Výběr místa pro zahradní pergolu
Ideálním místem pro stavbu zahradní pergoly je takové, které je z jedné strany kryté stavbou, budete z něj mít výhled do zeleně a samozřejmě také místo, na němž se uplatní hlavní funkce pergoly, tedy zastínění prostoru před intenzivními slunečními paprsky. Pozor také na legislativu, která nedovoluje postavit zahradní pergolu do 2 metrů od hranice sousedního pozemku bez písemného souhlasu jeho majitele.
Se zákony souvisí také další bod, na který je třeba myslet před stavbou pergoly. Plánujete-li rozsáhlejší stavbu přesahující plochu 25m2 nebo chcete z pergoly vytvořit rozšíření půdorysu stavby, budete potřebovat stavební povolení. Informovat se na příslušném stavebním úřadě se však vyplatí v každém případě. Vždy je dobré se ujistit, že stavba nebude v rozporu s územním plánem, který každá obec řeší individuálně. Zahradní pergola dále nesmí sloužit ke komerčním účelům, ustájení zvířat a nesmí být po celé ploše podsklepená.
Při stavbě zahradní pergoly je potřeba dbát také na legislativu a zákony. Zdroj: Climax.cz
Hliníková pergola vítězí nad dřevěnou v mnoha ohledech
Při výběru zahradní pergoly je materiál zásadním aspektem, který rozhoduje o vlastnostech, životnosti i náročnosti na údržbu. Na českém trhu lze vybrat ze dvou základních možností materiálu – dřeva a hliníku. Pro stavbu pergoly svépomocí většina lidí volí dřevo, avšak tato volba se ve výsledku nemusí vyplatit, neboť dřevo i funkce dřevěné pergoly naráží na své limity.
- Dřevěná pergola: Tento druh pergoly má nespornou estetickou hodnotu a je vyhledávaný uživateli, kteří nepotřebují pokročilejší funkce. Materiál je ovšem poměrně náročný na údržbu. Pro udržení původního vzhledu a prodloužení životnosti je totiž třeba jej pravidelně ošetřovat. Stavba svépomocí je v tomto případě reálnější než u hliníku, vlastnostmi se však ani nepřibližuje modernější a vyhledávanější variantě.
- Hliníková pergola: Zahradní pergola s hliníkovou konstrukcí předčí tu dřevěnou v mnoha ohledech. Je pevnější, odolnější, má delší životnost i schopnost stínění, v případě moderní bioklimatické pergoly, o které se více dozvíte níže, je i ochranným prvkem proti slunci a lehkému dešti, který lze podle potřeby regulovat. Navíc u ní není třeba oproti dřevěné variantě nanášet ochranné nátěry, neboť je téměř bezúdržbová. V případě hliníkových pergol je však třeba dát pozor na levné nekvalitní konstrukce od pochybných výrobců, které nesplňují potřebné standardy a mohou se ve výsledku hodně prodražit. Stavbu hliníkové pergoly svépomocí nelze doporučit z důvodu pokročilejší technologie a ani vám ji žádná kvalitní firma nenabídne jako variantu.
Hliníkové pergoly jsou funkční, odolné, bezúdržbové a designově variabilní. Zdroj: Climax.cz
Při pořízení pergoly myslete i na zimu
Pergolu si sice pořizujete především na letní slunné měsíce. Počítejte však s tím, že musí vydržet i nepříznivé zimní počasí. Vysoká odolnost pergoly z hliníku proti mrazu a zatížení sněhem může životnost zahradní pergoly prodloužit o několik let a je tedy důležitá pro to, aby se investice do stínící techniky skutečně vyplatila.
Sladění pergoly se stylem stavby a exteriérem
Zahradní pergola by jistě měla být především funkční a vyhovovat nárokům na komfort prostoru pod ní, estetika výsledné stavby by se ovšem rovněž neměla podceňovat. I zde hliníkové pergoly skýtají více možností než ty dřevěné. Zvolíte-li výrobce pergoly, který nabízí variabilní design, můžete tento prvek dokonale sladit s okolím.
Stavba hliníkové pergoly svépomocí přináší velké riziko
Postavit si hliníkovou pergolu vlastníma rukama je jistě lákavá představa a přináší i jistou úsporu za montáž, nejprve však zvažte, zda jsou všechny kroky ve vašich možnostech. Nejde totiž jen o sestavení konstrukce podle návodu od výrobce, ale také vytvoření pevného betonového základu, přesné vyměření prostoru, zajištění funkčního odvodu vody, případné připojení na zeď a instalaci osvětlení. Manipulace s delšími částmi zahradní pergoly se také neobejde bez pomoci dalších pracovníků a další „vychytávky“, jako jsou např. chytrá čidla jako koncový zákazník nepořídíte.
Stavba svépomocí je riziková i z pohledu uplatnění záruky na pergolu. Bez odborné instalace vám žádný výrobce pergol záruku neposkytne a ve výsledku se taková pergola může hodně prodražit.
Chcete-li mít jistotu kvality, ušetřit si práci a uplatnit záruku v případě komplikací, určitě si na stavbu hliníkové pergoly objednejte odbornou firmu.
Bioklimatická zahradní pergola Lamelino
Moderní bioklimatická pergola Lamelino od českého výrobce Climax je novinkou na trhu a představuje špičku ve světě stínící techniky. Vyniká nejen kvalitou materiálu a vysokou odolností, ale také univerzálností využití, dlouhou životností a chytrou technologií, díky které se pergola sama přizpůsobí vlivům počasí. Pod naklápěcími střešními lamelami přirozeně cirkuluje vzduch a vytváří příjemné klima i v případě velkého horka. Přídavná čidla reagují na změny počasí, a i v nepřítomnosti obyvatel se lamely pergoly natočí do polohy optimální pro zastínění před ostrým sluncem, silným větrem, či deštěm.
Bioklimatická pergola Lamelino české výroby je novinkou na trhu. Zdroj: Climax.cz
Novinku na trhu se stínicí technikou lze opatřit také bočními clonami, které ochrání před slunečními paprsky v každé denní době a poskytnou maximální komfort venkovního posezení.
Oproti dřevěným nebo nekvalitním hliníkovým pergolám se nemusíte obávat ani mrazů a sněhu. Zahradní pergola Lamelino je navržena tak, aby se na profilech ani lamelách nedržela voda, která by zmrzla a zkrátila tak životnost konstrukce. V případě, kdy teplota klesne pod 5 °C, chytrá technologie otočí lamely do svislé polohy a nehrozí tak přetížení lamel ani při velké sněhové nadílce.
Sdílet / hodnotit tento článek