Ozeleněné střechy mají řadu předností – izolují stavbu pod sebou, napomáhají utlumit odchylky teplot, snižují efekt tepelných ostrovů. A také zlepšují práci stavby s dešťovými srážkami, napomáhají lepšímu vsaku a zadržování vody, přispívají k podpoře biodiverzity. Chváleny jsou za to, že čistí vzduch, a samozřejmě nejde pominut ani to, že vypadají opravdu hezky.
Střecha jako ústřední motiv stavby
Ve většině realizací se s nimi setkáme jako s užitečným doplňkem. Ale u rakouského House Mesh - stojícího na dohled lineckého Hagenbergu – se jedna taková zelená střecha stala navenek ústředním motivem. Je dynamická, nestejnocenně disponovaná, skládaná do zlomů. A je tím nejvýraznějším prostorotvorným prvkem celého rodinného domu.
To je vlastně další zdejší unikát. Střecha bývá jen jakousi čepicí domu, útvarem funkčně zajišťujícím, aby dovnitř nepršelo. Tady ale dispozice střechy vedou a utváří stavbu pod sebou. Ten zbytek je sestaven se vzdušnou lehkostí. Vychází totiž z dřevěné konstrukce, doplněné o provětrávanou kovovou fasádou s velkými skleněnými prvky.
Je to zkrátka střecha, která pluje na svém domě, masiv usazený na vzdušně lehkém plášti. A zasahuje do něj i velkým průřezem ve své nerovné ploše, kterým pak propouští světlo z netradiční strany dovnitř. Nebývá zvykem, aby střecha tak promlouvala do podoby celého domu, ale House Mesh je zkrátka výjimečný.
Ukázka práce s materiály
U pokryvu té zelené střechy se ještě na moment zastavíme. Protože typickou osádku vegetace si jistě dokážete z podobných projektů vybavit. Zpravidla jde o xerotermní druhy, snášející úpalné slunce a extrémy teplot, jen mělce kořenící a řekněme nepůvodní. Jenže tady?
Na střeše se tu nachází „obyčejné“ trávy, sesbírané z drnů v místě skrývky zeminy pro vlastní stavbu. Žádná exotika, žádný kýč. Domu se tak nedá vytknout ani to, že by něco z místa ubral, protože si to usadil na svou střechu. Pochopitelně, že si takový zákrok žádal větší trochu práce a úprav provedení střechy, ale výsledek takovému počinu upřít nelze.
Ostatně, podobných příkladů „orientovaného nakládání s materiály“ a záměr na „integraci budovy do okolního prostředí“ je tahle stavba plná. Uvědomělý klient si to tak přál. O to, že by tenhle dům v konkurenci zapadl, se určitě neobával. Protnutí masivního terasového plata s hranou terénu tu tvoří jen částečné přizpůsobení se topografii, proto budova výrazně vystupuje z terénu, a je jen obtížně přehlédnutelnou.
A jak to vypadá uvnitř domu, jemuž rytmus udává střecha? Srdcem celého Mesh House je pět metrů vysoký přízemní obývací pokoj, z něhož jsou přístupné všechny místnosti, včetně vnějšího prostoru zahrady, terasy a bazénu.
O tom, kde se bude nacházet ložnice, bylo v zásadě rozhodnuto předem. Jediný dispozičně odpovídající prostor, stavebně odstíněný, se nabízel v horním patře. Existuje odtud i prostup na střešní terasu (na nešikmé části střechy). Tady venku se pak nachází prostor pro odpočinek, když počasí dovolí.
Kvality prostoru s ohledem na okolí
Další místnosti a plochy do sebe vzájemně přecházejí. Ať už jde o trojboká komínová kamna mezi obytným a pracovním prostorem, která vyrůstají z konstrukce stěny a umožňují průhled topeništěm do pracovny, anebo o betonovou podlahu a podhled střechy, které se přes bezrámovou skleněnou fasádu táhnou zevnitř ven.
Velkou roli tu hrálo zapojení přírody, ale ani ne tak ve formě nějaké instantní vegetace a stromečků v okolí. Mesh House nepředstírá, že by v krajině nebyl přítomen a nesnaží se krýt. Svůj vztah vůči okolí zakládá na výhledech a tom, že se snaží svůj dopad, zastavěnou stopu plně využít.
Celou konstrukci domu vytvořila lehká dřevěná rámová konstrukce, kombinovaná s částečně viditelnou ocelovou konstrukcí. Podlahová deska ve styku se zemí je z masivního betonu. Zároveň pak tvoří hotový, leštěný a voskovaný povrch podlahy. Slouží také jako úložný hmotový prvek, který kompenzuje lehkou střešní konstrukci. Svislá fasáda je zezadu větrána přírodní hliníkovou vlnitou fasádou zavěšenou na dřevěné konstrukci.
Udržitelné a efektivní pojetí budovy podtrhuje použití neošetřeného dřeva jako stavebního materiálu pro části interiérových prací, surového neošetřeného vlnitého hliníkového plechu pro fasádu nebo osázené střešní krytiny. House Mesh nepřehání a vše drží hezky pod střechou, ale skromný svým pojetím rozhodně není. Rozhodně se vymyká běžnému průměru.
Název projektu: | House Mesh |
Typ projektu: | udržitelný rodinný dům |
Architektonické studio: | Caramel Architekten |
Lokalizace: | Hagenberg im Mühlkreis, Rakousko |
Dodavatel stavby: | JUNG |
Klient: | soukromá osoba |
Rok dokončení (finalizace): | 2020 |
Užitková plocha: | 205 m2 |
Pozemek: | 852 m2 |
Sdílet / hodnotit tento článek