Vytápění se odvíjí i od zateplení
Jak je patrno z fotografií, dům má ploché betonové střechy, což je typické pro funkcionalistické stavby. Jako původní střešní krytina byly použity pouze asfaltové pásy, avšak bez jakékoliv tepelné izolace. Co se chybějící tepelné izolace střechy týká, mimo problému s únikem tepla v zimních měsících bývá také problém přehřívání místností nacházejících se přímo pod střechou v parném létě. Ještě před realizací ústředního vytápění bylo tedy nutno nejprve přistoupit k celkové rekonstrukci střešní krytiny, resp. k vybudování zcela nové střechy včetně odpovídajícího zateplení.
Zvolili jsme dvouplášťovou střechu s odvětrávanou mezerou. Mezi dřevěnou konstrukci jsou položeny izolační pásy ze skelné vaty o celkové tloušťce 20 cm. Vzhledem k použitému izolačnímu materiálu bylo nutné vybudovat i systém odvětrávání celé střechy. Jako střešní krytina byl použit hliníkový plech s barevným nástřikem v odstínu RAL 9006. Střecha dostala i nový sklon. Zcela nové jsou samozřejmě i okapy a svody.
Vytápění na míru - projekt je základ
Před zahájením realizace nového systému vytápění jsme oslovili firmu, která jej naprojektovala a též navrhla způsob a tloušťku budoucího zateplení domu. Jako zdroj vytápění firma navrhla plynový kondenzační kotel Junkers, jehož výhodou je, že zbytkového tepla lze při cestě celým okruhem zpět využít k vytápění některých místností podlahovým topením. Nejsou tedy nutné dva oddělení okruhy se dvěma různými teplotními úrovněmi.
V některých místnostech, zejména pak v obývacím pokoji v přízemí, který není podsklepen, jsme vybudovali 50 cm hlubokou a 2 m dlouhou šachtu, do které byl instalován velký podlahový konvektor, který svým objemem stačí vytopit celou místnost o rozloze cca 20 m², aniž by na stěnách musely být umístěny další radiátory. Nutno podotknout, že obývací pokoj je propojen s kuchyňským koutem, ve kterém je pod oknem instalován obdobný konvektor, avšak v tomto případě do obvodové zdi do předem vybudované niky; ten bude později zakryt kuchyňskou linkou a pracovní deskou, v níž bude umístěna větrací mřížka umožňující cirkulaci teplého vzduchu.
Totožné řešení jsme zvolili v pokoji ve II. patře, kde však pro nedostatek místa v podlaze musel být zvolen mini konvektor o výšce jen 10 cm; v této místnosti však byl pro jistotu na protější stěnu přidán ještě jeden vertikální radiátor. V koupelnách a na WC jsme zvolili kombinovaný systém vytápění, a sice, bylo zde instalováno podlahové topení gabotherm (Wolf Česká republika, s.r.o.) spolu s otopnými žebříky. Již méně tradiční způsob vytápění jsme zvolili do vstupní verandy, ve které byla původní betonová dlažba natolik poškozená, že jsme se rozhodli ji zcela vybourat a původní navážku v podobě suti, která se nacházela pod ní, jsme odstranili do hloubky cca 30 cm.
Tento zásah nám umožnil instalaci podlahového topení gabotherm i do tohoto vstupního prostoru s tím, že původní betonová dlažba vybouraná z jiných prostor domu byla vyčištěna a posléze repasována právě na verandě, takže její původní vzhled zůstal v podstatě zachován. Instalace podlahového topení ve vstupní části domu má hned několik výhod. V prvé řadě jde o úsporu místa, neboť podlahová výměra verandy činí jen 2,5 m², nepodstatné též není, že je tento prostor vyhříván stejnoměrně po celé ploše podlahy, a jako největší výhodu lze považovat to, že při podzimních plískanicích a v zimě Vám rychleji a snáz vyschnou nejen boty, ale i podlaha.
Firma, která projektovala topení, též navrhla zateplení domu o síle izolačního materiálu minimálně 10 cm. Po vybudování a zateplení střešních konstrukcí samozřejmě přijde na řadu také celkové zateplení domu včetně nové fasády. Na zateplení fasády jsme volili izolaci z minerálních vláken. Tomuto tématu se však budu podrobně věnovat v některém z mých dalších příspěvků.
Příště se zaměřím na téma „kanalizace a rozvod vody a odpadu“.
Sdílet / hodnotit tento článek