Dům po celý rok odolává nepřízni počasí. Po nějaké době přirozeně dojde k opotřebení jeho pláště a dveře, okna či garážová vrata je třeba vyměnit. Přestože se to tak nemusí zdát, vyjádření stavebního úřadu se netýká pouze nových staveb, ale také některých rekonstrukcí. Zejména těch, u kterých dojde k narušení nosných konstrukcí stavby.
Malou garáž postavíte bez stavebního povolení
V některých případech se bez stavebního povolení obejdou i zcela nové stavby na pozemku. Příkladem může být garáž, ať už se jedná o modernizaci stávající či stavbu úplně nové garáže. Zda je nutné si pro takovou realizaci opatřit stavební povolení, určuje velikost samotné garáže. „Stále častěji se setkáváme se samostatně stojícími garážemi. U těch záleží na velikosti, na které je závislé nejen stavební povolení ale také investice do materiálů. Garáže nad 25 metrů čtverečních musí získat jak územní rozhodnutí, tak stavební povolení,“ říká Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti Lomax, jež se kromě výroby oken a dveří zabývá produkcí garážových vrat.
LOMAX se specializuje na výrobu garážových vrat již skoro 30 let. Zdroj: lomax.cz
Garáže, které limit 25 metrů čtverečních nepřekračují, je možné postavit i bez těchto náležitostí, ale stále je nutné podat formulář k územnímu souhlasu, což je jednoduchá varianta stavebního povolení. „Dnes často lidé vlastní více aut, která jsou navíc větší než před pár lety. Garáže jsou navíc často spojeny s dílnou a slouží i jako úschovna pro kola, motorky i zahradní nábytek či nářadí. Z hlediska osobního komfortu je tedy lepší garáž postavit prostornější,“ doplňuje Přichystal.
Okna zvládnete vyměnit bez dozoru úřadů
Kromě přípravy na novou garáž je jaro vhodným obdobím zejména pro výměnu starých oken. „Výměna je díky teplejšímu počasí příjemná, firmy nejsou tolik vytížené, a i cena služeb je nižší než v exponovaných letních měsících,“ vysvětluje Přichystal.
Pokud seokna vyměňují za vzhledově a velikostně stejná a nemění se jejich členění, jedná se pouze o takzvané udržovací práce a stavební povolení není potřeba. Pakliže nová okna budou vypadat jinak, budou větší nebo menší a budou jinak členěna, jedná se o stavební úpravu, která vyžaduje pouze vyplnění formuláře pro ohlášení stavby. Stavební povolení je naopak nutné v případě, kdy by montáž nových oken zasahovala do nosné stěny.
O rekonstrukcích v bytech často rozhoduje družstvo
>Výměna oken v panelových a rodinných domech se svými formálními náležitostmi příliš neliší. Největší rozdíl tkví v samotném rozhodnutí pořídit nová okna. Zatímco člověk z rodinného domu si o výměně rozhoduje sám, v panelovém domě rozhodnutí není na jednotlivých obyvatelích bytových jednotek.
Ti totiž kromě povolení úřadů musí zařizovat také povolení bytového družstva, či společenství vlastníků. A to v případě, pokud se rozhodnou vzít rekonstrukci od podlahy a zasáhnout do nosných konstrukcí stavby nebo měnit vzhled budovy. „Ten narušuje například venkovní stínící technika. O její montáži si majitelé bytů nemohou rozhodnout sami, ale plánovanou investici jim musí odsouhlasit majitel či družstvo,“ vysvětluje Přichystal.
Většina bytů proto disponuje pouze vnitřními žaluziemi či roletami. „Přitom je to škoda. Klasické žaluzie sice částečně zastíní, ale venkovní stínicí technika vyniká mnohem vyšší účinností a kladně se propisuje i do energetických úspor. Například předokenní rolety slouží v zimě i jako tepelně-izolační prvek,“ podotýká Přichystal.
Oznámení o plánovaných rekonstrukcích by se však neměly týkat pouze úřadu a správců domu, ale také sousedů. Těm je přinejmenším slušné oznámit plánované změny a upozornit na možný hluk.
Sdílet / hodnotit tento článek