nemáte právě možnost inovovat celý interiér směrem k přírodnímu pojetí, a tak se spokojíte alespoň s doplňky. To rozhodně není špatný začátek! Pocitově zlepší atmosféru interiéru, navíc vám dodají kvanta nové energie. V přírodních dekoracích se zkrátka budete cítit skvěle – a proto se nedivte, když zatoužíte po dalších. Je to opravdu velmi návykové... 

A co je další dobrou zprávou: přírodní doplňky vás dnes už nebudou stát půl výplaty! Podívejte se například na Pepco leták, kde jsou pravidelně nabízeny doplňky z přírodních materiálů za velmi příjemné ceny. Najdete tu látkové boxy, bavlněné povlaky, košíky z vodního hyacintu nebo z proutí, jutové koberečky, lampičky s látkovým stínidlem a podstavcem z proutí, přírodní obaly na květináče, plus mnoho dalšího!

Stěny a přírodní materiál? I to se dá zařídit!

Jak si v souladu s přírodou zařídit stěny? Dají se obložit světlým dřevem, papírovými či látkovými tapetami, anebo je vymalovat jen přírodními materiály tak, abyste si do domácího nebo kancelářského prostředí nezanášeli další zbytečnou chemii. 

V poslední době jsou velmi moderní přírodní prvky na stěnách jen v částech celého povrchu stěny. Jde například o mechové stěny a obrazy. Ty dopřávají interiéru harmonický kousek přírody. Vydrží na stěnách dlouhé roky a sestavovány jsou z několika typů mechů, například sobí mech, plátový mech, španělský mech, mech královský, nebo i pravý lesní mech.

Osvětlení? Přírodní je jen to z oken a světlovodů

Ať se snažíme sebevíc, LED svítidla nám zcela přírodní osvětlení neposkytnou. Barvu už jsme sice docela vyladili, ale zůstává technologický problém v podobě blikání. Někteří lidé ho sice vědomě nevnímají, ale všichni se asi shodneme na tom, že ve světle LED žárovek se drobná práce moc dělat nedá. 

Zdroj: Usnplash - patrick schneiderZdroj: Usnplash - patrick schneider

Stroboskopický efekt blikání totiž znemožňuje úspěšně se zaměřit na jemnou motoriku a práci, u které je potřeba soustředěné vnímání zrakem. Citlivé jedince bolí z přemíry LED světla hlava, ti méně vnímaví jsou jen méně soustředění (a nevědí proč).  

Příroda nám ale nabízí dokonalé řešení v podobě světla slunečního. To je stálé a v celém (naším zrakem) vnímaném a nepřerušovaném spektru. Samozřejmě, že se nepřestěhujeme ven, třeba do otevřeného altánu. Ale můžeme si dovnitř pustit mnohem více přírodního světla, například pomocí světlovodů. Jde o stavební prvek, který znali už staří Egypťané a který využívá odrazu slunečného světla, takže je tubusem dovedeno až do interiéru.

Jistě vás napadnou i další přírodní řešení pro vaše bydlení nebo kancelář.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Biofilie: Rostliny, budovy a lidé

Zdroj: AdobeStock - leungchopan

Města mají své mikrobiální otisky. Lze podle nich poznat, kudy jste cestovali

Přijíždíte z dovolené v Aténách anebo jste pobývali na pracovní cestě v Tokiu? Pravdu se může vyšetřující policista anebo vaše manželka dozvědět z vašeho pasu, ale k poznání pravdy vedou i diskrétnější cesty. Každé město na zemi totiž hostí do jisté míry unikátní mikroflóru. A její složení, typické pro danou oblast,…

REKLAMA