REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ze stájí vzniklo moderní bydlení

Maštal není dobrá jen pro koně. Důkazem je ohleduplná rekonstrukce od AR Design Studia, jež změnila chátrající dostihovou stáj v osobitý rodinný dům.

Cihlová budova Manor House Stables stojí v malé vesničce Headbourne Worthy nedaleko Winchestru. Po desítky let sloužila k ubytování vysloužilých závodních koní, mezi nimi i několika šampionů. Poté co přestala sloužit svému účelu, nechali ji majitelé chátrat. Když architekt Andy Ramus spatřil dům poprvé, byla z dřívější chlouby venkovské architektury pouhá ruina. Stavba ho upoutala natolik, že nahlédl dovnitř. V interiéru objevil ohromný potenciál, který se rozhodl využít.

Architekt ruinu odkoupil a spolu s kolegy ze studia AR Design Studia vypracoval odvážný projekt, který měl stáj proměnit v komfortní bydlení pro rodinu. Cílem bylo zachovat co nejvíce původních prvků a najít pro ně nové praktické využití. Příkladem může být třeba moderní umyvadlo rafinovaně ukryté do žlabu pro koně. Nově přidané části interiéru jsou většinou bílé. Design nábytku je střízlivý, bez ozdob. Slouží jako neutrální podklad, který umožňuje vyniknout původnímu vybavení.

Základní tvar Manor House Stables se při rekonstrukci prakticky nezměnil. Nutné bylo opravit poškozené zdi a nahradit stará okna a dveře kvalitnějšími kusy. Nejvýraznějším zásahem byla kompletní výměna střešní krytiny. Nově sedlovou střechu zdobí tašky v šedém odstínu, jež ladí s barvou rámů oken a dveří.

Poškozené a výrazně opotřebené kovové mříže, staré kamenné žlaby, dřevěné dělicí příčky i posuvné dveře byly odvezeny, repasovány odborníky a vráceny na místo. Výsledkem je nápaditý interiér, ve kterém příjemně kontrastuje patina starého dřeva a kovu se sněhobílou výmalbou stěn, několika kusy moderního nábytku a decentními tmavě šedými obklady stěn v koupelnách. Denní světlo do interiéru proudí skrz několik oken ve zdech, na střeše i skrz nová velkoformátová okna a skleněné dveře obrácené směrem do ulice. Po setmění osvětlují prostor masivní kovové lustry v industriálním stylu.

Ačkoli stáje složí jako klasický rodinný dům, na zdi zde prakticky nenarazíte. K oddělení jednotlivých místností, jež tvarem kopírují původní stání pro koně, slouží repasované příčky vyrobené z tmavého masivního dřeva. Výjimkami jsou pouze stěna z mléčného skla a vestavěná skříň, které oddělují prostor na spaní od koupelny. Hezké kamenné žlaby, pítka i kovové prvky se staly součástí elegantně řešených koupelen.

Vnitřní dispozice domu jsou funkční a dělí prostor na dvě hlavní části. V klidové zóně jsou situovány tři místnosti vyhrazené spánku a odpočinku. Největší ložnice slouží majitelům. Kromě šatny obsahuje také komfortní hygienické zázemí se solitérní vanou. Ložnice pro děti je volně spojena se sprchovým koutem. Třetí pokoj bez koupelny slouží k ubytování návštěv. Hned za ložnicí pro hosty začíná společenská zóna. Kromě minimalistické kuchyně zahrnuje také jídelnu, rodinnou koupelnu a velkorysý obývací pokoj, ze kterého je možné vystoupit ven na terasu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Rekonstrukce proměnila stáje na domácí pracovnu a čítárnu

Rekonstrukce proměnila stáje na domácí pracovnu a čítárnu

Studio Farris Architects přetvořilo objekt původního malého skladiště zemědělského nářadí (byť je v popisu architektů vytrvale uváděno jako "stáj", s rozlohou necelých 80 metrů čtverečních je to hodně skromná stáj), coby součást rozsáhlého areálu bývalé farmy, na netradičně pojatý prostor pracovny kombinované s…

Staré stáje přestavěli architekti na novou funkci

Staré stáje přestavěli architekti na novou funkci

Na konci roku 2014 bylo architektonické studio lab03 v úzké spolupráci s budoucím hlavním dodavatelem stavby, společností Somass vybráno ve veřejné soutěži k realizaci nevšední zakázky. Hlavním bodem zadání projektu se totiž stala poptávka po novém, reprezentativním návštěvnickém centru, které by se mělo nacházet v…

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

S trochou fantazie se i stodola může změnit na unikátní bydlení. Dokládá to i příklad rekonverze „dřevěné boudy“ ve švýcarském Sarreyer. Na to abyste si dnes mohli pořídit luxusní chatu mezi letovisky údolí Bagnes, by nejspíš museli začít šetřit už vaši prarodiče. Jenže když už máte nápad a práce se chopí sehraný tým…

Nová městská brána na Maltě otevírá jiný pohled na město

Nová městská brána na Maltě otevírá jiný pohled na město

Hlavní město středomořského souostroví Maltské republiky, Valetta, je ve srovnání se svými historickými sourozenci jedním z nejmladších sídel. Zatímco pevninské Atény či Řím počítají svůj ještě před vznikem juliánského kalendáře, a krétský Heraklion pamatuje lidské osídlení už v dobách pre-historických, k budování…

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

Zapálený pro svou vizi, ale nejistý v tom, jak jí dosáhnout, zapojil klient do návrhu svého moderního, minimalistického a otevřeného rodinného domu profesionální architekty. Záměr, se kterým byl dům projektován, vyžadoval použití minimálního množství detailů, s pomocí několika málo přírodních materiálů v…

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Tribeca Loft – jak bydlí celebrity na nejdražší adrese USA

Andrew Franz Architect PLLC charakterizují svůj projekt Tribeca Loft jako přestavbu části historického skladiště (střechy a sníženého patra) v severní části čtvrti Manhattanu, na loftové bydlení o rozloze 280 metrů čtverečních. Jejich realizovaný záměr se vyznačuje vysokými nároky na rezidenční zázemí klientů,…

REKLAMA