REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

5 tipů, jak mít doma teplo a nezkrachovat

Věříte, že všechno zlé je k něčemu dobré? My ano! A proto jsme se rozhodli nevzdychat nad vysokými cenami energií, ale najít způsoby, jak být doma pořád v teple, a přitom nezkrachovat.

Izolace střechy PUR pěnou od HBS Zdroj: Huntsman

Výzvou nadcházející zimy je naučit se, jak efektivněji zacházet s energiemi, a přitom si stále zachovat komfort a životní úroveň.

Skutečně se to dá. Stačí využít následující tipy, které jsme dali dohromady na základě rad od odborníků.

A víte, co je další dobrá zpráva? Že když se nyní naučíme jinak využívat zdroje energie, dokážeme šetřit nejen v obdobích krize, ale i jindy. Naše peněženky i životní prostředí. To se vyplatí, ne?

Záclony tak akorát

I zdánlivé maličkosti dokáží do velké míry ovlivnit tepelný komfort v našich domech a bytech. Věděli jste například, že máte-li okno bez záclony, spotřebujete na vytopení místnosti více energie?

„Stejně však platí, že když je záclona příliš dlouhá a překrývá radiátor, který obvykle bývá pod oknem, také se energie na topení utrácí zbytečně,“ vysvětlil odborník na energie Jozef Pollág z PPA Power DS.

Tuto zimu tedy všem oknům sluší záclony „midi“ délky – akorát po parapetní desku.

Výhody PUR pěny Zdroj: Huntsman

Volný průchod

Přestože to návštěvám obvykle neukazujeme, čas od času každý z nás něco suší na radiátoru. Vysuší se to rychleji, někdy to navíc pomáhá zvlhčit suchý vzduch v místnosti.

Tuto zimu to však raději nedělejte, pokud chcete mít doma příjemně teplo, ale zbytečně neplýtvat energií na topení.

Naopak, je nejvyšší čas zkontrolovat topná zařízení (pokud jste tak dosud neučinili). Odvzdušnit radiátory, vyčistit komíny, provést revizi kotle, kamna, krbu... Kromě toho, že tím můžete předejít případným problémům, které se jako na potvoru obvykle vyskytnou během těch nejchladnějších dnů, čistá a dobře vyregulovaná topná soustava je jedním ze základů efektivního topení.

Teplo prostě nemá rádo překážky – ani v systému, kde se tvoří, ani v prostoru, který zahřívá.

Vlhkost v hlavní roli

Zjistili jsme také zajímavost, která se týká vlhkosti vzduchu. V bytech a bytových domech během zimy obvykle bojujeme se suchým vzduchem, který nás dráždí. Tak letos si na vyšší vlhkosti nechte záležet dvojnásob!

Proč? Neboť platí, že při vyšší vlhkosti a nižší teplotě máme pocitovou teplotu stejnou jako při nižší vlhkosti, ale vyšší teplotě. Řečeno jinak, při teplotě 21 °C a vlhkosti vzduchu 60 % máme stejnou tepelnou pohodu jako při teplotě 23 °C a vlhkosti vzduchu 30 %.

Takže uberte na topení, kupte si vlhkoměr jako zajímavý interiérový doplněk a několikrát denně větrejte průvanem, aby se dovnitř dostal studený vlhký vzduch. Výsledkem bude příjemné teplo, svěží vzduch a nižší účet za topení.

Skryté možnosti termostatu

Termostaty by se také tuto zimu mohly stát našimi dobrými kamarády. Velkou výhodu mají lidé s termostaty, které lze naprogramovat, ale za kratší konec nemusí tahat ani domy a byty s manuálním regulováním teploty v místnosti. Stačí si z pravidelného doteku s radiátorem udělat nový zvyk. „Při správném naprogramování termostatů lze ušetřit na teple až 30 %,“ tvrdí J. Pollág.

Jak na to? V době, kdy nejsme doma, je třeba snížit teplotu (na cca 18 °C) a před příchodem domů na dálku nebo po příchodu domů ji manuálně zase zvýšit na příjemnou pokojovou teplotu (21 °C).

Kromě šetření nákladů se nám bude navíc dobře spát. A když bude třeba, ráno si dáme na chvíli župan a teplé ponožky…

„Pokud v zimních měsících odjíždíte na delší dobu pryč, topení určitě nevypínejte, využijte opět termostat. Pokud byste dům či byt vůbec nevytápěli, při mrazivých dnech byste prochlazené zdi po návratu museli několik dní intenzivně vyhřívat. To by spotřebovalo mnohem více energie a peněz, než když prostor snížením stupňů na termostatu „temperujeme“ i v době delší nepřítomnosti,“ radí Lukáš Kmenta, Country manažer HBS pro Českou a Slovenskou republiku.

Je to těsné

Samozřejmě, nic z výše zmíněných tipů nebude dobře fungovat, pokud nám teplo uniká ven přes tepelné mosty – obvodové zdi, špatně utěsněná okna nebo nezaizolovanou střechu.

Řešit fasádu už letos zřejmě stihne málokdo, ale s okny a střechou se ještě dá něco udělat. Nejen starší, ale i nová okna někdy dobře nepřiléhají. Doporučujeme zkontrolovat to co nejdříve. Rychlým řešením je vyregulování systému zavírání nebo „vylepšení“ oken, případně i dveří těsnící páskou.

A pokud jde o střechu, věřte-nevěřte, dá se zaizolovat za 24 hodin! Stříkanou chytrou PUR pěnou. Ráno máte střechu bez izolace a večer jste už v teple.

„Tento způsob izolace zažívá momentálně boom po celém světě, protože stavebníci a developeři pochopili, že je to rychlé řešení, které vydrží několik desetiletí. Je zdravotně nezávadné, šetrné k životnímu prostředí, protože PUR pěna se vyrábí recyklací plastových lahví, a kromě skutečně plnohodnotné izolace vlhkosti, hluku a prachu navíc do velké míry chrání vaši střechu před tím, aby se do ní na zimu nastěhovali hlodavci,“ vysvětlil Lukáš Kmenta, z Huntsman Building Solutions.

Být v teple a bez myší na střeše, to vypadá jako docela fajn zima.

Huntsman Building Solutions

logo
Centrála
Družstevní 2
27351 Pletený Újezd

telefon: +420 725 419 713
e-mail: lkmenta@huntsmanbuilds.com

web: huntsmanbuildingsolutions.com/cs-CZ/

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Tepelné izolace

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

REKLAMA

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zdroj: HELUZ cihlářský průmysl

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

K cihlám HELUZ dvojité plus: až 121 000 Kč na okna + omítka za korunu

REKLAMA
REKLAMA