Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kolik stojí instalace fotovoltaiky na rodinný dům?

Nejen zvyšující se zájem o ochranu životního prostředí, ale především velmi vysoké ceny elektrické energie stojí za nárůstem poptávky po fotovoltaických elektrárnách pro rodinné domy. Také o ní uvažujete, ale nevíte o jak velkou investici se jedná a jak je to s její návratností?
Zdroj: Viessmann
Zdroj: Viessmann

Vlastní cena instalace fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům

Určení ceny fotovoltaické elektrárny pro rodinný dům není úplně jednoduché, protože cena závisí především na požadovaném výkonu fotovoltaiky, ale i na tom, jak chcete s přebytky energie nakládat. Zároveň záleží i na orientaci a sklonu vaší střechy, protože ideální je, umístit panely na střechu, která je orientovaná na jih se sklonem 30°, a které nestíní komín strom nebo anténa, jen tak mohou dosáhnout 100% efektivity. Výpočet pořizovací ceny je tak skutečně náročný a pracuje s mnoha proměnnými.

Obecně je však možné říci, že se její cena pohybuje mezi 230 000 až 650 000 Kč. V současné době však lze stále čerpat dotace z programu Nová zelená úsporám. Díky ní se pak cena za instalaci fotovoltaiky pro rodinný dům sníží asi na 170 000 až 500 000 Kč, více zvýhodněny jsou pak chladnější kraje České republiky, kam se řadí Moravskoslezský, Karlovarský a Ústecký kraj.

Abyste získali aspoň přibližnou představu o ceně fotovoltaické elektrárny pro váš dům, nachystejte si vyúčtování za elektřinu, kde najdete vaši spotřebu. S touto informací totiž pracuje kalkulačka FVE, která vám prozradí, po jakých solárních panelech byste se měli poohlížet, aby byla tato investice skutečně efektivní.

Celková cena za instalaci fotovoltaické elektrárny v posledních letech klesá, protože došlo k výraznému zdokonalení této technologie a snížily se tak výrobní náklady. V současné době již není nutné se obávat přílišných nároků na montáž, protože připojení je možné k vaší současné elektroinstalaci, žádné složité dodatečné úpravy tak nejsou potřeba. Mnoho místa dnes již nezabere ani střídač pro rozvod kabelů, ten se bez problémů se vejde do technické místnosti, garáže nebo sklepa.

Jaká je návratnost investice do fotovoltaické elektrárny?

Při poklesu cen fotovoltaických elektráren a predikovanému růstu cen energií je návratnost investice stále kratší. Při efektivním využití produkované energie, jejíž přebytky si uchováváte v baterii, totiž můžete na energiích ušetřit i vyšší desítky tisíc ročně. Navíc náklady na vlastní údržbu fotovoltaické elektrárny jsou téměř nulové a vaši peněženku tak zatíží pouze počáteční investice.

V konkrétnější modelovém příkladě rodinného domu s podlahovou plochou 100 m2, který elektrickou energii využívá i pro chod tepelného čerpadla, můžete ročně ušetřit 60 000 Kč. S pořizovací cenou okolo 500 000 Kč a stále rostoucími cenami energie se vám tak investice vrátí již za 8 let. Udávaná životnost solárních panelů od výrobců se pak pohybuje kolem 30 let, takže dalších 20 let získáváte již energii téměř zadarmo.

Jediným drobným nákladem na provoz fotovoltaiky bývá výměna výměníku zhruba po 15 letech, ještě před 10 lety šlo o opravu za 10 000 Kč a více, dnes se však náklady na tento díl pohybují okolo tisícikoruny.

VIESSMANN, spol. s r.o.

logo
Prodejní zastoupení
Plzeňská 189
252 19 Chrášťany

telefon: 257 090 900
e-mail: viessmann@viessmann.cz

web: www.viessmann.cz, www.tepelka.cz, www.facebook.com/Viessmann.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: VIESSMANN, spol. s r.o.

Nenechte si ujít Viessmann roadshow

Během 10 dní budete mít možnost detailně se seznámit s nejprodávanějšími produkty Viessmann z oblasti obnovitelných zdrojů energie a plynové kondenzační techniky, získat poradenství k vyřízení státních dotací, zasoutěžit si o 10 mobilních čističek vzduchu Airhome 15-OP v hodnotě…