REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

České děti kutit baví, nemají se to však kde naučit

Jak jsou na tom dnešní děti s kutěním? Když se k manuálním činnostem dostanou, dokážou se pro ně nadchnout. Z průzkumu společnosti Hornbach realizovaného aplikací Instant Research agentury IPSOS vyplývá, že české děti kutí nejčastěji pro zábavu. Ubývá však příležitostí, kde se to mohou naučit. Například ve škole se ke kutění dostane v rámci praktických předmětů jen pouhých 5 % žáků.
České děti kutit baví, nemají se to však kde naučit

Češi jsou národ kutilů, potvrzují to i děti

Téměř polovina českých dětí (41 %) kutí nejčastěji pro zábavu. Jako součást svých povinností má pak za úkol například pomoc na zahradě nebo při malování 30 % z nich. Dnešním dětem ale bohužel ubývá šancí, kde se činnosti spojené s kutilstvím mohou naučit. Zhruba 30 % respondentů (rodičů dnešních dětí), se naučilo kutit ve svých rodinách. Dnešní děti to ale mají v tomto ohledu složitější. Ve škole se ke kutění dostane v rámci praktických předmětů průměrně jen pouhých 5 % žáků, v rodině se to nenaučí zhruba 12 % z nich, protože jejich maminky či tatínkové ze zásady nekutí. Pouze pětina dotázaných uvedla, že jejich dítě kutit nebaví.

Jaké jsou rozdíly v regionech

V Karlovarském kraji mají děti největší možnost kutit v rámci praktických předmětů ve škole. A to více jak 15 % z nich. Jako součást domácích prací potom děti nejčastěji kutí na Vysočině (53 %). A naopak nejméně v Ústeckém kraji – pouhých 18 %. Právě v Ústeckém kraji děti také nejčastěji vůbec nekutí. Ať už z toho důvodu, že je to nebaví, nebo je to nemá kdo naučit. Jako zábavu pak kutění nejvíce vnímají děti na Moravě, konkrétně v Moravskoslezském kraji, kde tato možnost dosáhla hodnoty 57 %. Téměř 30 % dětí v Praze nekutí, protože je to nebaví. Trend klesajícího zájmu o kutění je u dětí patrný zejména ve velkých městech. Obecně se dá říct, že čím lidnatější je místo bydliště, tím více dětí nekutí, protože je to nebaví. S rostoucím počtem obyvatel se zároveň také snižuje množství dětí, které kutí v rámci domácích prací.

„Z průzkumu také vyplynulo, že polovina Čechů se naučila kutit svépomocí. Jsme rádi, že právě v Hornbachu jim můžeme poskytnout rozsáhlou nabídku a poradenský servis pro jejich projekty. Již popáté v řadě jsme se rozhodli ocenit ty nejlepší z nich a opět hledáme nejlepšího kutila či kutilku z České republiky i ze Slovenska.“
David Kolář, Hornbach

Hledá se opět nejlepší Mistr Kutil z České republiky a ze Slovenska

Na začátku ledna se opět spouští další ročník originální soutěže Mistr Kutil, která oceňuje nejlepší kutily a kutilky z České republiky a Slovenska. Jde v ní především o manuální zručnost. Letošní ročník soutěže s názvem Mistr Kutil začíná 6. ledna a zájemci se mohou přihlašovat až do 8. února na webových stránkách mistrkutil.cz, kam nahrají své fotografie projektů a zodpoví na pár jednoduchých dotazů. Přihlašovat se je možné i poštou, a to vyplněním formuláře, který společně s fotkami kutilských děl mohou zájemci zasílat na adresu centrály Hornbachu.

„Rozhodující je představit svého kreativního ducha, nemusí jít o rozsáhlé odborné znalosti,“ komentuje David Kolář z Hornbachu. Po ukončení registrací bude probíhat od 9. 2. do 22. 2. hlasování na internetu, ze kterého vzejde 13 finalistů. Ti se 7. března utkají o titul přímo v prodejně Hornbach v Čestlicích, vítězové si pak odnesou hodnotné finanční poukazy na nákup v prodejnách Hornbach. Více informací naleznete na mistrkutil.cz, mediálními partnery soutěže jsou Blesk Hobby a Český kutil.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Stavba

Foto: Martina Hepnerová

Parapety oken: Jak je správně udělat a jakým chybám se vyvarovat

Parapet je jedno z nejvíce namáhaných míst stavby. Musí dobře odvádět vodu z okna i ostění, musí ochránit stěnu i fasádu, unést sníh, nepustit vodu do připojovací spáry. Na exponovaných místech musí vydržet velké teplotní namáhání. V neposlední řadě se v oblasti parapetu musí zabránit…

Foto: Marek Jehlička, Martin Čeněk

Složitý pozemek se skálou dal vzniknout souboru staveb pro bydlení

Obytný soubor v pražské Liboci tvoří tři objekty: rodinná vila investora, bytový dům o čtyřech jednotkách a menší rodinný dům. Cílem bylo minimalistickou formou doplnit vesnickou strukturu a reagovat na specifický pozemek se skálou. Výsledek rozhodně není nezajímavý.

REKLAMA