REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ceny bydlení na podzim 2023. Je nebo není levněji? A spadnou ještě ceny nemovitostí?

Ceny nemovitostí v posledních letech narostly někde i o desítky procent. Jak se projevily levné peníze nebo válka na Ukrajině na cenách českých nemovitostí? Jaký je současný vývoj cen? A jsou nebo nejsou nemovitosti levnější? Podrobně s Vítem Souralem ze společnosti Flatzone.
Zdroj: AdobeStock – Lazy Bear
Zdroj: AdobeStock – Lazy Bear

Dekáda levných peněz skončila inflačními šoky, na které reagují centrální banky po celém světě zvyšováním úrokových sazeb. Spolu s tím vyskočily i sazby českých hypoték, z úrovní pod 2 % na úrovně okolo 6 %. Zájem o koupi nemovitosti tak rázem ochladl, realitní makléři mluvili o zamrznutí trhu. Zlevnil odliv poptávky nemovitosti? Stagnují ceny nebo snad klesají?

V absolutních číslech nemovitosti stagnují nebo i mírně rostou, pokud ale do grafu promítneme vliv inflace vidíme, že reálné ceny jsou na úrovni roku 2019,“ říká Vít Soural.

Zeptali jsme se také na to, co by se muselo stát, aby ceny nemovitostí skutečně spadly o další desítky procent. Komplexní pohled na vývoj cen a současný stav uvidíte v rozhovoru z veletrhu FOR ARCH na estav.tv.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Ceny nemovitostí

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…