Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejlepším lékem na předsudky o řízeném větrání jsou osvědčené systémy a řešení. Část první: Povětrnostní vlivy

Krátké intenzivní větrání okny je lepší, než nevětrat vůbec. Manuální větrání okny se ovšem nedokáže vyrovnat kvalitnímu řízenému větrání s rekuperací, které začíná být pro své přínosy, ať už z hlediska zdraví, komfortu nebo energetických úspor, vnímáno jako nezbytnost. I tak ale panuje o řízeném větrání stále spousta předsudků. Ty často pramení z neznalosti, anebo špatné historické zkušenosti, která nikterak nesouvisí se současnými technologiemi. Můžeme je rozdělit na čtyři hlavní oblasti – povětrnostní vlivy, finance, zdravotně-hygienické aspekty a konstrukční omezení. S odborníky z firmy Zehnder, která je jedničkou na evropském trhu řízeného větrání s rekuperací, se nyní zaměříme na první z nich.
Větrací jednotka ComfoAir Q 450 se postará nejen o rekuperaci tepla, ale díky entalpickému výměníku také vlhkosti. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Předsudek č. 1: Nejde otevřít okna

Snad nejčastějším předsudkem spojeným s povětrnostními vlivy je představa, že v domě s nainstalovaným systémem řízeného větrání nemůžete otevírat okna. Mylná je pak i představa, že větrací systém přirozeným větráním trpí. Pokud teplota v technické místnosti nepřesahuje teplotní limity bezpečného provozu (teplota v místě instalace do +40 °C a teplotní strop v místě nasávání vzduchu na hrdle do +50 °C), kterých v interiéru v našem podnebném pásmu reálně nikdy nedosahujeme, větrací jednotka přirozeným větráním netrpí. „Krátké intenzivní větrání okny je rozhodně lepší než žádné, ale konstantní výměna vzduchu pomocí řízeného větrání je zkrátka mnohem lepší než jakákoli manuální,“ srovnává Michal Mareš, odborník na řízené větrání Zehnder, a dodává: „Jedinou výjimkou jsou různé havárie v domě, jako například připálené mléko v kuchyni nebo únik plynu, kdy je krátkodobě – a slovo krátkodobě chci zdůraznit – rychlé intenzivní vyvětrání okny nejúčinnějším okamžitým opatřením. K odvětrání zůstatků zápachu a nastolení opětovné optimální kvality vnitřního vzduchu je ale znovu lepším řešením řízené větrání, které dokáže účinně odfiltrovat zplodiny i pachy.

Řízené větrání má velký význam pro zdraví, komfort, uchování stavu a hodnoty nemovitosti i energetickou úsporu. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Okna samozřejmě otevírat můžete, ale je třeba mít na paměti, že se tím snižuje výkon a kvalita větrání. V létě se dovnitř dostává horký venkovní vzduch, v zimě zase ledový, což je problém nejen vlhkosti a teploty vzduchu, ale také výrazné energetické ztráty. Tu řízené větrání řeší rekuperací tepla ve výměníku. Zehnder nabízí pro své jednotky nejen tepelný, ale také entalpický výměník, který navíc zajišťuje rekuperaci vlhkosti. „Výhodou řízeného větrání ale není jen permanentně čerstvý a zdravý vzduch s optimalizovanou vlhkostí – důležitý je i komfort větrání, celoroční a celodenní. Například spát s otevřenými okny vždycky nejde, a přitom abyste zajistili potřebnou kvalitu vzduchu pro zdravý spánek, museli byste několikrát za noc vstát a vyvětrat. Což je paradox, protože se nevyspíte,“ vysvětluje odborník. Řízené větrání vše řeší samo.

Přehledné srovnání výhod větrání okny s řízeným větráním bez rekuperace a s rekuperací tepla. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Předsudek č. 2: Řízené větrání nefunguje v extrémním počasí

Co se týče podnebí, se zvyšujícími se teplotními výkyvy je větrání okny čím dál méně efektivní. V některých zemích větrání okny už není ani možné: ať už z důvodu extrémního horka, anebo naopak zimy/mrazu, případně období dešťů, kdy je vlhkost extrémní – okna nelze otevírat, zatímco řízené větrání funguje bezpečně, pokud je systém vhodně vybrán, dimenzován a zregulován.

Podmínkou vysoké účinnosti řízeného větrání s rekuperací je vždy dobrá izolace domu. Čím větší netěsnost budovy, tím nižší je účinnost větrání s rekuperací. Takže pokud by někdo namítal, že řízené větrání s rekuperací nefunguje v období dešťů v chatrči v amazonském pralese, má pravdu a není rozumné mu to vyvracet. To ale neznamená, že by si řízené větrání neporadilo s extrémními venkovními podmínkami v případě, že je dům nebo byt dobře zaizolován. Moderní rekuperační jednotky mají mechanismy umožňující přizpůsobení se teplotním rozdílům a podmínkám venkovního prostředí. „Možnost předehřevu je běžnou součástí nabídky systémových řešení Zehnder,“ říká k připravenosti pro různé podnebné podmínky a výkyvy počasí Bc. Pavel Vořech, produktový manažer předního světového výrobce systémů větrání s rekuperací Zehnder, a pokračuje: „Nabízíme také technologii pro dohřev, dochlazování a optimalizaci vlhkosti vzduchu – klimatický modul Zehnder ComfoClime, který zvyšuje tepelný komfort, výkon a efektivitu rekuperace.“ Modul Zehnder ComfoClime, který je nadstavbou pro větrací jednotku ComfoAir Q, přispívá k vyrovnání klimatických podmínek v průběhu roku, takže není potřeba se obávat výkyvů spojených se střídáním ročních období. Podmínkou celoročně spolehlivého fungování řízeného větrání je ale vždy kvalitně zpracovaný návrh, profesionální instalace, odborná regulace a správná údržba. Pokud cokoli nefunguje, není to vina systému, ale neodborného zásahu do něj.

Klimatický modul Zehnder ComfoClime zvyšuje tepelný komfort, výkon a efektivitu rekuperace. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Předsudek č. 3: Hned dvojí – Řízené větrání způsobuje průvan a Řízené větrání nefunguje, protože bez průvanu se větrat nedá

Průvan je realita. Ve starších, nezaizolovaných domech, anebo například v panelácích z doby, kdy se kvalita moc neřešila, ale často i dnes, když developeři šetří například na kvalitních oknech a jejich utěsnění, tam všude je průvan běžná věc. A to aniž by vůbec došlo k otevření oken nebo dveří. Běžně ale chápeme průvan jako důsledek otevírání oken. Za optimálních podmínek, které ale v praxi nastávají jen zřídka (příjemná venkovní teplota a příhodná vlhkost, mírný vítr, absence pylů, zplodin a zápachu v ovzduší, tam, kde nepadá listí, nelétá hmyz, v místě zcela bez provozu – tedy bez hluku, atd.), může být větrání okny příjemné a bezproblémové. Průvan ale nikdy není energeticky optimální a nedokáže zajistit dlouhodobé, konstantní a komfortní, bezstarostné větrání. To dokáže jen řízené větrání s rekuperací tepla, které kromě celoročně optimálního klima, čerstvého a zdravého vzduchu a komfortu větrání dokáže přispět k výrazným úsporám energií na vytápění.

Větrací ventil LUNA optimalizuje proudění vzduchu. Je k dostání v bílém a černém provedení. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Komplexní systém větrání Zehnder pracuje s kontinuální výměnou vzduchu (de facto „průvanem“) sofistikovaně. Případné nedokonalosti jsou upřesněny v místě stavby s certifikovanou instalační firmou, která může doporučit komfortní výměnu vzduchu bez průvanu – systémovým řešením nebo jinou stavební připraveností, například mřížky do dveří, speciální vzduchotechnické obložky, nebo jen dostatečná mezera pod dveřmi (do 1 cm). Při správném nastavení systému komfortního větrání byste neměli průvan v interiéru vůbec cítit. Nejpoužívanější vyústění Zehnder v interiéru – větrací ventil LUNA – je designováno tak, aby se vzduch co nejvíce rozptyloval. Přesto je důležité správné umístění ventilů v interiéru, přičemž je potřeba zvažovat i budoucí rozmístění nábytku.

Při výběru systému řízeného větrání si nechte poradit od odborníků a upřednostněte osvědčené řešení. Potom se nemusíte obávat běžného počasí, ani jeho stále častějších výkyvů a extrémů. Kvalitní systémy řízeného větrání jsou na obávanou klimatickou budoucnost připraveny.

Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

logo
Zehnder Akademie
Pionýrů 641
391 02 Sezimovo Ústí

telefon: +420 383 136 222, +420 731 414 443
e-mail: info@zehnder.cz

web: www.zehnder.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Centrální větrací jednotka Zehnder ComfoAir Q 350 s účinností rekuperace 93 % je vhodná nejen pro novostavby. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Chcete ušetřit za systém řízeného větrání? Pomohou dotace!

Pokud byste rádi snížili počáteční náklady na pořízení řízeného větrání, máte opět šanci – dotační program Nová zelená úsporám po letní pauze spustil od 23. září příjem žádostí. Za jakých podmínek můžete dotační příspěvek vztažený k systémům řízeného větrání získat?

Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Vynikající větrací výkon s minimálními nároky na prostor: švýcarský výrobce Zehnder přichází s novinkou

Komfortní řízené větrání s rekuperací tepla už nemusí být výsadou pouze velkých domů a novostaveb. Renomovaná švýcarská značka Zehnder přináší na trh nový systém – plochou větrací jednotku ComfoAir Flex, která při zachování vysoké kvality a výkonu dokáže garantovat stejný komfort, jako standardní…

Řízené větrání s rekuperací tepla se stává standardní součástí rekonstrukcí. Systémy Zehnder nabízí řešení každé realizaci. Zdroj: Zehnder Group Czech Republic s.r.o.

Řízené větrání není luxus, ale nepostradatelná součást rekonstrukce

Systém řízeného větrání s rekuperací tepla se stává nezbytnou součástí každého projektu novostavby i rekonstrukcí se zateplením. Investice do něj se vám vrátí nejen ve formě zdraví, komfortu, optimálního interiérového klima po celý rok, ale také ušetřených nákladů za energie a zvýšením hodnoty…

Decentrální jednotky Zehnder jsou nejen decentní, ale i prakticky neslyšné. Zdroj: Zehnder

Nemůžete větrat centrálně? Zkuste to decentrálně

Větrat a přitom neotevírat okna? Dýchat doma vzduch bez nečistot a pylů? A navíc snížit náklady na energie za mrazivé zimy i parného léta? To vše nabízí individuální decentrální jednotky, které zastoupí centrální řízené větrání s rekuperací v rekonstruovaných budovách, malých bytech či jednotlivých místnostech!