Estetické a praktické výhody velkých formátů vás přesvědčí
Velkoformátové obklady a dlažby se neustále vyvíjí - jejich rozměry rostou téměř do nebeských výšek, ale standardně dnes už za velkoformát můžeme považovat formát od 60x60cm. Kromě nich jsou ale stále obvyklejší také další formáty: 60x120, 75x150, 40x120, 120x120 nebo 120x278 cm. Velké formáty již nabízí většina keramiček, a to ve zdánlivě nekonečné škále barev a dekorů. Kdo dá přednost kvalitě, určitě nesáhne vedle třeba s italskými značkami Atlas Concorde nebo Saime.
Kromě toho, že vypadají krásně a elegantně a koupelně dodají moderní a čistý vzhled, mají velké formáty oproti malým kachlím spoustu dalších výhod. Menší množství spár (které navíc bývají užší) prostor sjednocuje, ale také ho opticky zvětšuje, a tak se velkoformátových obkladů určitě nemusíte bát ani v malých koupelnách. Na větších rozměrech keramické dlažby pak také mnohem lépe vyniknou nejrůznější imitace přírodních materiálů – mramoru, dřeva a dalších.
Z praktických výhod pak zmiňme hygieničnost a snadnější údržbu – opět díky redukovaným spárám: čím méně prostoru mezi obklady, tím méně místa na usazování nečistot a bakterií.
Pokládku velkoformátových obkladů a dlažby nechte na odbornících
Zatímco benefitů velkých formátů je řada, nevýhod mnoho nenajdete. Snad až s jednou výjimkou, a tou je pokládka. Vinou svých rozměrů jsou velkoformátové obklady a dlažba těžší než menší kachle (navzdory tomu, že jsou k dispozici i dlaždice o tloušťce pouhých 5, či dokonce 3,5 mm), a tak je manipulace s nimi obtížnější.
Pracovat s velkoformátovými obklady je třeba vždy ve dvou, často se ale používají i speciální nářadí a nástroje, jako jsou přenášecí systémy s vakuovými přísavkami pro lepší vycentrování dlaždic. Mezi samotným obkladem a povrchem nesmí zůstat žádné vzduchové bubliny, které by spoj oslabily, dlažba by tak mohla popraskat nebo by se pod ní hromadila voda. Dokonalý spoj zajistí vibrování za pomoci vibrační desky nebo tlumícího gumového hladítka – a ty opět nemá doma každý.
Není spára jako spára. Záleží na milimetrech i spárovací hmotě
Pokládka velkoformátových obkladů a dlažby vyžaduje perfektní přípravu a dokonale rovný povrch. Lepidlo vybírejte kvalitní a nanášejte ho vždy jak na povrch, tak na jednotlivé dlaždice. Přímo do lepidla pak patří vyrovnávací rozpěrky, jež pomohou udržet šířku a vyrovnat výškové nerovnosti. Po nalepení obkladů je se spárováním nutné počkat alespoň 24 hodin, výjimkou je použití rychle tvrdnoucího lepidla, kdy se do práce můžete pustit už po pár hodinách.
Nejedná-li se o bezespárové obklady, musí být spáry široké minimálně 2 mm. Pozor také na takzvané dilatační spáry mezi podklady různých materiálů nebo u konstrukčních prvků: zabraňují praskání obkladů a dlažeb v koupelně a jejich šířka by měla být alespoň 3 mm.
Samotných spárovaček je několik druhů: při výběru bude záležet na tom, co a kde spárujete. Epoxidové spárovačky jsou nejen odolné vůči chemikáliím a dobře se čistí, ale také se velmi snadno nanáší. Do koupelny se pak obzvlášť hodí cementová spárovačka, například Mapei Ultracolor Plus, která má skvělé hydrofobní vlastnosti a její technologie BioBlock® brání vzniku plísní.
Velkoformátové obklady a dlažba do koupelny jsou jednoznačně skvělou volbou, jejich pokládku ale nepodceňte a nemáte-li potřebné vybavení a zkušenosti, raději ji svěřte odborníkům. V koupelnovém studiu Keraservis v Brně, Praze a Ostravě rádi poradí s výběrem a postarají se i o profesionální instalaci.
Sdílet / hodnotit tento článek