Chcete mít v bytě více přírody? Je to přirozené a zdravé
Možná tomu ani nebudete chtít věřit, ale vliv přírodních prvků v interiéru na srdce jeho obyvatel je překvapivě velký! Výzkumy totiž stále jasněji ukazují, že začlenění přírodních prvků do interiéru (jak přímých, tak i nepřímých) umí velké věci. Dokáže snížit stresovou zátěž jeho obyvatel a pomáhá vyrovnávání hladiny krevního tlaku.
Dokonce napomáhá vyhlazovat i srdeční frekvenci do těch mantinelů, v nichž se má zdravé srdce pohybovat. Přírodní prvky v interiéru a dostatek přírodního světla zkrátka mají přímý dopad na naše celkové zdraví. Proto není divu, že toužíte po přírodním vybavení domácnosti nebo kanceláře. Nestyďte se za to – naopak na sebe buďte pyšní, že dokážete poslouchat potřeby svého těla a mysli.
Vezměme to od podlahy: která je nejvíce přírodní?
Asi nikdo nebude váhat označit PVC za materiál umělý. Ale co třeba takové linoleum? Věděli jste, že i lino se dá vyrobit i z přírodních materiálů? Stejně přírodním může být dřevěný či kamenný povrch, proutěné a textilní koberce nebo dnes znovu velmi moderní korek.
Ale zastavme se u přírodního linolea. Vyrobeno je ze zcela přírodních materiálů. Jde o moderní ekologickou podlahu vyrobenou z 97 % z přírodních surovin. Také neobsahuje změkčovadla a ftaláty. Má také zanedbatelné hodnoty emisí.
Díky speciálnímu krytí bývá velmi odolné vůči skvrnám a chemickým látkám, samozřejmě i vůči mechanickému poškození. Proto se hodí i do provozů, jako jsou kanceláře, školy, zdravotnictví nebo úřady. Pořídit jej můžete i v akustické verzi, kdy utlumuje hluk třeba i o 18 dB
Dýha ještě snad, ale lamino ani náhodou – anebo z čeho volit nábytek?
I když je laminovaný nábytek vyroben v podstatě ze dřeva, za příliš přírodní jej považovat nelze. Desky nutné k sestavení nábytku jsou totiž vylisovány za směsi pilin, papíru a spousty chemický látek, které výslednou směs drží pohromadě. Povrch je oblepen laminovanou vrstvou, která je plastová.
Zdroj: Usnplash - thanos pal
Když se budeme bavit o nábytku z dýhy, ten má k tomu přírodnímu o krok blíže. Místo umělého lamina je na povrchu přírodní dýha aneb velmi tence řezaný list dřeva. O přírodním původu rozhodně nebudeme pochybovat v případě masivu, ale ani u přírodního ratanu, proutí, bambusu a dalších velkých rostlin, které dokážeme k výrobě nábytku využívat.
Doplňky z proutí, bambusu nebo třeba z vodního hyacintu? Vaši peněženku určitě nepoloží!
Podívejme se i na doplňky. Možná nemáte právě možnost inovovat celý interiér směrem k přírodnímu pojetí, a tak se spokojíte alespoň s doplňky. To rozhodně není špatný začátek! Pocitově zlepší atmosféru interiéru, navíc vám dodají kvanta nové energie. V přírodních dekoracích se zkrátka budete cítit skvěle – a proto se nedivte, když zatoužíte po dalších. Je to opravdu velmi návykové...
A co je další dobrou zprávou: přírodní doplňky vás dnes už nebudou stát půl výplaty! Podívejte se například na Pepco leták, kde jsou pravidelně nabízeny doplňky z přírodních materiálů za velmi příjemné ceny. Najdete tu látkové boxy, bavlněné povlaky, košíky z vodního hyacintu nebo z proutí, jutové koberečky, lampičky s látkovým stínidlem a podstavcem z proutí, přírodní obaly na květináče, plus mnoho dalšího!
Stěny a přírodní materiál? I to se dá zařídit!
Jak si v souladu s přírodou zařídit stěny? Dají se obložit světlým dřevem, papírovými či látkovými tapetami, anebo je vymalovat jen přírodními materiály tak, abyste si do domácího nebo kancelářského prostředí nezanášeli další zbytečnou chemii.
V poslední době jsou velmi moderní přírodní prvky na stěnách jen v částech celého povrchu stěny. Jde například o mechové stěny a obrazy. Ty dopřávají interiéru harmonický kousek přírody. Vydrží na stěnách dlouhé roky a sestavovány jsou z několika typů mechů, například sobí mech, plátový mech, španělský mech, mech královský, nebo i pravý lesní mech.
Osvětlení? Přírodní je jen to z oken a světlovodů
Ať se snažíme sebevíc, LED svítidla nám zcela přírodní osvětlení neposkytnou. Barvu už jsme sice docela vyladili, ale zůstává technologický problém v podobě blikání. Někteří lidé ho sice vědomě nevnímají, ale všichni se asi shodneme na tom, že ve světle LED žárovek se drobná práce moc dělat nedá.
Zdroj: Usnplash - patrick schneider
Stroboskopický efekt blikání totiž znemožňuje úspěšně se zaměřit na jemnou motoriku a práci, u které je potřeba soustředěné vnímání zrakem. Citlivé jedince bolí z přemíry LED světla hlava, ti méně vnímaví jsou jen méně soustředění (a nevědí proč).
Příroda nám ale nabízí dokonalé řešení v podobě světla slunečního. To je stálé a v celém (naším zrakem) vnímaném a nepřerušovaném spektru. Samozřejmě, že se nepřestěhujeme ven, třeba do otevřeného altánu. Ale můžeme si dovnitř pustit mnohem více přírodního světla, například pomocí světlovodů. Jde o stavební prvek, který znali už staří Egypťané a který využívá odrazu slunečného světla, takže je tubusem dovedeno až do interiéru.
Jistě vás napadnou i další přírodní řešení pro vaše bydlení nebo kancelář.
Sdílet / hodnotit tento článek