REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dokonalé zateplení vašeho domu díky foukané izolaci

Aplikace tepelné izolace foukáním se dnes týká téměř všech druhů materiálů. Má aplikace různých druhů izolací nějaká specifika, nebo je jedno, zda se fouká celulóza, minerální vlna, polystyren nebo dřevní vlákno? Jak je to se stárnutím foukané celulózy?
Zdroj: CIUR

Společnost CIUR nabízí několik druhů tepelných izolací. Výrobně je zkušeným hráčem na trhu foukaných izolací celulózová izolace Climatizer Plus, jde o materiál vhodný na zateplení vazníků, střech, dřevostaveb, do dutin trámů, na půdy, pro novostavby i rekonstrukce. Celulózové vlákno má výborné vlastnosti, které mu příroda nadělila již v zárodku. V podobě foukané izolace nadstandardně odolává horku, odvádí vlhkost a zachovává stabilní prostředí uvnitř objektu.

V těsném závěsu stojí minerální čedičová izolace Climastone. U této izolace je aplikace obdobná, ale více práší. Je také více náchylná na případné vlhko. Její předností je nejlepší třída reakce na oheň A1. Firma je zaměřena velmi ekologicky a čedič je přece jen neobnovitelným přírodním zdrojem, který je potřeba chránit. To samé platí i o dalším typu izolace, kterým je Climaglass, foukaná skelná izolace. Bohužel více sesedá, protože je objemově velmi nadýchaná a příliš jemná. Dřevovláknitá izolace Climawood je kvalitním přírodním materiálem. Všechny zmíněné izolace mají obdobné již výše popsané typy aplikace. Izolace, která se spíše hodí do vlhkostně namáhavějších prostor je Climastyren, foukaný grafitový polystyren. Jde o velmi lehký materiál a jeho aplikaci zvládne jen opravdu zkušený technik.

Zdroj: CIUR

Jak se pozná, kolik tepelné izolace se do prostoru „vejde“?

Zkušený a proškolený aplikant si prostor, který je nutné zafoukat tepelnou izolací, předem obhlídne. Ač je prostor zcela nepřístupný, dá se v rámci obhlídky odhadnout a předpokládat velikost izolovaného prostoru, a to vzhledem ke konstrukcím, který daný prostor ohraničují. V případě, že dojde k zateplování do dutiny, pozná proškolený kolega dle nastavení stroje a hutnění izolace v prostoru, zda je již dutina dostatečně zateplena. Je kladen důraz na vzdálenost samotné hadice, ze které je izolace dopravována do místa určení. Vše záleží na výšce, vzdálenosti od aplikačního stroje. Také na nastavení vlastního stroje. Zateplované místo by od vyústění izolačního materiálu z hadice nemělo být vzdálené více jak 3 metry. To vše a mnohé další se aplikační firmy učí ve výrobním závodě v Brandýse nad Labem. Každá firma, která projde takovým školením dostane od společnosti CIUR certifikát. Ten není věčný. Je nutné jej po dvou letech zase obnovit a přijít opět na školení. Pravidelně jsou aplikační partneři společnosti CIUR informováni o změnách, novinkách, zkrátka mají přehled, co se v daném oboru děje.

Zdroj: CIUR

Kolik tepelné izolace se má nafoukat, aby splňovala potřebné izolační parametry? A jak instalační firma pozná, že se jí tam nafoukalo potřebné množství?

Pořád se řeší součinitel tepelné vodivosti, lambda, ale ta je u většiny foukaných izolací obdobná. Do tloušťky 40 cm se pohybujeme v rozdílech foukaných izolací v milimetrech. Od 40 cm v rozdílu centimetru až centimetrů. Nicméně, v současné době aplikace 30 cm, které stanovují především dotační programy, se izolace v tloušťce skoro neliší v tepelně izolačních parametrech.

Přitom srovnávací parametr, jako je měrná tepelná kapacita a aplikovaná objemová hmotnost, je mnohem důležitější a přesnější. Celulóza s dřevovláknem má obdobné vlastnosti a měrná tepelná kapacita se pohybuje v obou případech nad 2 000 J/kg.K. Oproti lehkým foukaným izolacím z chemické PUR pěny nebo ze skelného vlákna, kde měrná tepelná kapacita je pod úrovní 1 000 J/kg.K.

Zdroj: CIUR

Aplikace foukané izolace má svá specifika závislá na prostoru, do kterého se instaluje. Foukání je nejjednodušší provádět takzvaně na volno. Tento způsob se používá pro vyklizené nevyužité půdy nebo vazníkové konstrukce. Prostor je tak dokonale zateplen. Další konstrukcí, která se velmi dobře zatepluje foukanou izolací, je trámová konstrukce. Foukaná izolace se zatepluje mezi trámy. Následuje zateplování mezi krokve, šikmé střechy, konstrukce půd, kde se nastavuje pochozí vrstva, výplně stěn dřevostaveb, přídavných stěn, stropů a jiných konstrukcí s dutinou.

Aplikaci provádějí aplikační partneři, kteří jsou pravidelně školeni a mají za sebou velké množství realizací. V terénu se mohou prokázat i aplikačním certifikátem. Tyto firmy jsou dostatečně fundované k tomu, aby do konstrukce aplikovaly potřebné množství materiálu dle předepsané objemové hmotnosti. Kontrola kvality je prováděna dvojím způsobem.

Zdroj: CIUR

  1. Kontrola kvality při volném foukání
    Do místa aplikace si připravíme předem zvážený měřicí box o objemu 0,1 m3. Box se vyfouká a následně zváží. Po odečtu váhy boxu musí hmotnost odpovídat 10% předepsané objemové hmotnosti pro danou vrstvu. Pokud neodpovídá je potřeba přenastavit stroj.
  2. Kontrola kvality při objemovém plnění dutin
    1. Korunkovým kruhovým vrtákem/výkružníkem odvrtáme otvor.
    2. Vezmeme si kontrolní objemový válec a sundáme z něj žlutou krytku ze strany, která je opatřena zoubky. Pozor ostré! Krytku nasadíme na opačný konec odměrného válce.
    3. Takto prázdný odměrný válec zvážíme a váhu aretujeme do nulového stavu. Tímto jsme odečetli pro další vážení tzv. táru.
    4. Opatrně zasouváme válec do dutiny, pomalým krouživým pohybem.
    5. Při styku s krytím dutiny v zadní části konstrukce zastavíme odběr vzorku. Předpokládá se, že by měla být známa mocnost izolační vrstvy.
    6. Opatrně vytáhneme válec s odebraným vzorkem materiálu z dutiny.
    7. Zvážíme válec na připravené váze a podle navážené hmotnosti vzorku a podle tloušťky dutiny odečteme výslednou objemovou hmotnost.
    8. Srovnáme vzorek s tabulkou na objemovém válci.

Zdroj: CIUR

Jak je to se stárnutím foukané celulózy? Po správné aplikaci a kontrole termokamerou je všechno v pořádku, ale co po pěti, deseti letech? Nesesedá celulózová izolace? Nedegraduje?

Životnost konstrukcí bude vždy záležet v prvé řadě na preciznosti, jakým způsobem byly do stavby zabudovány. Čím kvalitnější materiály nebo celé konstrukce jsou použity, tím má stavba vyšší šanci na delší životnost. A tak je to i se stavební foukanou izolací jako Climatizer Plus. V prvé řadě, pokud se bude jednat o aplikaci foukané celulózové izolace Climatizer Plus do dutiny, uzavřeného prostoru, nemá vlastně co sesedat, pokud je tepelná izolace chráněna dle veškerých zásad a základních požadavků na stavbu. Jiné je to při volném foukání. Pokud je na půdu, do vazníku apod. aplikována foukaná izolace Climatizer Plus, pak zkušená certifikovaná firma již zákazníkovi zcela zdarma nafouká o 15 % izolační vrstvy navíc. Odkrytí a kontrola patří do běžného života našich aplikačních firem, včetně našeho Aplikačního střediska CIUR. Celulóza je zajímavým materiálem, po zafoukání je schopna utvořit na vnějším povrchu prodyšnou krustu, která drží celý celistvý tvar, a tak se mnohdy proces sedání neuskuteční v takové míře, v jaké je normovými předpisy legálně možný.

Termovizní měření je jedna z metodik, která se v 21. století osvědčila k vyhledávání tepelných mostů. Termovizní měření se ale většinou provádí na přání zákazníka před a po zateplení foukanou izolací. Zde je totiž nejmarkantnější rozdíl, který umí kamera zachytit. Měření při případných reklamacích a kontrolách se provádí. Samozřejmě je omezeno pouze a jen na podzimní, zimní a některé jarní dny.

Na foukanou izolaci Climatizer Plus dáváme záruku 20 let. To, že CIUR je na trhu s celulózovou izolací již více než 30 let, už svědčí o tom, že firma se k reklamacím staví velmi zodpovědně.

CIUR a.s.

logo
Pražská 1012
250 01 Brandýs nad Labem

telefon: 326 901 411
e-mail: info@ciur.cz

web: www.ciur.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: CIUR

Využití recyklovaného papíru pro tepelnou izolaci budov

Recykluje papír a získává z něj celulózová vlákna, která slouží například k tepelné izolaci budov. Jde o firmu CIUR, která se již mnoho let zabývá re, down a upcyklací. V tomto roce je firma nominována mezi finalisty soutěže ENERGY GLOBE 2021, v kategorii OHEŇ.