REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Lesklá fasáda z vlnitého plechu a výrazná střecha s vegetací kryjí kvalitní dům k pohodlnému bydlení

Je to odvážná geometrie, kterou zaujme na první pohled. Přízeň si ale získá tím, jak chytře je uzpůsoben udržitelnému životu. To, co se nejprve jeví nesouvislým shlukem prolomených linií a komplikovanou snahou pracovat s prostorem, má totiž svůj hluboký význam.
Foto: Kerstin O, Paul Eis

Ozeleněné střechy mají řadu předností – izolují stavbu pod sebou, napomáhají utlumit odchylky teplot, snižují efekt tepelných ostrovů. A také zlepšují práci stavby s dešťovými srážkami, napomáhají lepšímu vsaku a zadržování vody, přispívají k podpoře biodiverzity. Chváleny jsou za to, že čistí vzduch, a samozřejmě nejde pominut ani to, že vypadají opravdu hezky.

Střecha jako ústřední motiv stavby

Ve většině realizací se s nimi setkáme jako s užitečným doplňkem. Ale u rakouského House Mesh - stojícího na dohled lineckého Hagenbergu – se jedna taková zelená střecha stala navenek ústředním motivem. Je dynamická, nestejnocenně disponovaná, skládaná do zlomů. A je tím nejvýraznějším prostorotvorným prvkem celého rodinného domu.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

To je vlastně další zdejší unikát. Střecha bývá jen jakousi čepicí domu, útvarem funkčně zajišťujícím, aby dovnitř nepršelo. Tady ale dispozice střechy vedou a utváří stavbu pod sebou. Ten zbytek je sestaven se vzdušnou lehkostí. Vychází totiž z dřevěné konstrukce, doplněné o provětrávanou kovovou fasádou s velkými skleněnými prvky.

Je to zkrátka střecha, která pluje na svém domě, masiv usazený na vzdušně lehkém plášti. A zasahuje do něj i velkým průřezem ve své nerovné ploše, kterým pak propouští světlo z netradiční strany dovnitř. Nebývá zvykem, aby střecha tak promlouvala do podoby celého domu, ale House Mesh je zkrátka výjimečný.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

Ukázka práce s materiály

U pokryvu té zelené střechy se ještě na moment zastavíme. Protože typickou osádku vegetace si jistě dokážete z podobných projektů vybavit. Zpravidla jde o xerotermní druhy, snášející úpalné slunce a extrémy teplot, jen mělce kořenící a řekněme nepůvodní. Jenže tady?

Na střeše se tu nachází „obyčejné“ trávy, sesbírané z drnů v místě skrývky zeminy pro vlastní stavbu. Žádná exotika, žádný kýč. Domu se tak nedá vytknout ani to, že by něco z místa ubral, protože si to usadil na svou střechu. Pochopitelně, že si takový zákrok žádal větší trochu práce a úprav provedení střechy, ale výsledek takovému počinu upřít nelze.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

Ostatně, podobných příkladů „orientovaného nakládání s materiály“ a záměr na „integraci budovy do okolního prostředí“ je tahle stavba plná. Uvědomělý klient si to tak přál. O to, že by tenhle dům v konkurenci zapadl, se určitě neobával. Protnutí masivního terasového plata s hranou terénu tu tvoří jen částečné přizpůsobení se topografii, proto budova výrazně vystupuje z terénu, a je jen obtížně přehlédnutelnou.

A jak to vypadá uvnitř domu, jemuž rytmus udává střecha? Srdcem celého Mesh House je pět metrů vysoký přízemní obývací pokoj, z něhož jsou přístupné všechny místnosti, včetně vnějšího prostoru zahrady, terasy a bazénu.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

O tom, kde se bude nacházet ložnice, bylo v zásadě rozhodnuto předem. Jediný dispozičně odpovídající prostor, stavebně odstíněný, se nabízel v horním patře. Existuje odtud i prostup na střešní terasu (na nešikmé části střechy). Tady venku se pak nachází prostor pro odpočinek, když počasí dovolí.

Kvality prostoru s ohledem na okolí

Další místnosti a plochy do sebe vzájemně přecházejí. Ať už jde o trojboká komínová kamna mezi obytným a pracovním prostorem, která vyrůstají z konstrukce stěny a umožňují průhled topeništěm do pracovny, anebo o betonovou podlahu a podhled střechy, které se přes bezrámovou skleněnou fasádu táhnou zevnitř ven.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

Velkou roli tu hrálo zapojení přírody, ale ani ne tak ve formě nějaké instantní vegetace a stromečků v okolí. Mesh House nepředstírá, že by v krajině nebyl přítomen a nesnaží se krýt. Svůj vztah vůči okolí zakládá na výhledech a tom, že se snaží svůj dopad, zastavěnou stopu plně využít.

Celou konstrukci domu vytvořila lehká dřevěná rámová konstrukce, kombinovaná s částečně viditelnou ocelovou konstrukcí. Podlahová deska ve styku se zemí je z masivního betonu. Zároveň pak tvoří hotový, leštěný a voskovaný povrch podlahy. Slouží také jako úložný hmotový prvek, který kompenzuje lehkou střešní konstrukci. Svislá fasáda je zezadu větrána přírodní hliníkovou vlnitou fasádou zavěšenou na dřevěné konstrukci.

Foto: Kerstin O, Paul Eis

Udržitelné a efektivní pojetí budovy podtrhuje použití neošetřeného dřeva jako stavebního materiálu pro části interiérových prací, surového neošetřeného vlnitého hliníkového plechu pro fasádu nebo osázené střešní krytiny. House Mesh nepřehání a vše drží hezky pod střechou, ale skromný svým pojetím rozhodně není. Rozhodně se vymyká běžnému průměru.

Název projektu: House Mesh
Typ projektu: udržitelný rodinný dům
Architektonické studio: Caramel Architekten
Lokalizace: Hagenberg im Mühlkreis, Rakousko
Dodavatel stavby: JUNG
Klient: soukromá osoba
Rok dokončení (finalizace): 2020
Užitková plocha: 205 m2
Pozemek: 852 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj:  Petr Polák

Chata na konci světa vyplouvá z lesa jako dřevěná loď

Chata v příjemně izolovaných končinách Karlovarska, která se po všech stránkách jeví být ideálním místem pro poklidnou dovolenou. Současně ale stavba, která se běžné typologii vymyká tím, jak důvěrně známé rysy tradiční chalupy interpretuje v dost netušených souvislostech.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA