Od dubna 2022 vzrostly obavy Čechů z růstu cen energií, vytápění, pohonných hmot a také potravin
Náklady na bydlení patří mezi jednu z oblastí, kde dle dat Českého statistického úřadu došlo k největšímu meziročnímu nárůstu cen – o 22,8 %, růst nákladů je tažen zejména růstem cen energií. Řada domácností již nyní platí zvýšené zálohy za energie. Čtvrtina těchto domácností proto musela výrazně omezit své výdaje, třetina musela omezit alespoň některé výdaje. 44 % domácností se dle svých slov alespoň prozatím omezovat nemusí.
Čtvrtina domácností, které platí zvýšené zálohy, výrazně omezila výdaje
Významnou položku v nákladech na bydlení představují ceny za energie, přesto však 16 % domácností nemá přehled, kolik za energie měsíčně platí. 41 % domácností zná přesnou výši měsíčních úhrad za energie, 43 % to ví alespoň zhruba, uvádí průzkum IPSOS, který byl prezentován na tiskové konferenci 27.7.2022 v Praze.
Úřady členy potřebných domácností mohou odkázat k příspěvku na bydlení, případně k příspěvku na živobytí nebo k dávce mimořádné pomoci. Vládní úsporný tarif, kde je avizováno 66 miliard Kč zatím nepomáhá, není nerozhodnuto, na základě jakého klíče – komu a v jakém objemu – bude tarif pomáhat.
Polovina domácností by uvítala informace, jak s ohledem na růst cen ušetřit v rodinném rozpočtu. Tyto informace by lidé nejčastěji očekávali přímo od dodavatele energií, případně od státu či nezávislé poradny.
„Poskytovat kvalitní energetické poradenství našim zákazníkům se stává jedním z našich důležitých úkolů pro letošní rok a výsledky průzkumu IPSOS to potvrzují. Zákazníci se na nás už obracejí a hledají u nás tipy na to, která opatření mají největší efekt. Budeme teď školit všechny naše operátory na call centrech a pobočkách, abychom mohli tyto rady poskytovat co nejlépe,“ potvrzuje Tomáš Kadlec, generální ředitel dodavatele ČEZ Prodej.
Ucelené informace o energetických úsporách pro domácnosti poskytuje nově spuštěný energetický rádce www.setrim.cz.
„Stránka funguje velmi jednoduše a intuitivně. Lidé zadají, jestli bydlí v domě nebo v bytě, velikost vytápěné plochy a čím topí a hned zjistí přibližnou optimální spotřebu. Web následně doporučí konkrétní nejlepší opatření,“ vysvětluje Dagmar Kopačková, ředitelka odborného portálu TZB-info, jehož tým odborníků se na přípravě energetického kalkulátoru podílel.
„Zdražování je pro nás nejdůležitějším tématem letošního roku a zřejmě bude i nejdůležitějším tématem roku příštího. Naši klienti se na nás obracejí i s dotazy na to, jak nejlépe šetřit energiemi. Podobný portál je něco, co jsme už dlouho potřebovali. Pomůže nám doporučit klientům smysluplná opatření, a naopak se vyhnout těm, které jim k ničemu nebudou,“ uzavírá David Šmejkal, ředitel Poradny při finanční tísni.
Sdílet / hodnotit tento článek